Dnes je sobota, 27.november 2021, meniny má: Milan
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tetovanie ako módny doplnok

október 20, 2020 - 18:14
Tetovania prešli obrovskou evolúciou, najmä v očiach ľudí. Odhliadnuc od kultúry, v rámci ktorej slúžili ako znak zaradenia do konkrétneho kmeňa, boli kedysi tetovania znakom väzňov, či iných trestancov a ktokoľvek mal svoje telo okrášlené atramentom bol odsúdený spoločnosťou, ktorá sa v tých časoch odvolávala na morálku.
Foto: 
pexels.com

Odvtedy sa názory značne preorientovali a myšlienka o tetovaní ako o výraznom spôsobe umenia je omnoho frekventovanejšia. Dnes naopak ťažšie natrafíte na človeka, ktorý nie je majiteľom tohto druhu estetickej úpravy. Dokonca slúžia ako módny doplnok, pričom sa v našom podvedomí zabývali natoľko, že v istých prípadoch si už niektorých ľudí nedokážeme predstaviť bez nich. Rovnako ako oblečením, aj tetovaním prejavujeme svoju osobnosť. Určitá miera odporu stále existuje, napríklad v podobe argumentov typu „rozmýšľala si nad tým ako to bude vyzerať keď zostarneš“, ale v porovnaní s minulosťou sú to zanedbateľné hodnoty. V prípade tetovaní rozlišujeme tri skupiny postojov, a to konkrétne podporu, nestrannosť a nesúhlas.

pexels-cottonbro-4431101.jpg

Foto: 
pexels.com

Stále častejšie sa stretávame aj s názorom kedy jednotlivci tetovania podporujú, sú za to, že sú ozdobou našich tiel, no osobne by si ich nezadovážili pretože im podľa nich nepristanú. Stanovisko spoločnosti však nie je to jediné, čo sa zmenilo.

Aj samotní tatéri povýšili túto prácu na úplne inú úroveň. Snažia sa do svojich výtvorov vložiť niečo, čo ich odlišuje od ostatných. V podstate vedia byť natoľko výrazní, že ich práce dokážeme od seba rozlišovať ako podpis. Práve kvôli odlišnosti a inému prístupu k svojej práci sa môžeme stretnúť aj s tatérmi, ktorí berú svoju prácu ako umenie až do takej miery, že pokiaľ ich navštívi zákazník s predstavou bežného alebo „klišé“ tetovania, odmietnu ho vytvoriť a radšej mu odporučia iného profesionála.

Rozhodnutie nechať sa „pokresliť“ je síce osobnou záležitosťou, ale môžeme sa zhodnúť v tom, že zastaralé dogmy o tetovaniach sa pomaly ale isto vytrácajú.

- - Inzercia - -