Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tradície opäť ožili: Deň kroja spojený so strhujúcim tanečným divadlom Strom!

október 22, 2018 - 15:43
Slovensko sa vracia k tradíciám. Po Slovenskom Dni kroja, kedy sa na námestí v Banskej Bystrici zišli tisícky ľudí v krojoch sa nadšenci tradícií a folklóru stretli v bratislavskom Istropolise, aby si pozreli dlho očakávané predstavenie strhujúceho tanečného divadla, čerpajúceho námet v histórii Slovanstva, z režisérskeho pera Jána Ďurovčíka - STROM.
Foto: 

Úcta, láska, rodinné prepojenie, to všetko bolo zosobnené v celoslovenskom projekte Deň kroja, ktorý sa odohral v Banskej Bystrici a začiatokom októbra aj v televíznom zázname RTVS. ,,Snažili sme sa o to, aby sme mladej generáci pripomenuli naše kultúrne tradície a hodnoty. Bola som prekvapená, keď na námestie v nádherných krojoch prišli mnohí mladí ľudia a tí ukázali, že sú prepojení s krajinou, v ktorej žijú a že si vážia folklór, hudbu, ľudovú architektúru a všetko, čo s tým súvisí," hovorí organizátorka Dňa kroja a autorka myšlienky Mária Reháková. ,,Musím povedať, že vidieť týchto ľudí, ktorí prišli do Banskej Bystrice na fotografiách v Slovenke a potom ešte zväčnených aj na tých, ktoré boli súčasťou výstavy a prieméry STROM bolo pre mňa neopakovateľným zážitkom," hovorí Mária Reháková. 

Inscenácia ožila po 20. rokoch

Takmer 20 rokov prešlo od momentu, kedy režisér Ján Ďurovčík vypracoval inscenáciu Strom pre Slovenský ľudový umelecký kolektív SĽUK, ktorý reprezentuje tradičné kultúrne hodnoty Slovenska. ,,Túto inscenáciu som robil v roku 1999 a bol to prvý pokus vytvoriť tanečné dielo na základe folklóru. Malo veľký úspech a dlho mi už mnohí kládli otázku, kedy sa Strom vráti na scény. Tak som si raz povedal, že už asi nastal správny čas. Dve predstavenia koncom októbra v Bratislave sa hneď vypredali, čaká nás turné po Slovensku, ktoré je tiež vypredané," prezradil nám Ďurovčík.

Ústrednou postavou predstavenia je Strom zhmotnený hlasom Milana Lasicu. Mohutný strom slúži ako zrkadlo histórie Slovanov, sleduje každodenný život od narodenia, cez hry detí, až po nezmyselnú smrť mladých mužov vo vojne. ,,Stromu sa obetovávali panny, pod stromom sme sa milovali. Zo stromu vyrábame kolísky pre naše deti, v stromoch sa hráme, vešajú sa naň povstalci, za stromy sa skrývali vojaci. Ten strom prežil všetko a potom si ho sami našou hlúposťou ideme skántriť,"  hovorí Ďurovčík o téme predstavenia, ktorého nosnou časťou je zamyslenie sa nad skutočnými životnými hodnotami.

Počas takmer dvojhodinového predstavenia sa predstavili sólisti špičkových folklórnych súborov zo Slovenska, ktorí odtancovali dychberúce choreografie na hudbu Henricha Leška, Jána Berkyho-Mrenicu ml. a Petra Uličného. Pozrite si krásne zábery z predstavenia STROM zachytené našou kamerou!

Strom

Autor: 
Tomáš Hanzlík

- - Inzercia - -