Dnes je sobota, 04.december 2021, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Medzinárodná Noc literatúry už túto stredu i na Slovensku

máj 21, 2019 - 10:00
Noci literatúry patrí nadchádzajúca streda 22. mája. V rámci tejto medzinárodnej akcie nájdu priaznivci kvalitných kníh špeciálny program aj vo večerných uliciach 20 slovenských miest.
Foto: 

Vypočujú si úryvky čerstvých slovenských prekladov textov európskych literátov na miestach, čo sa bežne s literatúrou nespájajú. Herci a iné známe osobnosti predstavia publiku úryvky z románov a poviedok, ktoré sú aktuálne na pultoch kníhkupectiev. Na svojej webstránke o tom informuje České centrum.

Noc literatúry v Bratislave prevedie návštevníkov uličkami Starého Mesta, najmä Baštovou a Zámočníckou ulicou, ale aj ďalšími. Spolu sa v hlavnom meste bude čítať na štrnástich miestach, v divadle, v niekoľkých galériách, ale aj v opustených domoch, ktoré na svojich obyvateľov ešte len čakajú. Vo všetkých do Noci literatúry zapojených slovenských mestách zaznejú rovnaké texty, ale počet miest čítaní bude rôzny. Okrem hlavného mesta sa bude čítať aj v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, v Humennom, Kežmarku, Košiciach, Leviciach, Liptovskom Mikuláši, v Martine, Modre, Nitre, Nových Zámkoch, Petrovanoch – Prešove, Piešťanoch, Poprade, Považskej Bystrici, Senci, v Trenčíne, Trnave a v Žiline. Podrobný program Noci literatúry v jednotlivých mestách možno nájsť na webstránke podujatia http://literaturenight.eu/cs/2019/.

Noc literatúry pripravujú od roku 2006 České centrá sídliace v rôznych krajinách. Na projekte spolupracujú so združením zahraničných kultúrnych inštitútov siete EUNIC (European Union National Institutes for Culture), kultúrnymi oddeleniami veľvyslanectiev a v SR aj so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Vo svete sa Noc literatúry 2019 koná napríklad aj v Amsterdame, Budapešti, Lisabone, Londýne, v Moskve, Ottawe, Paríži, Ríme a inde.

- - Inzercia - -