Dnes je piatok, 17.september 2021, meniny má: Olympia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako na kožené topánky? Týchto 8 tipov by ste mali mať v malíčku!

január 14, 2019 - 08:00
Väčšina z nás si dáva záležať na tom, ako počas plesovej sezóny vyzerá naša pleť, vlasy či oblečenie. Častokrát však zabúdame na to, že aj obuv potrebuje dôkladnú starostlivosť.
Foto: 
LE PREMIER

Vďaka pravidelnej údržbe vaše topánky budú lepšie vyzerať a aj dlhšie vydržia. Prinášame vám pár tipov, vďaka ktorým sa nemusíte báť, že si obľúbený pár topánok zničíte.

Krémy a vosky

Pravidelne vám pri kúpe nových topánok pri pokladni ponúkajú vosk alebo krém na topánky? Niečo na tom zrejme bude. Ak investujete do kvalitnej kozmetiky na topánky, určite nebudete ľutovať. Pri používaní kvalitného krému alebo vosku kožu vašich topánok zvlhčíte a udržíte pružnou, čím zabraňujete vysychaniu a praskaniu. Leštenie voskom navyše poskytuje ochranu pred zašpinením topánok. Dôležitá je pravidelnosť, v akej vaše topánky čistíte a kvalitná kefa na topánky.

Farba

Vosky aj krémy sa vyrábajú v rôznej pigmentácii, ktorá pomáha topánkam z kože udržať ich farbu. Kúpu prípravkov by ste preto nemali podceňovať. Ak máte čierne topánky, siahnite aj po prípravkoch na čiernu kožu. Niektoré druhy kože pohlcujú pigment z voskov, preto by ste v prípade zle zvoleného prípravku mohli svojim topánkam skôr uškodiť.

Striedanie

Kožené topánky by ste určite nemali nosiť 7 dní v týždni. Na nohe by ste ich mali mať maximálne 24 hodín a potom im dopriať rovnako dlhý čas odpočinku, aby vyschli od potu. Preto dbajte na to, aby vo vašom šatníku vždy boli aspoň dva páry topánok, ktoré medzi sebou môžete striedať.

Opatrnosť

Predtým než si prvýkrát obujete nové kožené topánky, mali by ste ich dôkladne navoskovať. Ochránite ich tak pred prípadným dažďom, na ktorý je kožená obuv mimoriadne citlivá. Odporúčame, aby ste si nové topánky s koženou podrážkou obuli najprv v deň, keď je vonku sucho. Podrážka sa tak lepšie adaptuje pre podmienky exteriéru a predĺžite tak jej životnosť.

Napinák

Najdôležitejšie v prípade ochrany akýchkoľvek topánok je pravidelné používanie napinákov na obuv. V ideálnom prípade by ste mali zvoliť kvalitné drevené. Na napinákoch by mali byť vaše topánky vždy vtedy, keď ich nemáte na nohách. Zabránite tak deformácii tvaru a predĺžite ich životnosť.

Sucho

Snažte sa zabrániť nadmernému vlhnutiu topánok. V praxi to znamená, že by ste sa mali vyvarovať dažďu a nenechávať topánky na vlhkých miestach, ako pivnica a podobne. Ak predsa vaše topánky navlhnú, nechajte ich schnúť minimálne tri dni. Pokiaľ budete nosiť topánky, ktoré nie sú dostatočne suché, môžete ich rýchlejšie poškodiť.

Obúvanie

Na obúvanie používajte obuvák, aby boli vaše päty stále pevné a nedošlo k ich zošliapnutiu.

Rekonštrukcia

Kožené podrážky sa skôr či neskôr opotrebujú. Množstvo značiek ponúka možnosť bezplatnej rekonštrukcie, teda výmenu starej podrážky za novú. Najlepší čas na výmenu nastáva, keď je podrážka na dotyk mäkká ako papier. Ak sa na podrážke objavila diera, topánky už nenoste a pošlete ich na rekonštrukciu, aby ste predišli nenávratnému poškodeniu konštrukcii topánok.

- - Inzercia - -