Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Usporiadateľ Michal Kulla: Skutočná Flóra Bratislava rozkvitne až o rok

apríl 14, 2022 - 16:33
Obľúbená výstava Flóra Bratislava sa už tri roky nekonala. Tohto roku si organizátori naplánovali aspoň jej zmenšenú verziu – Jarné trhy by Flóra, teda predajnú časť aspoň vo vonkajších priestoroch. S usporiadateľom Michalom Kullom hovoríme o dôvodoch, ale aj o plánoch na ďalšie roky. Zrejme nebudeme ďaleko od pravdy, ak predpokladáme, že karty aj tentoraz zamiešal covid, alebo jeho dozvuky. Je to tak?
Foto: 
Ramon Leško

Jarné trhy by Flóra mali mať aj výstavnú časť vo vonkajších priestoroch, no len týždeň pred otvorením sa odhlásilo kvôli ochoreniu covid mnoho predajcov a najmä vystavovatelia, ktorí mali pripraviť pútavé expozície. No, ľudia napriek tomu pred bratislavskú Inchebu predsa len prišli. A mnohí odchádzali s taškami plnými rastlín a iných tovarov. Polovica vstupného bola zároveň kupónom na nákup, aby sme tak refundovali výšku vstupného. Veľká vďaka patrí aj predajcom, že po dvoch rokoch neistoty nabrali silu a prišli. Pre každého to bolo obrovské riziko. Nikto nevedel, čo bude. Prišli aj noví predajcovia, a to nielen zo Slovenska. Myslím si, že ponuka bola pestrá.

flora_38.jpg

Usporiadateľ Michal Kulla: Skutočná Flóra Bratislava rozkvitne až o rok
Foto: 
Ramon Leško
 

Aké máte plány ohľadne výstavy, myslíte si, že na budúci rok už Flóra zakvitne ako pred pandémiou v plnej nádhere?

Určite, Flóra Bratislava, ako ju poznáme, bude pokračovať až budúci rok – 2023. Plány máme veľké, máme ambíciu Flóru Bratislava pretvoriť a spraviť z nej podujatie, ktoré pritiahne aj mladšie ročníky a rodiny s deťmi. Viac zatiaľ neprezradím.

Mimochodom, ako si spomínate na „staré“ Flóry, výstavy, keď toho bola plná Bratislava, vysádzali sa kvety, zdobili sa verejné priestory a balkóny kvetmi...

Zažil som Flóru Bratislava od detstva, keď môj otec na nej pracoval. Zažil som ju aj na zimnom štadióne, kam sa presunula pre nevyhovujúce a malé priestory v PKO. Tam som každoročne brigádoval. Nemožno to však porovnávať. Za „starých“ čias, ako vravíte, dotoval štát Flóru dvomi miliónmi korún. Ak by som dnes dostal od štátu ekvivalentné dva milióny eur, tak „rozkvitnem“ celú Bratislavu. Realita je však taká, že žiadne financie nedostávame. Platíme trhové nájomné, služby, mzdy, tovary, stroje. Rovnako vystavovatelia, ktorým to v minulosti zaplatil štát, si dnes musia na prezentáciu zarobiť a musí to mať pre nich ekonomický zmysel. Napriek tomu sa výstava štandardne rozkladá na dvakrát väčšej ploche ako v minulosti.

- - Inzercia - -