Dnes je štvrtok, 28.október 2021, meniny má: Dobromila
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zodpovedné opaľovanie: syntetické verzus prírodné opaľovacie krémy

jún 11, 2019 - 08:00
Blíži sa leto a s ním dovolenková nálada, zábava a oddych na pláži pod teplými slnečnými lúčmi. V prípade slnečných lúčov je však negatívnou stránkou UV žiarenie. To môže byť nebezpečné a preto je potrebné myslieť na dostatočnú ochranu.
Foto: 

No ako si vybrať ten správny opaľovací prípravok, ktorý je ešte aj zdraviu nezávadný?

Škodlivé lúče

Možno neviete, že UV žiarenie (inak povedané ultrafialové žiarenie) sa skladá z UVA, UVB a UVC žiarenia. Líšia sa vlnovou dĺžkou a každé z nich má iné účinky na pokožku. Na rozdiel od zvyšných dvoch, UVC žiarenie nedopadá na zemský povrch. UVA žiarenie spôsobuje slabé začervenanie a silné zhnednutie kože, UVB žiarenie zas zapríčiňuje silné začervenanie kože a slabú pigmentáciu. UVB žiarenie má však veľmi pozitívne účinky tým, že podporuje tvorbu vitamínu D.  Napriek tomu obe žiarenia poškodzujú kožu, i keď každé trochu inak. Prevažne UVB žiarenie zapríčiňuje spálenie kože a v najhoršom prípade rakovinu. UVA žiarenie zapríčiňuje predovšetkým starnutie pokožky, vrásky a negatívne ovplyvňuje imunitný systém.

Hlavne deti sú na UV žiarenie zvlášť citlivé, pretože ich pokožka nie je schopná vyprodukovať dostatok pigmentu na zachytávanie UV lúčov. Prevenciu pred UV žiarením si ale vieme pomerne spoľahlivo zabezpečiť používaním vhodnej kozmetiky na opaľovanie.

Ako rozoznať kvalitné opaľovacie krémy?

Správny výber ochrannej kozmetiky

Krém na opaľovanie by mal obsahovať dve skupiny látok, ktorých zloženie a kvalita by vás mala ochrániť ako pred UVA, tak i UVB žiarením. Prvou zložkou sú UV filtre. Tie priamo chránia kožu pred škodlivým žiarením. Môže ísť o minerálne filtre, ktoré odrážajú slnečné lúče od povrchu kože alebo o chemické filtre, ktoré ich pohlcujú. Opaľovacie krémy s minerálnymi filtrami sú z hľadiska nezávadnosti pre zdravie lepšou voľbou než krémy s chemickými filtrami. Minerálne filtre pôsobia iba na povrchu kože odkiaľ odrážajú UV žiarenie, nealergizujú a sú vhodné aj na pokožku veľmi malých detí a pokožku s atopickým ekzémom.

Druhou zložkou, ktorú by mal kvalitný opaľovací krém obsahovať, sú látky, ktoré regenerujú, hydratujú, vyživujú a ochraňujú pokožku. Najškodlivejšie látky obsiahnuté v syntetických opaľovacích krémoch a mliekach na našom trhu, sú:
- Oxybenzone
- Vitamín A (Retinol Palmitate)
- Octinoxate (Octylmethoxycinnamate)
- Homosalate
- Octisalate
- Octocrylene

Ide o toxické látky vážne narúšajúce pokožku, silné distruptory a alergény s nepriaznivým účinkom na zdravie človeka i životné prostredie. Nie sú toxické len pre nás, ale i morský život. Moria, oceány a jazerá z ľudí totiž zmyjú niekoľko tisíc ton chemických opaľovacích krémov ročne. Tie spôsobujú napríklad odfarbovanie koralov a ich následný úhyn. Ryby a vodné živočíchy sa daným látkam tiež nedokážu vyhnúť.

Bio opaľovacie krémy chránia nás aj našu planétu

Investovaním do kvalitnej bio kozmetiky na opaľovanie ochránite vlastné zdravie, ale aj zdravie našej planéty. Našťastie sú na Slovensku čoraz viac dostupné bio a prírodné prípravky, ktoré fungujú bez rizík a poskytujú pokožke maximálnu ochranu. Patria medzi ne napríklad kvalitné, čisto prírodné a 100 percentne bio opaľovacie produkty značiek ButterBean Organics a Naturalis Better z portfólia Biorganica, ktoré obsahujú prírodný minerálny filter, vytvorí na pokožke lesklú bariéru. Tá ako zrkadlo bezpečne odrazí škodlivé žiarenia UVA aj UVB. 

A vy sa tak môžete bezpečne oddávať radovánkam na pláži  pod teplým letným slnkom.

 

Galéria: BiOrganica.cz

- - Inzercia - -