Dnes je piatok, 17.september 2021, meniny má: Olympia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Pravého Kávoholika instantnou kávou neohúrite

marec 23, 2021 - 16:16
Nejedna čitateľka si už určite neraz položila otázku, či je lepšie piť zrnkovú alebo instantnú kávu? Keďže o zrnkovej píšem pravidelne, dnes sa budem venovať viac druhej z nich. Nezostáva po nej síce žiadny odpad, čo je výhodou, no jej spracovanie si vyžaduje viac chémie a to už tak pozitívne nie je.
Foto: 
archív

Pochádza z Japonska
Instantná káva vznikla koncom 19. storočia v Japonsku. Prvé pokusy však ešte neboli úplne totožné s podobou, v akej ju poznáme dnes. Tú dostala až na začiatku 20. storočia, kedy si ju dal patentovať obchodník George Constant Washington. Zaujímavosťou je, že prvými konzumentmi tejto kávy boli americkí vojaci počas 1. svetovej vojny. Na vtedajšie pomery pomerne masívna reklama však nabádala aj ostatných ľudí, aby sa zriekli pitia klasickej kávy a prešli na instantnú. Ako jej hlavné výhody propagovali nižšiu cenu, jej ľahšiu stráviteľnosť a fakt, že po nej nezostáva žiadny odpad.  Postupne sa tak rozšírila do celého sveta. V období 2. svetovej vojny prešla ďalšími technologickými zmenami, ktorou sa jej chuť ešte vylepšila.

 Bez chemického procesu to nejde
Cesta kávovníkového zrnka z plantáže až do šálky v podobe kávy je veľmi dlhá. Zahŕňa zber, pranie, sušenie, preberanie, lúpanie, balenie, export, samotné praženie a balenie. Až do tohto bodu je cesta k zážitku z kávy prakticky rovnaká v prípade zrnkovej ako aj  instantnej kávy. No v prípade instantnej musí ešte absolvovať chemicko – fyzikálne procesy. Navyše na výrobu 1 kg instantnej kávy je potrebné niekoľkonásobne viac klasickej praženej mletej kávy. V podstate ide o to že sa káva najskôr uvarí a potom je potrebné zbaviť ju vody. Možnosti, ako to urobiť sú dve:

 Sušenie sprejovaním patrí medzi starší spôsob, kde sušenie prebieha rozprašovaním kávového extraktu na stenu bubnov zohriatych na vysokú teplotu. Káva následne padá do zbernej nádoby v podobe ako ju poznáme. Tento postup je jednoduchší a ekonomicky menej náročný avšak takto získaná instantná káva stráca prirodzené chuťové vlastnosti. Pri niekoľkonásobnom zohrievaní na vysokú teplotu sa navyše tvorí nebezpečný akrylamid, ktorý sa spája s výskytom rakoviny a neurologickými problémami. Podľa štúdie z roku 2013 obsahuje až dvakrát viac akrylamidu ako bežná káva. Treba však tiež povedať, že ristretto alebo espresso z kvalitných kávových zŕn túto látku neobsahujú vôbec.

 Sušenie mrazením vzniklo počas 2. svetovej vojny pri pokusoch zabezpečiť pre vojakov trvanlivé potraviny. Kávový extrakt sa nechá zmraziť na teplotu okolo - 40 °C, pričom voda zmrzne. Molekuly vody sa tak zmenia na kryštály. Následne pod podtlakom v špeciálnej komore sa ľad „vytiahne“ zo zamrznutých granuliek a zostanú len vysušené granulky instantnej kávy.

 Aróma je len umelá
Pri obidvoch metódach instantná káva stráca prirodzenú arómu, a preto ju musia následne ešte pred sušením umelo vrátiť použitím rôznych plynov. Preto, aby sa výroba instantnej kávy ekonomicky oplatila a bola cenovo výhodná pre konzumentov, používajú na jej výrobu rôzne nekvalitné lacné zmesi kávových zŕn zväčša s väčším obsahom robusty.

 Na záver si dovolím svoj osobný názor. Instantnú kávu nepijem, pretože ju ani nepovažujem za skutočnú kávu. Káva má byť najmä čerstvávoňať a byť spracovaná z tých najkvalitnejších zŕn. 

- - Inzercia - -