Dnes je utorok, 03.august 2021, meniny má: Jerguš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mládežnícka videokonferencia aj s kozmonautom Ivanom Bellom | Vesmír spája aj po 22 rokoch

február 19, 2021 - 15:05
Tohto roku si celý svet pripomenie 60. výročie prvého letu človeka do vesmíru. Jurij Gagarin - sovietsky letec a kozmonaut, 12. apríla 1961 ako prvý človek uvidel našu Zem z kozmu. Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave pri tejto príležitosti pripravilo zaujímavý program so symbolickým názvom #Ideme. Jedným z prvých projektov tohto programu bola Mládežnícka videokonferencia Vesmír spája: Moskva - Bratislava - Paríž.
Foto: 

Organizátori podujatia Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave, Ruské centrum vedy a kultúry v Paríži a Klub mládežníckej diplomacie Gymnáziá A. Einsteina v Bratislave pozvali na debatu kozmonautov – nášho Vladimíra Bellu, Viktora Afanasieva z Ruska  a Jeana-Pierra Haignerého z Francúzska. Treba povedať, že to bol symbolický výber, pretože práve táto trojica tvorila posádku vesmírneho korábu Sojuz TM – 29, ktorá 20. februára 1999, teda pred dvadsaťdva rokmi, vyletela na orbitálnu vesmírnu stanicu Mir.

Cez videokonferenciu kozmonauti diskutovali s mladými ľuďmi o vedeckom výskume vo vesmíre, o perspektívach rozvoja mierového programu na orbite Zeme a o prvom lete človeka do vesmíru. Študenti z Gymnázia A. Einsteina Bratislave pripravili aj krátku prezentáciu o rusko-slovenskej spolupráci vo vesmíre a ich kolegovia z družobnej školy z Moskve a nacvičili koncertný program.

Video konferencia sa konala 19. februára na platforme ZOOM, ktorú poskytlo zastupiteľstvo agentúry Rossotrudničestvo v Slovenskej republike - Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave.

Zaujímavého podujatia sa zúčastnili aj ďalšie školy, mládežnícke organizácie a médiá. Bývalých kozmonautov Viktora Afanasieva, Ivana Bellu a Jeana-Pierra Haignerého zaplavili mnohé zaujímavé otázky, niektoré z nich prečítali priamo na konferencii. 

- - Inzercia - -