Dnes je nedeľa, 24.október 2021, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Predsudky ničia ľudské vnútro

február 26, 2021 - 17:41
Odcudzovanie na prvý pohľad bez akéhokoľvek dôvodu je pre nás bežnou situáciou. Avšak samotné predsudky neničia iba ostatných, ale aj teba samotnú.
Foto: 
shutterstock.com

Častokrát sa stretávame s nemiestnym správaním, narážkami a komentármi, ktoré sú vo finále zaobalené tradičnou vetou „hovorím len svoj názor.“ Tak pre začiatok osvetlíme význam jednotlivých slov. Názor znamená subjektívny náhľad alebo postoj k určitej osobe/udalosti. Vyznačuje sa svojou subjektivitou nakoľko sme rôzni a každý sa na svet díva prostredníctvom vlastnej optiky. Presadzuješ ho na základe presvedčenia, ktoré pramení zo skúseností.

Naopak predsudok nie je podložený žiadnym spoľahlivým poznaním. Ide o skresľovanie skutočnosti. Pri odcudzovaní sa zameriavame zväčša na neznámych ľudí. Vychádza zo stereotypov a najčastejšie sa vzťahuje na vzhľad, a teda vonkajšie predispozície. Laicky povedané, otočiť sa na kamošku v strede mesta a pošepkať jej „pozri sa na ňu, vyzerá akoby nikdy nevidela bežecký pás“ nie je v poriadku.

628.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Neustálymi posmeškami a nevhodnými prívlastkami však neznepríjemňuješ a neškodíš iba druhým, ale i sebe. V prvom rade by si sa mala čo i len na sekundu pozrieť do vlastného taniera. Zároveň sa zamysli nad tým, ako by si sa cítila, keby si odrazu stála na opačnom brehu. Každé slovo ako i skutok prichádzajú ruka v ruke s dôsledkami, ktoré z nich vyplynú. Dnes už nič nie je zadarmo.

Prečo máš potrebu porovnávať sa s ostatnými? Skôr sa zameraj na seba, svoje nedostatky a postupne ich odstraňuj. Jediný človek, ktorého by si sa mala snažiť dennodenne prekonávať si ty. Nikdy nemôžeš vedieť, čo sa odohráva v ľudskej mysli. Beztak trpíme úzkosťami, pocitmi, že nie sme dosť dobré. Načo si život zbytočne viac komplikovať? Chcela by si sa každé ráno prebúdzať s pocitom viny, že si niekomu svojimi bezohľadnými rečami ublížila? Už konečne pochop ako veľmi predsudky pustošia naše vnútro.

- - Inzercia - -