Dnes je piatok, 27.máj 2022, meniny má: Iveta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Kronerová získala Českého leva za najlepší ženský výkon!

marec 11, 2018 - 02:17
Udeľovanie cien Českej filmovej a televíznej akadémie (ČFTA) ovládla snímka Baba z ľadu. Romantická dramédia triumfovala v rámci 25. ročníka v kategóriách Najlepší film, Najlepšia réžia (Bohdan Sláma), Najlepší scenár (Bohdan Sláma), Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Zuzana Kronerová), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Petra Špalková) a Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Pavel Nový).
Foto: 

O jedného Českého leva menej získal film Po strništi bos. Oldřich Kaiser vďaka tejto snímke získal cenu za Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, Jakub Čech a Claus Lynge zas za Najlepší zvuk, Vladimír Smutný za Najlepšiu kameru, Jiří Karásek a Lukáš Fišárek za Najlepší filmový plagát a režisér Jan Svěrák si pripísal Cenu filmových fanúšikov.

Životopisná dráma Milada dostala ceny za Najlepšie kostýmy (Simona Rybáková) a Najlepšie masky (Andrea McDonald). Za Najlepší dokumentárny film označili akademici snímku Červená. Najlepšiu filmovú scénografiu má Lajka (Aurel Klimt, Martin Velíšek, František Lipták) a Najlepšiu hudbu zložili Irena a Vojtěch Havlovi pre film Křižáček. O najlepší strih sa postarali Jiří Brožek, Michal Lánský a Jana Vlčková, ktorí spolupracovali na snímke Špina. Michal Blaško si odniesol sošku za najlepší študentský film, ktorým sa stala jeho Atlantida, 2003.

V televíznych kategóriách uspeli Svět pod hlavou ako Najlepší dramatický televízny seriál a Spravedlnost, ktorá nemala premožiteľa medzi televíznymi filmami alebo minisériami. Strihač Alois Fišárek dostal Cenu na mimoriadny prínos českej kinematografii.

Jubilejný ročník odovzdávania cien sa konal v pražskom Rudolfíne. Moderátorkou ceremoniálu bola už po druhý raz Slovenka Adela Vinczeová.

- - Inzercia - -