Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mladé ženy netušia, kedy majú ísť prvýkrát ku gynekológovi

september 03, 2015 - 11:00
Viete kedy má žena ísť na svoju prvú prehliadku ku gynekológovi? Čo je to menopauza? Ako funguje núdzová antikoncepcia? Na stránke www.milujemeaplanujeme.sk prebiehal počas mesiacov júl a august online kvíz pre ženy vo veku 15 - 25 rokov zameraný na ich znalosti o fungovaní ženského tela. Kvízu sa zúčastnilo 1150 žien, no na všetkých pätnásť otázok odpovedalo správne iba 24% respondentiek. Viac ako 20% opýtaných vedelo správne odpovedať iba na dve tretiny otázok.
Foto: 
Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť (ďalej len SGPS) sa rozhodla zriadiť stránku www.milujemeaplanujeme.sk, ktorá informuje o procesoch v ženskom tele, antikoncepcii a hormónoch, pretože už druhý online prieskum odhalil zásadné nedostatky vo vedomostiach spojených s fungovaním ženského tela. Snahou stránky ako aj prieskumov je dosiahnuť u mladých ľudí zodpovedné sexuálne správanie. Informovanosť, plánovanie rodičovstva, pravidelná návšteva gynekológa v každej etape života ako aj menej potratov.
 
„Dievčatá často vedia o fungovaní svojho smartfónu viac ako o fungovaní svojho vlastného tela. Zo slova hormón majú doslova paniku. Niektoré zase berú všetko na ľahkú váhu. Chceme, aby sa ženy a dievčatá k svojmu ženskému zdraviu postavili zodpovedne. Veríme, že informácie na webovej stránke milujemeaplanujeme.sk sú pre čitateľky užitočné. Obsah stále dopĺňame o zaujímavé témy, články a príbehy. Stále však platí, že najlepším zdrojom informácií je odborník – gynekológ,“ vysvetľuje prezident SGPS Prof. MUDr. Ján Danko, PhD.
 
Najväčšie problémy v spomínanom online kvíze robila otázka, v ktorej mali ženy určiť, či je citovaný výrok pravdivý: „Hormonálnu antikoncepciu treba pravidelne meniť a v jej užívaní robiť prestávky.“ Tento mýtus označilo za pravdivý až 68% opýtaných, pričom podľa odborníkov práve robenie prestávok v užívaní hormonálnej antikoncepcie môže zvýšiť riziko vzniku venózneho tromboembolizmu. Mladé ženy mali veľké nedostatky aj v odpovediach, kedy majú po prvýkrát navštíviť gynekológa.
 
Od marca 2015 stránku www.milujemeaplanujeme.sk navštívilo viac ako 28 000 žien. Najväčšiu skupinu (67%, takmer 19-tisíc návštevníčok) tvorili najmä ženy vo veku 18 - 24 rokov. Najviac ich zaujímala téma, ako sa chrániť pred prvým sexom. Takmer pätina návštevníčok sa na web vracia pravidelne.
 
ZC, Zdroj: Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť

- - Inzercia - -