Dnes je utorok, 27.júl 2021, meniny má: Božena
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Udržateľne s Jankou z Baterkárne 5

jún 04, 2021 - 12:33
Ako si poradiť s odstránením pachov a vyčistiť rôzne povrchy s prípravkami, ktoré sú šetrné k nášmu zdraviu aj prírode prezradí Janka Reháková z trnavskej Baterkárne, ktorá učí a motivuje ľudí žiť udržateľnejšie.
Foto: 
Baterkáreň

V dnešnej dobe sme zvyknutí všetko drhnúť, dezinfikovať a čistiť svoj príbytok od akýchkoľvek nečistôt. 

4 jednoduché suroviny, s ktorými si pri upratovaní domácnosti celkom vystačíte

Mnohí z nás majú potrebu použiť pri upratovaní ten najsilnejší arzenál v podobe všemožných prípravkov, ideálne desiatich rôznych. Naša potreba čistoty často zachádza do extrémov a neveríme, že prírodnejšie a šetrnejšie produkty môžu mať rovnakú, podobnú či dokonca väčšiu čistiacu (prípadne dezinfekčnú) silu.

Opakovane používame v prehnaných množstvách prostriedky, ktoré majú veľký vplyv na naše zdravie i na stav životného prostredia. Reklamy nás lákajú na zaručene účinné prostriedky, ktoré vôbec nepotrebujeme  a ktoré zaťažujú nás, našich domácich miláčikov i životné prostredie

Mať udržateľnú domácnosť, ktorá je ohľaduplná k životnému prostrediu, je celkom jednoduché. Začať môžete napríklad tým, že po domíňaní konvenčných čistiacich prostriedkov si zaobstaráte 4 jednoduché suroviny, ktoré vám čistenie domácnosti uľahčia.  Poďme si o nich povedať viac.

Ocotsóda bikarbóna sú dlhé roky stálicami tak v kuchyniach, ako aj  domácnostiach všeobecne.  Ich účinky znova objavujeme, kým si naše mamy a staré mamy ťukajú na čelo. Jednoduché chemikálie, s ktorými si pri upratovaní takmer celkom vystačíme.  Okrem tohto dua vám odporúčam mať doma poruke aj perkarbonát a kyselinu citrónovú.

Dôležité je uvedomiť si, že aj tieto suroviny sú chemikálie, akokoľvek negatívne toto slovo vyznieva. Ja ich však volám „mierumilovné chemikálie“, pretože sú v prírode rozložiteľné a nezaťažujú naše životné prostredie do takej miery ako bežné čistiace prípravky. A pokiaľ s nimi správne manipulujeme a dodržiavame bezpečnostné zásady, šetrné sú aj k nám ľuďom. 

 Ocot
Má výraznú a nezameniteľnú chuť, konzervačné účinky, pohlcuje pachy a skvelo čistí najrôznejšie povrchy. Keďže ide o kyselinu, jeho pH je kyslé, čo značí, že bude reagovať so zásadami. Práve preto je ocot dôležitý pri ničení minerálnych usadenín, napríklad vodného kameňa. Skvelý je najmä pri čistení a udržiavaní batérií a sanity, no táto tekutina dokáže zároveň ničiť niektoré patogény a pôsobí antibakteriálne.  

Použiť ho môžete napríklad vo forme univerzálneho domáceho spreja, ktorý je vhodný na čistenie rôznych povrchov v domácnosti. Využiť  ho možno pri upratovaní kuchyne, pretieraní dreveného nábytku či rôznych povrchov v domácnosti a na čistenie podlahy. Stačí vo fľaške so sprejom zmiešať 500 ml teplej vody, 250 ml octu a pridať 20 – 25 kvapiek obľúbenej silice (vhodný je napríklad bergamot, citrón, pomaranč, mäta). Vo fľaške so sprejom zmiešame všetky zložky a používame podľa potreby. 

ocot.png

Foto: 
Baterkáreň

 Kyselina citrónová
Ďalšia kyselina, kyselina citrónová je vďačnou (a menej pachovo intenzívnou) alternatívou k octu v boji proti minerálnym usadeninám. Jednoduchý sprej s vodným roztokom kyseliny citrónovej vám v domácnosti hravo poslúži na čistenie batérií, obkladačiek a sanity.  Svoje miesto má aj pri čistení práčky a umývačky, keďže na rozdiel od octu pri jej použití nehrozí riziko oslabenia a postupného rozloženia gumených častí týchto spotrebičov. 

Najlepšie výsledky pri odstraňovaní vodného kameňa docielite, ak budete používať kyselinu; či už kyselinu citrónovú, alebo ocot.  Keďže môj manžel príliš neobľubuje vôňu octu (na rozdiel odo mňa), u nás doma uprednostňujeme čistenie pomocou kyseliny. Vyrábame si sprej, ktorý dlho vydrží, nemá výraznú vôňu a je naozaj účinný.  

Vyrobiť si ho je veľmi jednoduché. Do sklenenej fľaše alebo džbánu nasypeme 200 g kyseliny citrónovej a zalejeme litrom zovretej vody.  Kyselinu necháme vo vode celkom rozpustiť a tekutinu vychladnúť. Po vychladnutí prelejeme do fľaštičiek so sprejom. Tento roztok používame najmä na čistenie batérií a obkladačiek; nastriekame, pretrieme handričkou a umyjeme vodou. Možno ho používať aj na čistenie toalety a pri odstraňovaní začínajúcich plesní. 

 Sóda bikarbóna (NaHCO3)
„Zázračný prášok“, ktorý je známy a používaný najmä pre svoju abrazívnu povahu a schopnosť pohlcovať pachy. 

V kuchyni sa vám sóda bikarbóna zíde na drhnutie pripálených hrncov či jemné vyčistenie indukčnej varnej dosky. Keďže je jemná, nemusíte sa báť poškriabania. V kúpeľni skvelo odstraňuje mastnotu a nánosy na povrchu vane a umývadla.  Stačí si na navlhčenú lufu či špongiu nasypať trocha tohto bieleho prášku a vyčistiť, čo treba.

napriklad_soda_bikarbona_1.png

Foto: 
Baterkáreň

 Perkarbonát sodný (peruhličitan sodný)
V šetrnej domácnosti sa využíva na odstraňovanie „zažratých“ škvŕn pri čistení spotrebičov, hrncov, výleviek, vaní či toaliet.  Taktiež je súčasťou výrobkov do umývačky, možno z neho vyrobiť aj domáci prášok.  Ja ho doma využívam najmä na čistenie drezu, ale taktiež na odstraňovanie usadenín a pripálenín. 

Pri čistení drezu stačí drez „zaštupľovať“, nasypať 2 PL perkarbonátu a zaliať vriacou vodou. Keď perkarbonát zreaguje, môžeme drez doplniť  horúcou vodou. Takto necháme naplnený drez „odpočívať“ aspoň hodinu a vypustíme. Drez pretrieme hubkou a vodou, aby sme odstránili nečistoty a zvyšný perkarbonát. Ak na dreze zostanú biele usadeniny, stačí ich prestriekať sprejom z kyseliny citrónovej a je to!

V prípade pripálenín stačí do hrnca nasypať 1 PL perkarbonátu, zaliať vriacou vodou a nechať pôsobiť aspoň 30 minút. Potom stačí len jemne dočistiť a opláchnuť

Na všetkých týchto surovinách je skvelé, že sú univerzálne a ich využitie v domácnosti je naozaj široké. Ďalším obrovským pozitívom je, že sa dajú nakúpiť v bezobalových predajniach do vlastných obalov. Jednak nebudete mať v domácnosti kopu neatraktívnych nepotrebných plastových obalov a jednak šetríte zdrojenevytvárate zbytočný odpad

ekor.jpg

Foto: 
Baterkáreň

Ak vás udržateľná starostlivosť o domácnosť a šetrné upratovanie zaujíma, určite si zakúpte náš e-book Malá kniha šetrného upratovania, v ktorom nájdete viacero receptov na domáce čistiace prostriedky a taktiež sa napríklad dozviete, ako pri upratovaní využívať silice.  

Pre tipy z oblasti udržateľného života a domácnosti sa pridajte do FB skupiny Udržateľne s Jankou ☺, sledujte náš FacebookInstagram

- - Inzercia - -