Dnes je pondelok, 24.január 2022, meniny má: Timotej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Poznáme vôbec sami seba?

apríl 28, 2021 - 18:40
Sebauvedomenie nie je niečo o čom počuješ prvý krát, mám pravdu? Vedela si však, že je okrem iného aj kľúčovým aspektom úspechu?
Foto: 
shutterstock.com

Dokážeš na sto percent povedať kto si so všetkým, čo k tebe patrí?

Ako rozvíjať schopnosť vedomia?
Samozrejme je možné ďalej pokračovať v bytí a prichádzať na to postupne plynutím času, lenže pre tých z nás, ktorých i napriek veľkej trpezlivosti nebaví zbytočné čakanie, máme riešenie. Spíš si zoznam otázok, ktorými samú seba preveríš. Vďaka nim nahliadneš do svojho vnútra a posunú ťa vpred. V tomto prípade nehrozí možnosť zlej odpovede. Zoznam by mohol vyzerať nejak takto: V čom som dobrá? Čo mi nejde? Čo ma najviac unavuje? Čo je pre mňa v živote najdôležitejšie? Čo ma stresuje? Aké postupy mi pomáhajú obnoviť stratenú motiváciu? Čo ma upokojuje? Ako spracovávam negatívne myšlienky a pocity? Čo ma robí šťastnou? Z čoho mám strach? Beriem niečo v živote ako samozrejmosť? Čo si na sebe najviac vážim? 

Častokrát mávame tendenciu predstierať. Vyhýbame sa vysloveniu svojich problémov nahlas, pretože v tichu neexistujú. Tajomstvo sebauvedomenia tkvie v nazývaní skutočností ich pravým menom. Ako chceme dosiahnuť, aby nás ostatní rešpektovali takých akí sme, keď sami nemáme ani najmenšiu predstavu o tom, kto sme. Každý sa počas života v istom bode zasekne. Zvažujeme a prehodnocujeme všetky doterajšie kroky, ktoré sme podnikli. Narážame na pochybnosti a strácame sa vo vlastnej hlave.

Presne vtedy je čas na reštart. Pokojne chyť pero, papier a vypíš svoje prednosti, slabosti, za čo si vďačná a naopak, čo ľutuješ. Predstav si verziu seba, ku ktorej sa chceš dopracovať, niekoho, s kým budeš maximálne stotožnená. Iba vtedy totiž naozaj uspeješ. Úspech vo všeobecnosti neznamená iba obrovské majetky, bankový účet so sumou cez dva riadky či dokonalá silueta. V prvom rade začína v tvojej mysli. Dokým sa so sebou neuspokojíš a neuvedomíš si vlastnú hodnotu, vždy ti bude niečo chýbať. Ver mi, poznám to. Taktiež som strávila dlhé mesiace, ba až roky hľadaním tej jednej prasknutej žiarovky v trojmetrovom zväzku osvetlenia, aby opäť svietilo.  

Ako som zistila, kde je chyba? Namiesto mechanického kontrolovania som im venovala pozornosť. Áno, fungovali, ale chcela som prísť na to, prečo fungujú. Ty si to osvetlenie a žiarovky stelesňujú tvoje vlastnosti, rozhodnutia, postoje. Neboj sa pravdy, postav sa samej sebe čelom a oprav tie svetlá. Žiar ako nikdy predtým. 

- - Inzercia - -