Dnes je pondelok, 24.január 2022, meniny má: Timotej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Buďte deťom príkladom! Ako ich motivovať k domácim prácam a aké typy úloh v domácnosti zvládnu podľa veku?

december 04, 2021 - 09:33
Upratovanie je činnosť ktorá málokomu vyčarí úsmev na tvári. Odmalička počúvame naše mamy ako treba v sobotu poriadne upratať a neskôr keď sa staneme rodičmi my riešime každodenné triedenie hračiek od rána do večera. Ako si v tom nájsť motiváciu pre nás a tým pádom aj pre naše deti?
Foto: 
Shutterstock

Na čistej domácnosti môžeme vidieť jej nepopierateľné výhody:

Pohybujeme sa v čistom a voňavom prostredí

Nemusíme mať obavu z toho kam naše dieťa či my vstúpime

Ušetrí nám veľa času keď presne vieme kde máme čo odložené

Ukazujeme našim deťom dobrý príklad ako si poradiť so svojou domácnosťou

Určite detičkám pomôže keď im vysvetlíme, že hračky potrebujú byť na svojom mieste pretože inak sa s nimi nedá hrať. Nevieme ich totiž potom nájsť. Ide o dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje veľa trpezlivosti avšak deti okolo 4 rokov už vedia prečo to musia robiť. A nemálo z nich upratuje dokonca aj rado. 

Predstavme si formu pomoci, ktorú môžeme očakávať od našich detičiek:

Deti vo veku 2 a 3 roky

Nevadí, že deti v tomto veku v podstate celý čas potrebujú našu pomoc, učia sa, navyše takéto spoločné upratovanie vždy prinesie veľa zábavy. S našou pomocou môžu ustlať postele, pozbierať knihy a hračky zo zeme, odniesť špinavé oblečenie do koša na bielizeň, pomôcť s kŕmením domácich maznáčikov, utrieť rozliate nápoje či omrvinky, s ponožkami na rukách utrieť prach či vyhrať sa s mopom na dobre prístupných miestach. 

Prať vieme v tejto dobre už aj bez chémie a mali by sme na to myslieť najmä pri detičkách v tomto veku. Ich pokožka je veľmi citlivá, nezvyknutá na prášky s chemickým zložením a ak môžeme pomôžme im udržať si ju hebkú čo najdlhšie.

Deti vo veku 4 a 5 rokov

Pýtate sa čo môžu robiť? Predškoláci sa stávajú stále schopnejšími skompletizovať veľa úloh bez väčšej pomoci. Pod našim dohľadom dokážu upratať a prestrieť jedálenský stôl, ale aj utrieť prach. Dokonca môžu pomôcť pri príprave jedla a v odnesení ľahšieho nákupu. Prečo im nedať šancu, keď sú v tomto veku ešte tak otvorení pomôcť nám? Najmä, ak je v hre i nejaká odmena. Nebála by som sa dokonca zveriť im aj umývanie podlahy, existujú už výborné výrobky bez chlóru s príjemnou a nevtieravou vôňou. Vaše deti teda nepríde do styku s ničím agresívnym.

Deti vo veku 6 až 8 rokov

Zlá správa v tomto veku je, že zápal a túžba pomôcť nám pomaly mizne. Dobrá správa však je, že chuť byť nezávislými je stále väčšia. Na Vianoce, ako i počas roka deti dokážu prebrať starostlivosť o domácich maznáčikov do vlastných rúk, sú schopné vysávať a použiť metlu, vyniesť smeti a dokonca i poskladať a uložiť bielizeň. Samozrejme to nebude tak ako by sme to spravili my, ale spomeňme si ako sme sa zaúčali my. Sú stále samostatnejší takže úloh môže pribúdať.

Deti vo veku 9 až 12 rokov

Verili by ste, že v tomto veku môžu pomôcť umyť auto, riad či naložiť umývačku? Samozrejme, najprv im to musíme ukázať, veď učený nik z neba nespadol. Časom dokonca môžu pripraviť jednoduché jedlo, tak ich skúste zapojiť do prípravy tradičného vianočného šalátu či polievky a o rok už môžete iba dozorovať a popíjať pritom vaječný likér s kávou. Pardon, to dozorovanie a popíjanie bol vtip. Môžu však umyť i kúpeľňu a ovládať práčku či sušičku.

Vek 13 až 18 rokov

Tínedžeri. Krásny vek a schopnosti. Zvládnu viac- menej všetko čo my, len ich musíme správne motivovať a neznechutiť ich ešte skôr ako s niečím začnú. Zároveň po pochvale či uznaní stále túžia rovnako ako mladšie deti. Nezavaľte ich príliš, ale ani ich príliš nešetrite. Keď ich to naučíte dokážu aj vymeniť žiarovku, sáčok vo vysávači, oprať sebe i rodine, umyť okná či vyčistiť chladničku a iné kuchynské spotrebiče. Nezostaňte prekvapení, ak navaria lepšie jedlo či napíšu logickejší nákupný zoznam ako vy. Je celkom možné, že v tomto veku sa už prejavia gény výbornej domácej gazdinej. Podporujte ju v tom, veď koláčik upečený z lásky na nedeľnom stole poteší každého. A ak ešte potom aj umyje riad mali by ste pouvažovať na zvýšení vreckového.

Tipy na záver

Pri takomto spoločnom upratovaní majte vždy na pamäti, že to, čo zvláda susedova ratolesť, nemusí byť Váš prípad a naopak. Deti s nikým neporovnávajte a skutočne oceňte aj ich snahu. Tým, že sa bavíme o pravidelnom upratovaní skúste im z toho spraviť aj trochu show. K upratovaniu si nasaďte tímové čapice a nezabudnite na bláznivé pesničky, spievanie a posedenie pri pohári horúcej čokolády v upratanom byte či dome za odmenu. V konečnom dôsledku je to príjemná aktivita ktorá dokáže spojiť celú rodinu. Mamina je šťastná za pomocníkov, otecko hrdý na svoje ratolesti a deti vidia, že doma treba priložiť aj ruku k dielu.

- - Inzercia - -