Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Prvé gynekologické vyšetrenie

apríl 22, 2010 - 17:07
Návšteva gynekológa nie je pre žiadnu ženu veľmi príjemná záležitosť, je však veľmi dôležitá. Mladá dáma by sa mala vybrať ku gynekológovi v prípade, ak už má 18 rokov a ešte gynekológa v živote nenavštívila. Dôvodom na návštevu u gynekológa býva bolestivá menštruácia, nepravidelný menštruačný cyklus, výtok, pálenie alebo svrbenie rodidiel. Zodpovedné dievčatá prichádzajú ku gynekológovi, radiť sa o nasadení antikoncepcie ešte pred začiatkom pohlavného života. Nutné je, aby bolo gynekologicky vyšetrené dievča , ktoré má už 16 rokov a menštruáciu ešte nedostalo.
Foto: 

Prvé gynekologické vyšetrenie

Po príchode do gynekologickej ambulancie najprv absolvujete rozhovor s lekárom, pri ktorom vám lekár odoberie anamnézu. Gynekológ sa pýta na prvý deň poslednej menštruácie, na vek, v ktorom prišla prvá menštruácia, či je menštruačný cyklus pravidelný, koľko dní trvá menštruácia, akej intenzity je menštruačné krvácanie a či je sprevádzané bolesťami. Kvôli otázkam ohľadom menštruácie je vhodné pripraviť si menštruačný kalendár. Dospelých žien sa gynekológ spýta aj na pôrody, potraty a interupcie.

Ďalšou otázkou bude otázka na prekonané gynekologické operácie, ktoré mohli prebehnúť aj v detstve (zdrojom informácií je najčastejšie mama). Veľmi dôležitou je otázka na ochorenia vyskytujúce sa v rodine, či už sa jedná o výskyt rakoviny, cukrovky, či iné ochorenia u blízkych príbuzných. Veľký dôraz sa kladie na zisťovanie výskytu rakoviny prsníka a vaječníkov v ženskej časti príbuzenstva. Ak sa u blízkych žien v priamom príbuzenstve vyskytujú viac ako dve ženy s rakovinou prsníka alebo vaječníkov, je možné pacientku odoslať na genetickú konzultáciu.

Gynekológ sa ďalej pýta na prekonané ochorenia vo všeobecnosti, ako napríklad ochorenia srdca, pľúc, liečenú cukrovku, alebo ochorenia štítnej žľazy. Gynekológa je potrebné informovať o všetkých liekoch, ktoré pravidelne užívate. Potom nasledujú otázky na alergie, transfúzie, prekonanú tromboembolickú chorobu a zápaly žíl v minulosti, či niekto z rodiny zomrel, alebo prekonal pľúcnu embóliu. Gynekológovi treba pravdivo povedať, či fajčíte cigarety. Po všetkých otázkach nasleduje samotné vyšetrenie. Lekára treba upozorniť, že idete na svoje prvé gynekologické vyšetrenie a tiež je dôležité oznámiť, ak ste ešte nemali pohlavný styk.

Gynekológ vyšetruje na špeciálnom gynekologickom stole, ktorý umožňuje dôkladne vyšetriť vonkajšie aj vnútorné genitálie. Najprv prebehne vyšetrenie v pošvových zrkadlách, ktoré umožňujú dokonale prezrieť krčok maternice špeciálnou optikou, nazývanou kolposkopom. Lekár zároveň odoberie ster z povrchu krčka maternice na onkocytologické vyšetrenie. Ak dievča ešte nemalo pohlavný styk, gynekológ ju v zrkadlách nevyšetruje. Potom nasleduje vyšetrenie pohmatom, kedy gynekológ zavedie prsty jednej ruky do pošvy a druhou rukou na bruchu prehmatá oblasť maternice a vaječníkov. Ak je dievča panna, vyšetruje ju gynekológ cez konečník.

Na uľahčenie vyšetrenia sa používa gél. Po vyšetrení pohmatom nasleduje vyšetrenie ultrazvukom. Gynekológ používa buď vaginálnu sondu, alebo u panien brušnú sondu. V prípade, že je dievča panna a bude ju potrebné vyšetrovať brušnou ultrazvukovou sondou, je dôležité mať plný močový mechúr. Naopak, ak sa používa vaginálna sonda, mechúr by mal byť vyprázdnený. Celé toto vyšetrenie je siahodlho opisované, trvá však veľmi krátko. Po ukončení vyšetrenia si pacientka oblečie spodnú bielizeň, vyzlečie podprsenku a gynekológ jej na záver vyšetrí prsníky. Ku preventívnej prehliadke patrí aj ultrazvukové vyšetrenie prsníkov, na ktoré gynekológ pacientku odosiela.

Počas celého vyšetrenia aj po vyšetrení sa treba gynekológa pýtať na všetky nejasnosti a otázky, ktoré dievča trápia a zaujímajú.

Autor: MUDr. RADMILA SLÁDIČEKOVÁ
Foto: Isifa

- - Inzercia - -