Dnes je sobota, 27.november 2021, meniny má: Milan
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Za mimoriadne výsledky ocenili 14 osobností kultúry, umenia a vedy

október 21, 2018 - 14:35
14 osobností si počas včerajšieho popoludnia odnieslo prestížnu cenu “Laureát identifikačného kódu Slovenska”. Laureáti patria k tým, ktorých dnes nazývame skutočné osobnosti. A medzi tieto osobnosti patrí aj generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková, ktorá originálne vníma prítomnosť a dokáže ju spracovať v mimoriadnych výsledkoch.
Foto: 

12 rokov oceňovania 

Identifinačný kód Slovenska dnes píše svoj dvanásty ročník, v rámci ktorého boli ocenené osobnosti kultúry, umenia a vedy, majstri v svojom obore. Niektorí známi, iní takmer neznámi. Ich tvorbu a prácu však vidíme a cítime všade. Popri menách ako Emília Vašáryová, Miroslav Noga, Aňa Geislerová či Martin Babjak si ocenenie v nádherných priestoroch Kaplnky Sedembolestnej Panny Márie Bratislavského hradu odniesla aj riaditeľka jedného z najväčších vydavateľstiev na Slovensku - Mária Reháková.

iks032.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

,,S jej menom sa stretávame, a nielen na Slovensku, veľmi často. Nie je za ním iba výpočet, v našej spoločnosti dovtedy tak chýbajúcich akcií. Meno Mária Reháková reprezentuje ženu, ktorá je súčasťou dnešnej i budúcej kultúry. Ona spoluvytvára jej dnešné stopy pre budúce generácie. Pretože prirodzene organizuje a spája. Hrdú minulosť a hodnoty dneška. Osobnosti kultúry s mladou nádejou tvorcov. Vysoko si vážim jej sociálne a charitatívne aktivity. Za jej menom nie je iba výpočet úspešných, mimoriadne zaujímavých a divácky obľúbených projektov. Je to predovšetkým o výraznej osobnosti, ktorá to vie a aj dokáže. Na začiatku je vždy sen, potom nápad a jeho realizácia. Bez odovzdania toho ľudského, kreativity a radosti z práce by bolo všetko iba digitálnym posolstvom niekomu. Mária Reháková plní nielen svoje sny, ale aj sny tých, ktorí to potrebujú. Dlho sledujem jej prácu a viem, že v tejto oblasti, všestranne podporovanej etickým kódexom, je jediná. Má šarm, vyvinutý cit pre komunikáciu s ľuďmi, empatiu. Ale predovšetkým je umelkyňa. Tvorí umenie milovať umenie. Vytvára diela originálnych nápadov a krásy. Kultivovaná, elegantná osobnosť. Je jedinečná a jediná,” povedal PhDr. Ľuboslav Moza, PhD., kurátor projektu a člen Európskej akadémie vied a umení, ktorý jej ocenenie odovzdal spoločne s podpredsedom Európskej akadémie vied a umení prof. Štefanom Lubyom, Dr. h.c. mult.

iks033.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

Stojí za úspešným vydavateľstvom a projektami

Po absolvovaní vysokej školy sa vydala cestou rozvoja kultúry. Mimoriadne výsledky dosiahla v produkcii kultúrnych programov, s dôrazom na muzikál. Práve ona po prvýkrát na Slovensko prinesla muzikály ako Dracula, Pomáda, Johanka z Arcu či Galileo Galilei. V roku 2003 realizovala myšlienku Zlatého koncertu, ktorý spája českú a slovenskú hudobnú scénu. Už 13 rokov vedie vydavateľstvo STAR production, v ktorého portfóliu sa nachádzajú úspešné tituly časopisov Slovenka, Praktická Slovenka, Slovenka Zdravie rodiny, Metropola, Top Cars a internetový portál www.zenskyweb.sk. 

Okrem toho vytvorila a doposiaľ realizuje najväčší módny projekt u nás - Bratislavské módne dni by Mercedes-Benz, ktoré každoročne rozširujú svoj dosah na medzinárodnom poli, čoho dôkazom bola aj tohtoročná spolupráca s Veľkou Britániou. Na Slovensko kvôli tomuto projektu pravidelne prichádzajú aj návrhári z Talianska, Rumunska či Českej republiky. V rámci BMD každoročne organizuje projekt Nové tváre módnej scény, ktorý dáva príležitosť mladým dizajnérom uchytiť sa vo svete módy a pomáha im presadiť sa aj na prestížnych fashion weekoch v zahraničí ako Vienna Fashion Week, New York Fashion Week a tento rok aj Bangkok Fashion Week. Slovenská móda bola predstavená aj v Ríme, Londýne a každoročne v Prahe.

V roku 2007 dala život celoslovenskej ankete Slovenka roka s dôrazom na zviditeľňovanie úspešných žien na Slovensku. Tieto ženy sa pravidelne stretávajú na priateľských VIP cluboch Slovenky, kde si vzájomne odovzdávajú svoje skúsenosti. 

Mária Reháková sa aktívne venuje aj mladým ľuďom, čoho dôkazom je projekt Veľvyslanectvo mladých, do ktorého sú zapojení stredoškoláci a vysokoškoláci. Tí so svojimi projektami dostávajú podporu a šancu k realizácii ich nápadov, mnohokrát aj v zahraničí. 

Nemenej významným projekt Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča si obľúbili mladé generácie recitátorov z celého Slovenska. 

Tento rok sa jej podaril skutočne výnimočný počin - vytvorila novú tardíciu, krásnu a neopakovateľnú - Slovenský Deň kroja - odkaz pre mladé generácie. Vďaka nej sa na námestí v Banskej Bystrici zišlo takmer tritisíc nadšencov folklóru oblečených v tradičnom ľudovom odeve - kroji, vďaka čomu sa podaril aj historický rekord - Zápis do slovenských rekordov - Najviac ľudí oblečených v kroji na jednom mieste. A to nie je všetko. Pri príležistosti 100. Výročia Československa a 70. Výročia týždenníka Slovenka zorganizovala Česko-Slovenský večer v pražskom Obecnom dome, ktorý dýchal atmosférou nekonvenčnosti, umeleckej kvality a pestrosti. Rovnako, ako herecké hviezdy na Chodníku slávy pred Mestským divadlom P.O. Hviezdoslava.

Ocenenie získalo ďalších 13 osobností

Ocenenia, ktoré, ako uviedol pán Móza ,,i v roku 2018 ďalším posolstvom a šírením myšlienky humanizmu, spolužitia a mieru," si odniesli aj operný spevák Martin Babjak, herečky Aňa Geislerová a Emília Vášáryová, herec Miroslav Noga či maliarka Lucie Filimonová. Medzi ocenenými sú aj Berit Gezelius, Tibor Kopócs, Iveta Ledecká, Jan Meisner, Ľudovít Petránsky, Michael Rittstein, Alica Vančová a Ján Zoričák.

Identifikačný kód Slovenska 2018: Reportáž

Autor: 
Tomáš Hanzlík

Martin Babjak

iks007.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

Lucie Filimonová

iks012.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

Berit Gezelius

iks013.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

Tibor Kopócs

iks014.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

Iveta Ledecká

iks017.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

Miroslav Noga

iks020.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

Ján Meisner

iks023.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

Ľudovít Petránský

iks028.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

Michael Rittstein

iks042.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

Emília Vašáryová

iks046.jpg

Foto: 
Lucia Horváthová

- - Inzercia - -