Dnes je sobota, 27.november 2021, meniny má: Milan
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pred 75. rokmi sa v Európe skončila druhá svetová vojna

máj 08, 2020 - 10:13
Trištvrte storočia uplynulo od konca druhej svetovej vojny, keď 8. mája 1945 vstúpila do platnosti kapitulácia predstaviteľov tretej ríše, čím sa skončil vojnový konflikt prebiehajúci v Európe. Druhá svetová vojna trvala 6 rokov a 1 deň a zahynulo v ňom viac ako 62 miliónov ľudí. Zapojilo sa do nej vyše 50 štátov.
Foto: 

Pripomeňme si udalosti, ktoré v nej nastali. 

Začiatok a postup vojny

Druhá svetová vojna sa začala 1. septenbra 1939 vpádom nemeckým vojsk do Poľska. Zároveň prebieháju už 2 roky boje aj v Ázií kde 7. júla 1937 Japonsko napadlo Čínu. 3. septembra 1939 vyhlasujú Nemecku vojnu Francúzsko, Veľká Británia a Austrália, v ďalších dňoch aj Južná Afrika a Kanada. USA vyhlásili neutrálny postoj. Poľsko je napadnuté z oboch strán, zo západu Nemcami a z východu Sovietskym zväzom. Tí si následne Poľsko rozdelia. 

Nasleduje napadnutie Fínska Sovietskym zväzom, Dánsko, Nórsko, Holandsko a Luxembursko Nemcami. V roku 1940 sa svet zmieta v celospoločenskom krvavom konflikte.

Plán Barbarossa

22. júla 1941 Hitler posiela 3 milióny nemeckých vojakov na územie Sovietskeho Zväzu. Postoj k Rusom sa zásadne zmenil a zo spojencov sa stávajú nepriatelia. Rusi neboli na inváziu pripravení a zranených je vyše 850-tisíc vojakov z ruskej armády. Ďalší milión tvoria zajatci. Civilisti sú hnaní aj za praktizovania antižidovskej rétoriky a antislovanskými doktrínami. 

Prichádza zima v roku 1941 na ktorú nemecké vojsko nie je prichystané a robí im problém dostatočné zásobovanie. 7. decembra zaútočili Japonci na základňu Pearl Harbor v USA a tým sa dostali do vojny aj oni. Nemecko vyhlásilo vojnu USA 11. decembra 1941.

V roku 1942 nasledujú britské a ameriské letecké útoky na územie Nemecka a v bitke o Stalingrad Nemecko utrpelo veľkú porážku čím sa dokázala možnosť zdolania dovtedy neporaziteľných Nemcov. V severnej Afrike britské a americké jednotky dosiahli kapituláciu nemeckých a talianskych armád. Skoro 300-tisíc vojakov šlo do zajatia. 

22. júla 1944 spustili sovieti akciu Bagration počas ktorej nemecká armáda ustupovala v Bielorusku a na Ukrajine. 29. augusta vypuklo Slovenské národné povstanie.

Koniec vojny

Sovieti oslobodili Varšavu a ďalšie mestá v Poľsku v januári 1945, vo februári už Nemci neudržali Budapešť, v apríli dobili rusi Viedeň. Nasledoval útok na Berlín, 30. apríla spáchal Hitler samovraždu a 2. mája sa vzdali aj tí poslední nemeckí obrancovia. 

V Ázií ešte pretrvával konflikt hodením atómových bômb z USA do miest Hirošima a Nagasaki. Až podpisom kapitulácie cisára Hirohita 2. septembra 1945 sa skončila 2. svetová vojna aj na tomto území. 

- - Inzercia - -