Dnes je sobota, 18.september 2021, meniny má: Eugénia
Čas čítania
8 minutes
Zatiaľ prečítané

ROZHOVOR s Robom Opatovským nielen o jeho hudobných novinkách!

august 26, 2020 - 18:00
Koncom júla vydal Robo Opatovský skladbu Tajný recept a posledných pár týždňov potvrdzuje, že ‚uvaril‘ skladbu, ktorá chutí. „Moja Hanka si ju spieva pri hraní,“ prezradil v rozhovore.
Foto: 

Robo, máš novú pesničku Tajný recept. Ako vznikla a ako sa nahrávala?

V prvom rade som chcel mať kontrast k pesničke Modlí sa hudbou. Modlím sa hudbou je závažná téma, úžasne spracovaná textárom Martinom Chudíkom. Tak som mu dal výzvu: ‚Počúvaj bráško, urob jednoduchú letnú pesničku. Dokážeš to?‘ A myslím si, že to spracoval veľmi fajn.

Najskôr si mu dal hudobnú tému a povedal si mu, čo by si tam chcel mať alebo si to nechal rovno na ňom?

Mal som niekoľko nápadov. Väčšinou mám jasnú predstavu, a bolo to už aj pri pesničke Keď muž miluje ženu, ten slogan tam bol. Keď mám refrén ‚...keď muž miluje ženu...‘ ostatné už spracovávajú textári. Tu bolo niečo veľmi ľahké v refréne a Martin spracoval tému, že chlap pozve ženu na večeru a balí ju tým, že jej urobí niečo dobré na večeru. Vieš ako to býva, my chlapi sme väčšinou nešikovní, takže sme to chceli aj klipovo stvárniť. Idem pozvať babu na večeru, ale nejako sa mi nedarí a nejako to tak plynulo ďalej. Tá téma sa mi páčila, pretože ja sám neviem variť.

Klip vznikal údajne za jemne dobrodružných podmienok ...

V prvom rade vznikol nápad, aby sme urobili skeče ako ja neviem variť a ako čakám tú vzácnu návštevu a že nakoniec teda donášková služba a skončíme tak, že si otvoríme z chladničky jogurt... ale láska. Zrazu po týždni ako sme to riešili s Filipom Cemperom, ktorý tento nápad chcel spracovať do nejakej konkrétnej podoby, vyšiel Charlie Put s pesničkou Girlfriend. Presne to isté. My sme si vlastne pozreli náš nápad, ktorý spracoval Charlie Put. Hovorím, to by bol fake, to nemôžeme. Poďme po úplne inej téme. Nie po texte, ale skúsme vyzdvihnúť, že konečne môžeme ísť von, do prírody, slnko, voda, ľudia tancujú, choreografie a práve Filip Cemper dal týchto ľudí dokopy, ktorí sa ocitli pri Sudomericiach, pri jednom jazierku. Ale keby nebolo komárov, ktoré nás štípali, tak by to možno bola úplne prechádzka ružovou záhradou, ale nebola.

V klipe účinkuje aj tvoja dcéra. Ako si ju tam dostal? Chcela?

Bolo to veľmi spontánne. Moja dcéra má také ukulele a práve do tejto pesničky sme nahrávali ukulele. Roman Mečiar je gitarista, ktorý mi povedal: ‚Robo ja nahrám aj basu, chcem tam mať aj ukulele.‘ Takže bolo tam aj ukulele. Hneď vznikol ten nápad – Hanka a ukulele. Povedal som jej: ‚Poď, Hani, na chvíľočku sa tam ukážeš, zahráš na ukulele. Ja potom pôjdem s tebou a ty budeš hrať.‘ Ale tak ako som spomínal, komár už pred ostrou klapkou. Zrazu takýto červený fľak. Všimol som si to, až keď sme boli natočení. Hovorím: ‚Hanka, Bože, to čo tu máš?‘ ‚Štipol ma komár, ale ja som to chcela vydržať, nechcela som pokaziť záber.‘ Je to malá hrdinka.

Ako ona reaguje na tvoju hudbu?

Nemám doma fanúšičky. Ani moja žena, ani Hanka nie sú moje fanúšičky. Pre Hanku je to Michael Jackson, veľká modla. Ja som až na treťom mieste – najskôr Michael Jackson, potom Katy Perry a až potom som ja. Čo teda nie je zlé umiestnenie v rámci tejto hitparády. Mojej žene sa naposledy páčila pesnička Keď muž miluje ženu, potom mala pocit, že je to nejaká motanica, že sa jej to až tak nepozdáva. Teraz naposledy ju táto skladba v celku roztancovala Moja dcéra si túto pesničku (Tajný recept) už spieva a často. To som si všimol, že sa jej to dostalo do hlavy a keď sa aj hrá, tak si spieva ‚...la la la láka ma príbeh o nás dvoch.‘ Vieš si predstaviť šesťročné dieťa, keď spieva láka nás príbeh o nás dvoch.

Tajný recept je letná pesnička. Ako si vnímal letné hity, letné songy? Mal si medzi nimi svojich favoritov? Alebo čo s tebou robili také megahity ako Macarena ...

... alebo Coco Jumbo.

Máš svoje obľúbené letné hity?

Mám rád letné pesničky, ale skôr také funky. To mám rád. Už keď počuješ skladbu od Earth, Wind and Fire a to už je hneď leto, to už ide groove a chytí ťa. Takisto aj Pharell Williams Happy. To je podľa mňa letná funny pesnička. Ja som v podstate začal také veselšie pesničky písať, keď mi už dcéra povedala, že spievam samé pomalé, zaľúbené balady a že mám urobiť niečo rýchlejšie. Tak som spravil pesničku Tancuj. Dá sa povedať, že ten ‚groove‘ má aj Modlím sa hudbou. Toto je taký summer lazy song, má trochu fancúzsky nádych, je tam akordeón. Ondrej Juráši, hráč na trúbku, sa chytil akordeónu a veľmi dobre mu to hrá.

Testoval si si túto pesničku predtým, ako si ju išiel nahrávať do finálnej štúdiovej podoby?

Som taká stará škola a vždy to tak robím. Na koncertoch si otestovávam pesničky a práve táto skladba sa veľmi páči. Na mňa chodia väčšinou ženy, dievčatá, to tak býva 90% osadenstva. Ony veľmi ocenili túto pesničku. Dokonca aj hovoria, že pri nej si aj zatancujú a tak veľmi sa nespotia. Je to taký summer lazy song.

Máš za sebou prvé pokoronové koncerty. Aký z nich máš pocit, dojem?

Práve som plný emócií, lebo som sa vrátil z Bojníc, tam bol úžasný koncert. Trochu som mal obavu, pretože kúsok od nás koncertoval Richard Müller. On mal vypredané a našťastie aj my sme boli vypredaní. V kúpeľoch bola úžasná atmosféra, takisto ako aj v Piešťanoch, Bratislave, Nitre... všade chodia ľudia hlavne sa uvoľniť, zabaviť, zatancovať si a pospievať si so mnou. Teším sa z toho, že sa to rozbehlo, lebo ja som trpel tri mesiace. Síce som tvoril. Vytvoril som desať nových vianočných pesničiek, neviem prečo. V podstate tvorba výborné, cvičil som, mal som online kurzy spevu s mojou vokálnou koučkou. Ale už keď prišla informácia, že do tých sto ľudí môžeme robiť koncerty, tak som sa potešil a už sme to rozbehli. Síce hráme v menšej zostave – ja (spev, gitara), Roman Mečiar (gitara) a Ondrej Juráši (trúbka, akordeón).

Majú koncerty iný charakter ako keď si s plným bandom?

Je to také akustickejšie, unpluggdové. Samozrejme, trochu si pomáhame looperom, lebo keď chceme ľudí roztancovať, tak musia byť aj bicie. Ľudia to prijímajú a mám pocit, že prijímajú aj moje staršie skladby. Dokonca nezačínam tak, že postupne. Moja prvá skladba je Hovorila po španielsky, čiže hneď veľký nástup. Druhá skladba je Natália. Idem v podstate tak, aby som ľudí zabavil hneď od prvej skladby. V strede zaspievam aj tie pomalšie veci ale potom znova chcem ľudí roztancovať, zabaviť. Teraz v lete, hoci väčšina koncertov je vonku , keď je zlé počasie ... už je to cítiť, že vnútri už to nie je úplne to pravé, orechové. Keď sme vonku, roztancuješ ľudí a ešte chcú prídavky. Je to dobrý pocit. A, konečne, teším sa z toho, že to je. 

Bol si zavretý doma, ale zároveň si si dokončoval svoje nové bývanie. V akom je to stave teraz?

Úžasné. Bývam už niekoľko týždňov so svojou rodinou v dome. Predtým sme bývali v takom menšom dvojizbáčiku. Som prisspôsobivý človek. Prežil som dokonca aj štyri roky na internáte v takých naozaj skromných podmienkach. Mne, keď dáš jednu izbu, budem tam mať muziku, gramofón... Ja som skromný, dokážem žiť v pohode. Moja žena rada varí, takže v tých malých priestoroch sa necítila úplne dobre a nevarila pravidelne a často. Teraz mám každý deň zdravé jedlo a moja žena sa cíti v tej kuchyni úžasne. Pevne verím, že aj na mňa sa to nalepí, že naučím niečo variť. Mám taký svoj priestor, kde tvorím a kde inšpirácia prichádza a práve v tom dome sa vytvoril taký pivničný priestor, 80 metrov štvorcových, kde by som chcel mať vlastnú galériu a koncertný priestor. Rád by som prezentoval aj možno produkty. Skalica má trdelník, sú tam úžasné vína ... Chcem urobiť taký multižánorovo-kulturálny priestor.

Zaujímalo by ma ... Názov pesničky Tajný recept je dobrý slogan. Máš tajný alebo verejný recept, pretože z hľadiska bulvárnejšieho pohľadu na populárnu hudbu, už štrnásť rokov žiješ v jednom vzťahu. Aký je recept na takto dlho trvajúci „populárno-hudobný“ vzťah medzi mužom a ženou?

Je to úžasné, že sme v takomto krásnom zväzku. Pamätám si, že to bolo 5. júla 200ž, keď som stretol moju ženu na kúpalisku v Rakúsku. Kde sme odvtedy už nikdy neboli. Krátky príbeh – moja žena príde do Skalice, kamarátka jej volá: ‚Poď ideme do Rakúska na kúpalisko.‘ ‚Neblázni, niekam nejdem.‘ Ale zrazu niečo prišlo, že OK. Sadla do auta a išla na to miesto, kam som prišiel aj ja s mojimi kamarátmi. Tam sme sa stretli. Moja žena absolútne neprijíma nejaký šoubiznis, spevák, herec ... choď preč. Dva týždne som ju dobíjal a odvtedy sme spolu, pretože kamarátka ju ukecala, že ‚choď s ním aspoň na kávu, raz, vydržíš to.‘ Odvtedy sme spolu. To je na tom úžasné, že my sa navzájom rešpektujeme, tolerujeme. Ona vie, koho si zobrala, muzikanta, že mám aj fanúšičky. Je úžasná v tom, že je obetavá a stará sa aj o mňa. Prídem na koncert a mám zabalené jedlo, aby som nebol hladný. To sú také momenty, ktoré na mňa ako na muža fantasticky fungujú. Je obetavá aj k našej dcére Hanke. Základom toho všetkého je rešpekt a úcta. Ja si moju ženu fantasticky vážim a teším sa z toho, že ju mám.

Tajný recept je nová pesnička. Posledný album si vydal v roku 2017, čo bol Unplugged, ak nerátame špeciálne vianočné albumy. Čo bude nasledovať? Plánuješ niečo? Hoci dnes už možno nie je úplne moderné robiť albumy, no ty sám si hovoril, že si stará škola ...?

Na Unplugged sme chceli dať staršie veci aj novinky a chceli sme spraviť album znejúci naživo. Tam sa mi nehodili skladby, ktoré som tvoril v priebehu troch rokov. Povedal som si, že OK, vyjde album Unplugged a hneď na to mám niekoľko singlov, ktoré zaradím na nový album. Zrazu sa stalo, že mám aj novú pesničku spred minulého roka Tancuj, mám Modlím sa hudbou, Bez teba, Posteľné kráľovstvá, V hlave ťa mám, Človek si musí všetkým prejsť. Mohol by som spraviť album zložený zo singlov a už jednu takú výberovku mám. Teraz práve aj Tajný recept je ďalšia nová skladba. Možno mi tak chýba ešte 4-5 skladieb a môžem vydať album. Materiál je pripravený a ak všetko dobre dopadne a budú vytvorené podmienky na to, aby vyšiel, tak na jar by som veľmi rád dal von album.

Bude aj vianočné turné?

Vianočné turné bude. Už mám aj úžasnú femme fatale, vílu, speváčku. Absolvoval som dve vianočné turné s Máriou Čírovou, tá sa teraz stará o dieťatko, hoci aj táto éterická bytosť tiež má dieťa, ale už väčšieho chlapca. Je to Mirka Partlová. Teraz kreaujeme, čo budeme spolu spievať, mám veľa duet – s Janou Kirschner aj Máriou Čírovou. Pevne verím, že sa mi podarí aj spoločný song s Mirkou Partlovou. Budem rád, ak sa to bude dať zrealizovať, ak ľudia prídu a budú ochotní prísť. Nebudú sa báť niečoho. Aj vďaka korone sa mi nakopil nový repertoár vianočných pesničiek a možno k mojej 50tke by sa to hodilo. Budúci rok vydať album autorských vianočných skladieb. To si už myslím, že sa zapíšem aj do Guinessovej knihy rekordov ako najplodnejší autor vianočných pesničiek.

Zdroj foto: Facebook Robo Opatovský

- - Inzercia - -