Dnes je sobota, 31.júl 2021, meniny má: Ignác
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Popínavá ruža - Romantika do záhrady i na balkón

apríl 20, 2020 - 14:03
Ruže dodajú romantický nádych každej záhrade. Osobitné miesto medzi nimi majú popínavé ruže s množstvom krásnych kvetov v širokej škále farieb a tvarov.
Foto: 
shutterstock.com

Popínavá ruža - Romantika do záhrady i na balkón

Popínavé ruže dokážu učariť všetkým, sú nenáročné a bohato kvitnú. Na vhodnej konštrukcii vedia v krátkom čase vytvoriť hustý oblúk alebo pokryť stenu, plot, vyšší oporný múrik, stĺp či pergolu. Väčšina kultivarov si vyžaduje nejakú oporu, na ktorú ich treba vyväzovať. Ťahavé ruže totiž nie sú pravé popínavé rastliny, pretože sa neprichytávajú úponkami, ale na rast do výšky potrebujú byť manuálne prichytené na oporu.

Climbery a ramblery

Popínavé ruže charakterizuje záplava kvetín. Dôležité je však rozlíšiť, kadiaľ ich chceme ťahať a ako často majú kvitnúť. Delíme ich na dve skupiny – climbery a ramblery. Ruže climber dorastajú do výšky minimálne dva metre a počas sezóny kvitnú viackrát. Sú vhodné na zazelenanie stien a záhradných domčekov. Ruže rambler dorastajú do výšky tri až deväť metrov a kvitnú bohato, ale len raz ročne. Majú ohybné stonky a menšie kvety, sú optimálne na obrastanie pergol.

Vhodné miesto

vhodne_miesto.jpg

Popínavá ruža - Vhodné miesto
Foto: 
shutterstock.com

Ruže obľubujú slnečné stanoviská, priedušnú pôdu bohatú na výživné látky. Pôda musí byť hlboká a priepustná, ale nie trvale zamokrená. Ruže umiestnené na tmavých miestach dostávajú kvôli vlhkosti rôzne choroby. Ideálne miesto je také, kde denne minimálne tri hodiny svieti slnko. Najväčšie nároky na živiny majú ruže v čase intenzívneho rastu výhonkov a v období hlavného kvitnutia. V tomto období podporujeme ich rast zálievkou s hnojivom.

Jarné strihanie

Ruže potrebujú jarný strih. Jeho hlavnou funkciou je presvetlenie a zmladenie rastliny. Pri popínavých ružiach odstránime poškodené a vyschnuté konáre. Mladým ružiam skracujeme bočné výhonky asi o dve tretiny, staršie prerezávame len mierne. Správnym prerezaním presvetlíme celý krík, nenecháme ho príliš zahustený. Opakovane kvitnúce odrody dobre znášajú aj silný rez. Ruže, ktoré kvitnú iba jedenkrát za rok, zrežeme až v lete, hneď po odkvitnutí.

Ruže na balkóne

Popínavé ruže môžeme ľahko pestovať aj v črepníkoch na balkóne a terase. Platí pravidlo, že čím väčší črepník použijeme, tým lepší je rast. Črepník by mal mať minimálne dvadsať litrov a na jeho dne musia byť otvory na odtekanie prebytočnej vody. Na spodok črepníka dáme päť centimetrov hrubú vrstvu štrku pre lepšiu drenáž. Drenážnu vrstvu prekryjeme, aby sa pôda nepremiešala so štrkom. Kvalitnú záhradnú zeminu zmiešame s rašelinou v ideálnom pomere jedna k jednej. Ružu zasadíme tak, aby miesto očkovania bolo približne jeden centimeter pod zemou. Zem v črepníku nedávame až po úplný okraj, kvôli lepšiemu zalievaniu. Na hnojenie používame hnojivo určené priamo na ruže. Ruže sú potom odolnejšie a kvetnatejšie.

Popínavej ruži poskytneme oporu v podobe pevnej mriežky vedľa kvetináča, alebo ju vyrobíme priamo v črepníku: Použijeme tri vyššie tyče – kovové, drevené alebo bambusové, ktoré zapichneme do zeme po okrajoch črepníka a hore ich pevne spojíme. Takáto podpera dokonale splní svoj účel.

- - Inzercia - -