Dnes je sobota, 04.december 2021, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Majstrovstvá Európy vo vytrvalostnom jazdení 2015: Európska špička v HIPPO-ARENA Šamorín

september 08, 2015 - 10:22
Od 11. do 13. septembra 2015 sa v HIPPO-ARENA ELEMENTS RESORT v Šamoríne a jej okolí po prvý raz v histórii uskutočnia majstrovstvá Európy vo vytrvalostnom jazdení. Tieto preteky sa konajú každé dva roky a patria k tým najvýznamnejším na starom kontinente. Tohoročnú edíciu na Slovensku poctí 66 pretekárskych dvojíc z 21 európskych krajín. Lákadlami budú favorizovaní jazdci ako Maria Alvarez Ponton a jej manžel Jaume Punti zo Španielska, talianski jazdci Laurent Mosti s manželkou Cecile Marie Mosti, či päťčlenný slovenský tím.
Foto: 
Počas majstrovstiev Európy budú musieť pretekárske dvojice zdolať v sobotu 12. septembra trať dlhú 160 km, rozdelenú do piatich okruhov. Trať prvej etapy vedie zo Šamorína po dunajskej hrádzi do Bratislavy a po jej okraji na polia medzi Vajnormi a Čiernou Vodou, kde je po 40 km úseku prvá veterinárna kontrola a povinná 40-minútová prestávka na odpočinok. V druhej etape rovinatý terén Podunajskej nížiny nahradia náročné kopce Malých Karpát. Trať pretekov sa vyštverá z nadmorskej výšky približne 125 m až na viac ako 550 metrov nad morom.
 
Po 30 km okruhu sa jazdci a kone vrátia do priestorov veterinárnej kontroly na Čiernej Vode a budú mať ďalšiu povinnú prestávku. V treťom kole opäť okrajom Bratislavy popri Malom Dunaji a poza areál rafinérie Slovnaft sa dostanú súťažiaci na dunajskú hrádzu, po ktorej sa po absolvovaní ďalších 40 km vrátia do areálu HIPPO-ARENA v Šamoríne, kde absolvujú ďalšiu – už tretiu veterinárnu kontrolu. Po treťom kole nasleduje tentoraz už 50-minútová prestávka pred poslednými dvoma okruhmi. V tom štvrtom sa súťažné dvojice vydajú opäť smerom na Bratislavu až do chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy odkiaľ sa vrátia po hrádzi do Šamorína, aby po 30 km absolvovali predposlednú veterinárnu kontrolu.
 
 
Na záver poslednej povinnej prestávky (50 minút) absolvujú kone ešte prekontrolovanie zdravotného stavu, či sú schopné nielen sa vydať na záverečných 20 km s otočkou na Kyselici, ale tiež úspešne a v zdraví doraziť do cieľa celých pretekov na dostihovej dráhe v Šamoríne. Všetky kone, ktoré úspešne absolvujú celú trať majstrovskej súťaže musia do 30 minút po príchode do cieľa povinne absolvovať záverečnú veterinárnu kontrolu. Z majstrovského titulu v súťaži jednotlivcov sa bude tešiť najrýchlejší v cieli, spomedzi všetkých, ktorých kone úspešne zvládli veterinárnu kontrolu v cieli pretekov. V súťaži družstiev budú hodnotené iba tímy, ktorým do cieľa úspešne dorazia minimálne traja členovia. O poradí v majstrovskej súťaži rozhoduje súčet časov troch najrýchlejších jazdcov z každého družstva. Okrem absolvovania celej trasy pretekov a zvládnutia všetkých predpísaných veterinárnych kontrol je určená aj minimálna rýchlosť (12 km/hod) potrebná na úspešné dokončenie súťaže. 
 
 
Slovensko bude v majstrovskej súťaži reprezentovať pätica jazdcov a koní, z toho až štyria z usporiadateľského Jazdeckého klubu Napoli. O zložení reprezentačného tímu okrem kvalifikačnej rýchlosti rozhodovali aj ďalšie kritériá ako skúsenosti z vrcholných podujatí, spoľahlivosť a úspešnosť v náročných súťažiach v minulosti. Slovenský tím podľa poradia, v akom skončili v kvalifikačnom rebríčku, tvoria: Mario Hoffmann s koňom Sonic de VIlaformiu z Jazdeckého klubu Napoli Šamorín, Petra Hubačová s koňom Ocaz z JK Napoli Šamorín, Katarína Roux-Šafránová s koňom Naffa de Lap z JK Napoli Šamorín, Soňa Prikrylová s koňom Arwim z JK Napoli Šamorín, Feras Boulbol s koňom Musafer z JK Al Asil Liptovský Mikuláš. 
 
Za hlavných favoritov súťaže je možné považovať skúsených jazdcov zo Španielska a Francúzska. Na popredné priečky sa môžu prebojovať tiež reprezentanti z Belgicka, Holandska, Portugalska či Talianska. Medzi najvýznamnejšie osobnosti európskeho šampionátu budú patriť Maria Alvarez Ponton a jej manžel Jaume Punti zo Španielska. Maria Alvarez Ponton má na svojom konte hneď niekoľko majstrovských titulov. Je dvojnásobná majsterka sveta (2008, 2010) a dvojnásobná majsterka Európy (2009, 2011). Veľké šance na úspech má aj Francúz Laurent Mosti a jeho manželka Cecile Marie Mosti, ktorá bude reprezentovať taliansky tím. 
 
Zdroj: Elements Resort
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -