Dnes je sobota, 27.november 2021, meniny má: Milan
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Renesančný kaštieľ v Ožďanoch spustošili plamene: Rodisko Bielej panej vyhorelo

október 17, 2019 - 10:04
Ďalší z našich kaštieľov zničili plamene. Tentoraz zachvátil požiar národnú kultúrnu pamiatku z prvej polovice 17. storočia – kaštieľ v Ožďanoch v okrese Rimavská Sobota. Hovorí sa o druhej Krásnej Hôrke, oheň napáchal škody za tristotisíc eur.
Foto: 

Renesančná budova bola najvýznamnejšou pamiatkou v Ožďanoch a pýchou obce. Dejiny kaštieľa sú obostreté aj množstvom tajomstiev. Narodila sa tu napríklad Juliana Korponaiová alias Levočská biela pani, ktorej život je opradený legendou a v známom románe Levočská biela pani ho zachytil spisovateľ Mór Jókai.

Zostaňme však najprv v súčasnosti. Požiar vypukol začiatkom októbra, keď začala horieť šindľová strecha. Bol taký obrovský, že zasahovať muselo pätnásť profesionálnych hasičov a dobrovoľníci s ôsmimi kusmi techniky. Strecha horela ako fakľa a za pol hodiny zostala stavba bez nej. Chytili sa aj steny a trámy sa prepadli do vnútorných priestorov kaštieľa. Plamene bolo vidieť z niekoľkých kilometrov. Oheň napokon uhasili, no škody, ktoré napáchal, siahajú do výšky tristotisíc eur. Príčinu požiaru stále vyšetrujú. Pre tunajších obyvateľov je to obrovská rana. Už počas požiaru bolo vidieť na ich tvárach zdesenie a smútok. Niektorým sa nezdá, že požiar mal až podozrivo rýchly spád. Dedina je z udalosti nešťastná. Starosta už kontaktoval pána Korponaia, pochádzajúceho z rodiny, ktorá kedysi vlastnila kaštieľ. Bol zhrozený, keď sa dozvedel, čo sa stalo.

Vyhorel tesne pred rekonštrukciou

Podľa domácich opravovali strechu na renesančnej budove v 80. rokoch minulého storočia. Kaštieľ roky chátral, no v najbližšom čase sa rátalo s jeho obnovou. Projektová dokumentácia – práve na obnovu strechy – mala byť do dvoch týždňov hotová a majiteľ, Bystrická dopravná spoločnosť, predpokladal, že začiatkom novembra podá žiadosť o finančnú podporu z rezortu kultúry. Veľký problém je, že stavba nebola poistená. Pri tejto dominante Gemera sa svojho času zvykli fotografovať novomanželia a radi sa pri nej stretávali zaľúbenci. Pozrime sa však na slávnu legendu o Levočskej biele panej.

Juliana ako špiónka

Legenda hovorí o krásnej žene – Juliane Korponaiovej, ktorá predstierala lásku k povstaleckému kapitánovi Štefanovi Andrássymu. V jednu noc mu ukradla kľúč od levočskej mestskej brány a vpustila do mesta cisárske vojská. Podľa historikov bola Juliana Korponaiová obeťou intríg a jej poprava bola justičná vražda. Za bielu pani ju označil maďarský prozaik Mór Jokai v románe Levočská biela pani. Túto tému mu priniesol historik Kálmán Thali, keď sa začiatkom 20. storočia zaoberal Rákocziho povstaním. Základ románu vychádza z reality, avšak väčšia časť je fikcia.

Ako to bolo naozaj?

Juliana sa narodila sa v Ožďanoch v roku 1680 ako Géciová. Otec Žigmund Géci bol plukovníkom telesnej stráže Imricha Tököliho. Do šestnástich rokov vyrastala na hrade Mukačevo. V roku 1700 sa vydala za kapitána Muránskeho hradu Jána Korponaia a mali syna Gabriela. V rokoch 1703 až 1711 boli v Uhorsku posledné protihabsburské povstania. Viedol ich sedmohradský veľmož František II. Rákoczi. V auguste 1711 kapitulovali posledné kurucké oddiely. Julianin manžel bol v časoch kuruckého odboja prívržencom cisára Jozefa I. Habsburského, ale pod vplyvom manželky sa pridal na stranu Františka II. Rákocziho.

Archívne doklady potvrdzujú, že Levoča kapitulovala so súhlasom mestskej rady a bránu otvoril levočský richtár, ktorý s mestskou radou vypracoval podmienky dobrovoľného ústupu. Pravdou je, že Korponaiová prijala list od kuruckých emigrantov z Poľska, kde bola výzva na nové povstanie proti Habsburgovcom. Julianu obvinili zo špionáže a vlastizrady. Súdili ju a pred popravou aj mučili. Pripútanú k popravnému stĺpu ju sťali na trhovisku v roku 1714 v Rábe, dnes Györ v Maďarsku. Juliana Korponaiová bola jediná žena v Uhorsku, ktorú odsúdili a popravili za vlastizradu.

Dočkala sa spravodlivosti

Pravda o jej nevine vyšla na povrch až tristo rokov po jej smrti. Keď historici podrobne preskúmali dobové dokumenty, dospeli k jednoznačnému názoru, že Juliana sa stala nevinnou obeťou závisti a intríg a jej popravu prehlásili za justičnú vraždu. Tristo rokov po jej poprave, 25. septembra 2014, ju plne rehabilitovali. Listinu, ktorá očistila jej povesť zradkyne, prevzal Julianin potomok Zoltán Korponay. Navštívili sme ho v jeho dome na južnom Slovensku, kde sme na vlastné oči videli, ako starostlivo opatruje pamiatku na svojich predkov, ku ktorým patrila aj legendárna Levočská biela pani. Zaujímalo nás, či cíti čosi ako satisfakciu za svoju prastarú matku, na ktorej celé storočia ležal tieň zradnej ženy. Pousmial sa skonštatoval: „Náš rod má dlhú históriu a my sme už dávno vedeli, že Juliana bola nevinná. Ale samozrejme, že ma potešilo, keď z nej sňali vinu aj takýmto spôsobom.“

- - Inzercia - -