Dnes je sobota, 27.november 2021, meniny má: Milan
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Chorobám a zlej nálade sa dá predísť. Ako? Šálkou kvalitnej kávy.

december 11, 2020 - 11:56
V jednom z minulých blogov na tému kávovej gramotnosti sme vám sľúbili, že k zaujímavostiam o káve sa ešte vrátime. Keďže sľuby sa majú plniť, prinášame vám ďalšie informácie, o ktorých ste možno doteraz nepočuli.
Foto: 
kavoholik

- To, že káva má priaznivé účinky v boji s únavou, nie je žiadna novinka, no len málokto vie, že káva dokonca zlepšuje pamäť. Aj vďaka nej si niektoré informácie ľahšie zapamätáme a vieme ich neskôr zopakovať.

 - Kofeín má tiež priaznivý vplyv na to, aby sme sa vedeli lepšie sústrediť a zlepšuje tiež náladu. Ako je to možné? V správnom množstve totiž podporuje prirodzenú tvorbu hormónu šťastia a dopamínu. Prospešný teda je aj v pôsobení proti depresii.

 - Káva má jednoznačne uvoľňujúce účinky. Výskum potvrdil, že pravidelné pitie kvalitnej kávy v množstve 3 –  4 šálky denne znižuje pravdepodobnosť vzniku chorôb ako je cukrovka druhého typu, rakovina pečene alebo Parkinsonová choroba.

 - Pitie čistej kávy, teda bez mlieka a cukru podporuje urýchlenie vstrebávania niektorých liekov proti bolesti. Účinok sa dostaví rýchlejšie a je intenzívnejší.

dkjgvbd.jpg

Foto: 
kavoholik

 - Nebojte sa piť kávu, keď vás bolí hlava. Koluje mýtus, že pri migréne sa káva neodporúča, lebo dehydruje. Nie je to však pravda. Káva má močopudný účinok, čo však neznamená, že telo dehydruje.

 - Bežne rozšírený je tiež názor, že pravidelným konzumentom kávy žltnú zuby a tvorí sa im na nich zubný povlak. Odborné štúdie to však nijako nepotvrdili. Pri laboratórnych testoch sa tento mýtus nijako nepotvrdil. Práve naopak, niektorí odborníci na základe výskumu tvrdia, že pitie kávy zabraňuje šíreniu baktérií, ktoré spôsobujú kazovosť zubov.

 - Pozitívne účinky kávy sa využívajú aj v kozmetike.  Výťažok z kávy zlepšuje štruktúru pleti, vie pomôcť pri zápaloch kože napríklad pri akné alebo ekzéme. A je všeobecne známe,  že najúčinnejšie prípravky proti celulitíde obsahujú práve kofeín.  

- Treba si ale uvedomiť, že aj v prípade kávy záleží na kvalite.  Lacné nekvalitné kávy obsahujú škodlivé látky a ich pitím si  môžete spôsobiť zažívacie ťažkosti.

 - Dôležitá je aj správna príprava. Kávu by sme nemali pripravovať s vodou, ktorá má teplotu vyššiu ako 92 stupňov celzia.

 - Pozor na usadeninu z kávy. Jej vypitím skonzumujete aj tukové látky, ktoré majú nepriaznivý vplyv na srdcovo - cievne ochorenia. Všetky tieto negatívne vplyvy nájdeme aj v instantnej čiže rozpustnej kávy. Vo filtrovanej sa nenachádzajú.

 O káve, jej vlastnostiach a účinkoch sa toho dá povedať naozaj veľa, čiže už teraz sa môžete tešiť na ďalšiu časť.

Ján Havránek

- - Inzercia - -