Dnes je utorok, 27.júl 2021, meniny má: Božena
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

OBRANA: Bývalé vedenie podľa Glváča poistilo autá dvojnásobne drahšie

júl 09, 2012 - 14:32
Bývalé vedenie ministerstva obrany podľa terajšieho šéfa rezortu Martina Glváča poistilo autá dvojnásobne drahšie.
Foto: 

 

Koncom minulého volebného obdobia predstavitelia ministerstva uzavreli zmluvu o povinnom zmluvnom poistení pre vozový park MO SR na štyri roky za deväť miliónov eur. Glváč tvrdí, že podľa prieskumu trhu bola hodnota zákazky iba päť miliónov eur.

Rámcovú zmluvu považuje minister za jednoznačne nevýhodnú pre nadhodnotené sadzby poistného, druhý uchádzač podľa jeho slov ponúkol nižšiu cenu, nepočíta sa s bonusmi a malusmi, nedá sa rokovať o znížení poistného a kritériá tendra nie sú zapracované do zmluvy.
Glváč zároveň hovorí, že predchádzajúce vedenie vo viacerých prípadoch porušilo zákon o verejnom obstarávaní. "Neboli dodržané princípy rovnakého zaobchádzania, nediskriminácie, transparentnosti, hospodárnosti a efektívnosti," konštatoval. "Nemôžeme hovoriť o morálke a etike, nová zmluva bola podpísaná 19. marca 2012, deväť dní po voľbách," doplnil. Zdôraznil, že vo výberovom konaní boli stanovené neprimerané podmienky účasti, nesprávne boli tiež zvolené kritériá na vyhodnotenie ponúk aj nejasnosti pri revíznych postupoch.
Zmluvu, ktorá je uzavretá na obdobie od 1. apríla 2012 do 31. marca 2016, minister obrany plniť nebude. "Budem robiť všetky kroky, aby k plneniu zmluvy tak, ako je podpísaná, neprišlo," konštatoval. S víťazom chce Glváč podpísať dohodu o neplatnosti zmluvy a vypísať nové transparentné obstarávanie, kde jediným kritériom bude najnižšia cena. Proces obstarávania sa začal koncom júla 2011 za ministrovania Ľubomíra Galka (SaS), uzavrel sa v druhej polovici marca 2012, keď rezort viedla bývalá premiérka Iveta Radičová.

Zodpovednosť za podpis zmluvy padá podľa Galka na plecia Ivety Radičovej. "Zmluva na to poistenie bola uzavretá v čase, keď už štyri mesiace viedla rezort Iveta Radičová. To znamená, že na zmluvu sa treba pýtať v prvom rade jej," povedal Galko agentúre SITA. Podpísať zmluvu za 270 miliónov Sk deväť dní po voľbách nepovažuje Galko za šťastné. "To mohlo počkať na nového ministra," doplnil. Proces obstarávania sa síce podľa bývalého šéfa rezortu začal už za jeho ministrovania, podstatné však je, kedy bola zmluva podpísaná. Radičová už v čase podpisu podľa Galka musela mať výsledky kontroly Úradu pre verejné obstarávanie. "Aj keby tie výsledky boli v poriadku, tak si myslím, že zmluva za deväť mil. eur mohla počkať na nového ministra," uzavrel.

Ako uviedla v reakcii pre agentúru SITA bývalá predsedníčka vlády Iveta Radičová, verejné obstarávanie, ktorým by sa zabezpečilo povinné zmluvné poistenie, bolo nutné spustiť. Ale súčasne platil jej rozkaz nepodpisovať žiadnu zmluvu až do nástupu nového ministra obrany.
"Ak bolo niečo podpísané, tak to bolo proti môjmu rozkazu," pripomenula expremiérka. Ako podčiarkla, povinné zmluvné poistenie je povinné pre každého, a ak chceli autá používať, tak ich museli aj poistiť, "no nie cez prieskum trhu, ale cez verejné obstarávanie. To je neporovnateľné," uzavrela Radičová. 


Autor: Sita
Foto: Sita/Diana Černáková

- - Inzercia - -