Dnes je utorok, 26.október 2021, meniny má: Demeter
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenka v Taliansku: Nemohlo sa ísť ďalej ako 200 metrov od domu

máj 11, 2020 - 14:00
Taliansko je od pondelka, 4. mája, v 2. fáze postupného uvoľňovania opatrení, ktoré boli prijaté talianskou vládou v boji s koronavírusom. Ako to tam momentálne vyzerá nám porozprávala naša čitateľka Monika.
Foto: 

Taliansko je veľká krajina, ako sa popasovali s diverzitou situácie? "Nakoľko sú veľké rozdiely v počte nových prípadov nakazenia a úmrtí na severe a na juhu, každý región môže aktuálne uvoľňovanie primerane prispôsobiť aktuálnej situácii na svojom území, čiže buď ho sprísniť alebo poľaviť. Žijem so svojou rodinou v Toskánsku a od minulého pondelka sú otvorené ďalšie prevádzky ako napríklad kvetinárstva, zmrzlinárne, či kaviarne, avšak s tým, že ľudia si môžu zmrzlinu kúpiť, ale nie je možné ju konzumovať na mieste, je potrebné si ju vziať domov, alebo maximálne zjesť na ulici. Takisto kávu v kaviarni je možné vypiť iba na terase kaviarne. Reštaurácie majú umožnené poskytovať servis take away." rozpráva Monika.

Nemohlo sa ísť ďalej ako 200 metrov od domu

"Jedným z nových uvoľnení po 4. máji je aj možnosť voľného pohybu v rámci mesta, a nie iba do 200 metrov od domu, ako to bolo doteraz. Aj ľudí v uliciach je viac, čomu samozrejme dopomáha krásne počasie, ktoré tu v posledných dňoch máme. Všetci však povinne s ochrannými rúškami, a s dodržiavaním minimálnej vzdialenosti jeden od druhého." opisuje Monika aktuálnu situáciu. 

Ako sa domáci stavajú k uvoľňovaniu opatrení? Majú odvahu plánovať dovolenky či sa budú aj naďalej zdržiavať vo svojich domovoch? "Pomaly sa začíname pripravovať na letnú sezónu, ktorú tento rok budeme s čo najväčšou pravdepodobnosťou tráviť v rámci nášho regiónu. Prímorská časť Toskánska je veľmi pekná a ľudia z nášho kraja si už teraz rezervujú hotely, apartmány či letné domy pri mori." hovorí Monika.

Protesty kaderníčok a kozmetičiek

Ekonomické dopady budú silné vo všetkých krajinách a svoje už pocítili aj Taliani. "Niektoré maloobchodné prevádzky, kaderníctva či kozmetické salóny sú zatiaľ zatvorené, povolenie opätovne začať pracovať majú až od 18. mája. Práve spomínané kozmetičky či kaderníci vo veľkom protestujú proti tomu, že budú môcť otvoriť medzi poslednými a veľa z nich bohužiaľ už teraz vie, že už nikdy svoje obchody nebudú môcť neotvoriť, nakoľko to finančne nezvládnu." objasňuje Monika príčiny protestov. 

So svojou rodinou zvyknú chodiť veľa do prírody, v Toskánsku sú nádherné miesta a mnohé z nich sú nové aj pre Moniku. To je pozitívna stránka pandémie a Taliani majú prirodzený pozitívny prístup k životu zakódovaný v sebe. Pomáhali si ako sa dalo a ľudskosť sa veľmi výrazne ukázala v týchto náročných časoch.

Vymenili sme obľúbenú kaviareň za kopec za domom

- - Inzercia - -