Dnes je sobota, 04.december 2021, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Pravidlá predopaľovania

jún 04, 2014 - 22:07
Aby vaše prvé slnenie nedopadlo pre pokožku katastrofálne, pomôžte si trikmi, ktoré vás ochránia. Vyhnete sa vráskam, spálenej a vysušenej pokožke.
Foto: 
Dámy, ktoré túžite byť s prvými lúčmi pekne opálené, určite vás poteší, že dôkladná starostlivosť a príprava pokožky zaručia, že vytúžený bronzový odtieň dosiahnete rýchlejšie. Navyše po pár rokoch nebudete musieť ľutovať, že ste niečo zanedbali a vrásky zo slnka budú pre vás tabu. Čo je dôležité? V predletnej príprave musíte zintenzívniť účinok pílingov, masiek, vitamínov aj hydratácie. 
 
1. Používajte samoopaľovacie krémy
Ak aj patríte medzi ženy, ktoré sú s prvými lúčmi červené ako raky, pokožka je spálená, dehydratovaná, nemusíte sa schovávať pred slnkom. Pokožku stačí len správne pripraviť. Pre citlivú pleť určite nie sú vhodné soláriá, ale prvú bronzovú vrstvu si musíte zabezpečiť inak. Najmä zdravo a bez rizika ochorenia. Ako predprípravu vyskúšajte radšej opaľovanie sprejmi v salónoch alebo doma sa natrite samoopaľovacími krémami. Tmavším typom postačí telové mlieko s prídavkom samoopaľovacej účinnej látky, ktoré bezpečne zintenzívni účinok prvých slnečných lúčov. 
Aké krémy zvoliť? Samoopaľovacie krémy s prírodnými olejmi ako jojobový, mandľový či sójový, pretože zvláčnia pokožku, ktorá bude jemná a hladká. Vyberajte si krémy so zvýšeným účinkom hydratácie.  
Náš tip:  Pri samoopaľovacích krémoch platí, že všetkého veľa škodí. Pozor, aby vaša pokožka pri dennom používaní nepôsobila žlto. Stačí nanášať trikrát do týždňa. Najlepšie sú krémy vodovo-olejovej konzistencie v rozprašovačoch. Predídete fľakom z nepravidelného nanášania.  
 
2. Zintenzívnite píling
Skôr ako začnete s opaľovaním i s nanášaním samoopaľovacích krémov, musíte vašu pokožku zbaviť nečistôt, ktoré upchávajú póry. Až potom bude pripravená účinné látky krémov, hydratačných prípravkov a nakoniec aj slnečných lúčov prijať. Odporúča sa píling používať aj pred opaľovaním v soláriách. Ak máte suchú pokožku, píling stačí naniesť raz za dva týždne. Pri normálnej pleti raz za mesiac, avšak v tejto predletnej príprave aj dvakrát do týždňa, ale opatrne, aby veľké zrniečka pílingu pleť častým aplikovaním nepodráždili. 
Aký píling zvoliť? Vyskúšajte olivový olej, citrónovú šťavu a soľ s jódom alebo zmiešajte kyslú smotanu so soľou s obsahom jódu. Píling s obsahom jojobového oleja vhodne ošetrí suché miesta na vašej pokožke. Soľ môžete nahradiť hnedým cukrom.   
Náš tip: Ak sa chcete vyvarovať fľakom pri opaľovaní na problematických miestach, ako sú lakte a kolená, doprajte im nielen píling ale ich aj dôkladne naolejujte. Aj samoopaľovacie prípravky sa potom lepšie vstrebajú do pokožky.
 
3. Dve mrkvy denne
Aby vaša pokožka bola schopná prijať prvé slnečné lúče, musíte svoje telo obohatiť o betakarotén. Je to provitamín, ktorý sa v pečeni premieňa na vitamín A a tak chráni kožu. Pomáha tiež udržiavať vašu pokožku dlhšie opálenú. Ale pozor, betakarotén nechráni pokožku pred opaľovaním, na to sú opaľovacie krémy. Pomáha však jej náprave, ak už je spálená od slnka. Najmä dámy, ktoré majú citlivú pokožku, užívaním betakaroténu predídu jej podráždeniu, malým vyrážkam či začervenaniu, ktoré je častým sprievodným javom prvého slnenia. Je vhodný aj pre ľudí, ktorí trpia slnečnou alergiou.    
Ako ho užívať? Betakarotén môžete užívať vo forme tabliet. Na trhu ich dostanete napríklad aj s prímesou iných vitamínov, ktoré pomáhajú pokožke rýchlejšie sa opáliť. Je dobré ho užívať s vitamínmi C a E. Kedy začať? Naplánujte si to najneskôr dva až tri týždne pred plánovanou dovolenkou.    
Náš tip: Betakarotén nájdete aj v našich potravinách. Bohatým zdrojom sú špenát, mrkva, melón, červená paprika, marhule, brokolica, cvikla a paradajky. Ak je zelenina farebnejšia, platí, že obsahuje aj viac betakaroténu.
Rada: Jedzte dve mrkvy denne a vaša pokožka bude na leto pripravená. 
 
4. Aby tvár nehorela 
Pokožka na tvári je najviac vystavovanú slnečným lúčom a preto potrebuje špeciálnu prípravu na leto. Každý večer ju dôkladne vyčistite. Ako sa zabavíte pocitu rozpálenej tváre? Uchovávajte pleťovú vodu v chladničke, príjemne vás osvieži a zbaví pocitu napnutej pokožky. Navyše ju dôkladne prekrví. Vymeňte svoj krém za taký, ktorý obsahuje vyšší UV filter. Nezabudnite, že musí obsahovať hydratačnú zložku. Bez krému s UV faktorom radšej nechoďte. Hrozí totiž, že sa vám na tvári objavia pigmentové fľaky. 
Náš tip: Ak máte napríklad krém na tvár s faktorom 45 a mejkap s faktorom 20, chráni vás ten, ktorý je na povrchu pleti, teda faktor 20. Faktory sa nesčítavajú. Preto ak v lete používate aj mejkap, siahnite po vyšších faktoroch.   
 
Viac pravidiel nájdete v SLOVENKE!
 
Podobné články:
 
 
 
ANNA ŽILKOVÁ
Foto: isifa

- - Inzercia - -