Dnes je piatok, 17.september 2021, meniny má: Olympia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ktorý spôsob holenia je pre vašu pokožku najvhodnejší?

január 21, 2019 - 12:00
Každá žena, ktorá sa chce cítiť dobre, vie, že holenie je celoročnou záležitosťou. Nohy, podpazušie aj intímna oblasť vyžadujú neustálu opateru, aby nedošlo k žiadnemu "zarastenému" faux pas. Nie sú to totiž iba plavky, kde sa také čosi môže prihodiť, ale i posteľové hry s partnerom či prezliekanie vo fitku.
Foto: 
Shutterstock

Svoje telo udržujete hladké po celý rok. No možno cítite, že ste stále nenašli ideálnu možnosť zbavovania sa chĺpkov, a tak je čas na zmenu. Sama pokožka vám prezradí, ktorý typ holenia jej vyhovuje najviac.

Žiletka

Najbežnejšou pomôckou na holenie je žiletka. Pokožka na ňu počas procesu reaguje dobre, no treba rátať s následným výskytom vyrážok. Faktorov, ktoré sa podieľajú na ich vzniku, je viac, preto je takmer nemožné sa im vyhnúť. Niektorej žene vadí ostrosť čepele, ktorá nielen skosí chĺpky, ale aj obrúsi pokožku, ďalšej nesedí smer holenia, tupá žiletka, veľký počet ťahov alebo nedostatočne zmäkčujúca pena. Preto sa treba holiť naozaj precízne a najlepšie večer, aby sa pokožka počas noci stihla zregenerovať. Neradno vynechať starostlivosť po holení, ktorá je pre telo rozhodujúcim faktorom, či sa vyhádže alebo nie.

Plusy: Rýchlosť, bezbolestnosť, nízka cena

Mínusy: Riziko porezania, vznik vyrážok, krátkodobý účinok

Vosk

Kým holenie chĺpky iba skosí, vytrhávanie ich odstraňuje aj s korienkami. Tým sa účinok zákroku výrazne predlžuje, ale treba rátať s bolesťou. Trhanie možno vykonávať pomocou vosku, ktorý sa v nahriatej forme nanáša na telo a následne sa prikladanými prúžkami špeciálneho papiera strháva. Ide o pomerne rýchlu metódu, ktorá zanecháva hladkú, avšak začervenanú pokožku. Spolu s chĺpkami sa zbavuje aj hornej vrstvy, na čo môžu citlivejšie telá reagovať podráždením. Pokiaľ je však zákrok vykonaný profesionálne a pokožka je následné ošetrená, výsledky bývajú veľmi uspokojivé. 

Plusy: Kvalita profi depilácie, rýchlosť, hladká pokožka na 2 týždne

Mínusy: Výrazná bolesť, podráždenie pokožky, riziko nedokonalého domáceho zákroku

Depilátor

Na princípe vytrhávania funguje aj depilačný strojček. Možno si ho zakúpiť v rôznych kvalitách, a práve od toho závisí, aký bude výsledok. Moderné hlavice dokážu zachytávať aj menšie chĺpky, no staršie typy ponechávajú drobné strnisko. Keďže ide o trhanie jedného chĺpku za druhým, je to pomalšia metóda so stredne intenzívnou bolesťou. Skúsenosti varujú, že mnohým ženám spôsobuje následné zarastanie chĺpkov pod kožu, preto je v tomto prípade nadmieru dôležité používanie peelingu ešte pred depiláciou.

Plusy: Domáca metóda, vytŕhanie aj korienkami, hladká pokožka na 2 týždne

Mínusy: Stredná bolesť, časová náročnosť, zarastanie chĺpkov

Laser

Medzi depilačnými zákrokmi, ktoré ponúkajú špecializované salóny, možno nájsť laser. Je výnimočný tým, že chĺpky likviduje na dlhodobej báze až celkom zabráni ich ďalšiemu rastu. Výsledok sedení závisí od typu a farby chĺpkov, no spaľovanie ich cibuľky pomocou laserového lúču je spoľahlivou metódou. Na pokožke počas zákroku mierne páli, no netreba sa obávať žiadnych následných reakcií. Laser býva dôsledný, ale tiež finančne náročný.

Plusy: Precízna depilácia, minimalizovanie rastu chĺpkov, dlhodobo hladké telo

Mínusy: Finančná náročnosť, pálenie, závislosť od typu chĺpkov

Výpočet metód, ktoré moderný svet ponúka v boji proti chĺpkom, je dostatočne široký na to, aby ste si vybrali aj vy. Uvážte, či je vo vašom prípade lepšie holenie alebo trhanie aj s korienkami a dobre pri tom sledujte svoju pokožku. Je to ona, ktorá je týmto skrášľovaním najviac namáhaná a je to ona, ktorá rozhodne, ako to dopadne. Preto ju „počúvajte“ a podľa toho konajte.

- - Inzercia - -