Dnes je pondelok, 24.január 2022, meniny má: Timotej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Radšej prevencia ako liečba!

september 03, 2010 - 14:02
Civilizačná choroba, pliaga ktorá zasiahla do života vari každej rodiny na Slovensku. Nevyberá si. Nezáleží na veku ani na pohlaví, na zásluhách... Rakovina je hrozba s ktorou sa môže stretnúť každý z nás. Nazanedbajte preto prevenciu!
Foto: 
Liga proti rakovine už v októbri rozbehne projekt v rámci Európskeho kódexu proti rakovine. „Ide sa vytvoriť partnerstvo v kontrole rakoviny v rámci Európy a všetko bude smerovať k primárnej a sekundárnej prevencii,“ odhaľuje prezidentka ligy Dr. Eva Siracká. „Bratislava by mala reprezentovať strednú Európu a byť medzi tromi mestami spolu s Londýnom a Madridom,“ pochválila sa a dodáva, že je to pre Ligu proti rakovine úžasné ocenenie ich úsilia. Práve v rámci tohto programu bolo zistené,  že v 40 až 60 percentách sa dá predísť rakovinovým ochoreniam. A to je snáď dostačujúca motivácia ku zdravému životnému štýlu. Celý program a podpora primárnej a sekundárnej prevencie bude realizovaná v rozpätí rokov 2011 až 2013.

Primárna a sekundárna prevencia
Existujú aspekty, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku rakoviny. Patrí medzi ne rodinná záťaž a niektoré komplexné vplyvy životosprávy, ako je nedostatok odpočinku, spánku, nedostatok pohybu alebo dlhodobé stresové situácie. Nesmieme zabudnúť ani na vplyvy vonkajšieho prostredia ako styk s chemikáliami či znečistené ovzdušie. Ďalšie faktory sú úzko špecifické podľa orgánov – fajčenie, slnečné žiarenie, radiácia, chemikálie, výživa. Primárna prevencia zahŕňa opatrenia zamerané na celkovú zmenu životného štýlu, kým sekundárna prevencia všetky vyšetrenia a opatrenia v súvislosti so zisteným alebo predpokladaným nádorom. Je dokázané, že pozitívny prístup spraví veľa.

Pozitívne emócie, relaxácia, striedanie práce a odpočinku, spánku a bdenia sú spájané so zvýšením účinnosti imunitného systému. Emócie totiž ovplyvňujú mnohé telesné funkcie a činnosť imunitného systému. Vplyv stresu je významný najmä pri nádoroch prsníka. Podľa niektorých štúdií majú ľudia s depresiou 2,3 x väčšiu pravdepodobnosť ochorieť na rakovinu. Predpokladá sa, že fajčenie sa podieľa na vzniku rakoviny až v 30-tich percentách prípadov. Ženy ohrozuje predovšetkým rakovina prsníkov, kože, maternice, hrubého čreva, konečníka, vaječníkov, žalúdka, dýchacej sústavy, obličiek, melanómu kože. Mužov sa týkajú viac onkologické ochorenia dýchacej sústavy, kože, prostaty, žalúdka, močového mechúra, obličiek, pankreasu, hltana, pažeráka, pečene.

Rakovina si nevyberá
Pred pár dňami obletela Hollywood správa, že šesťdesiatpäťročný herec Michael Douglas má rakovinu hrtanu. I on je dlhoročný fajčiar... Pri liečbe je v hre chirurgický zásah, hormonálna, imunologická alebo tzv. cytostatická liečba. Najčastejšie býva využívaná kombinácia týchto metód . Počas každoročnej preventívnej prehliadky sa šokujúcu správu o rakovine dozvedel aj podnikateľ Fedor Flašík. Séria vyšetrení, ktoré absolvoval ukázala, že má pomaly rastúci folikulárny lymfóm, čiže zhubný nádor. „Dva dni som len tak sedel a rozmýšľal. A potom som si povedal, že je to tak a treba s tým bojovať,“ povedal pre médiá. Pozitívnou správou je, že dnes už lekári vedia odlíšiť typ lymfómu a vzhľadom na to stanoviť najúčinnejšiu liečbu. Vedia takto odlíšiť B-bunečný lymfóm (DLBCL) a Burkittov lymfóm, ktoré vyžadujú odlišný liečebný prístup, čo významne zníži úmrtnosť na tieto ochorenia.

Európsky kódex proti rakovine
  1. nefajčite
  2. alkoholické nápoje konzumujte mierne
  3. často jedzte čerstvé ovocie, zeleninu a obilniny, pretože obsahujú vlákninu
  4. obmedzte spotrebu tuku a cvičte, vyvarujte sa vzniku nadváhy
  5. vyhýbajte sa nadmernému slneniu, chráňte pred slnkom aj svoje deti
  6. dodržujte hygienické a bezpečnostné pokyny, najmä pri výrobe a manipulácii s látkami spôsobujúcimi rakovinu
  7. navštívte lekára, ak objavíte na tele hrčku, zmeny znamienka alebo krvácanie bez príčiny
  8. navštívte lekára ak máte dlhotrvajúce ťažkosti ako zachrípnutie, kašeľ, nepravidelnú stolicu alebo ak chudnete bez známej príčiny
  9. raz ročne absolvujte skríning zameraný na vyhľadávanie rakoviny
  10. pre ženy: kontrolujte si pravidelne prsia a po päťdesiatom roku choďte pravidelne na mamografiu, gynekologické prehliadky a stery z krčku maternice
Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -