Dnes je pondelok, 24.január 2022, meniny má: Timotej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

PREZIDENT: S návrhom Ficovej deklarácie nemohol Kiska súhlasiť

marec 09, 2018 - 15:23
Prezident vyjadril presvedčenie, že dnešné zhromaždenie Za slušné Slovensko bude pokojné.
Foto: 

Prezident Andrej Kiska považuje za nekorektné, že premiér Robert Fico prišiel na dnešné stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov s vlastným návrhom spoločného vyhlásenia, s ktorým Kiska podľa vlastných slov „nemohol súhlasiť“. „Je mi to ľúto. Som presvedčený, že by to bol veľmi dôležitý upokojujúci signál pre celú našu verejnosť,“ konštatoval Kiska v dnešnom vyhlásení po stretnutí troch ústavných činiteľov na Bratislavskom hrade. Prezident tiež pripomenul, že k jeho návrhu spoločnej deklarácie nedostal vopred žiadne pripomienky ani od predsedu parlamentu Andreja Danka, ani od premiéra Fica. Upozornil, že občania „očakávajú reálne riešenie politickej krízy a jasné vyvodenie politickej zodpovednosti za stav nedôvery v spravodlivosť v našej krajine. „Toto je úloha predsedov politických strán,“ povedal. V zápätí informoval, že v záujme upokojenia situácie pozval na pondelok na rokovania aj vládne strany. Tento týždeň rokoval o riešení krízy s opozičnými parlamentnými subjektmi.

Prezident opätovne zdôraznil jeho „plnú podporu orgánom činným v trestnom konaní, ktoré vyšetrujú zákernú vraždu“. Prezident vyjadril presvedčenie, že dnešné zhromaždenia Za slušné Slovensko budú pokojné. „Osobne verím, že ako spoločnosť sa dokážeme zomknúť a túto situáciu pokojne a slušne vyriešiť. Chcem preto, ako prezident poprosiť všetkých, ktorí sa dnes zúčastnia na zhromaždení Za slušné Slovensko v mnohých mestách našej krajiny a po celom svete. Prosím, nech je slušné Slovensko naozaj slušným a nech je hlas každého slušného človeka našej krajiny aj počuť,“ povedal.

Prezident pripomenul svoje vyhlásenie k aktuálnej politickej situácii z nedele 4. marca, v ktorom po stretnutí s premiérom Robertom Ficom konštatoval, že nevidí žiaden plán vyviesť krajinu z krízy dôvery. Preto začne rokovania s politickými stranami o tom, „ako si predstavujú budúcnosť, existenciu vlády, vzťahy vlády a opozície - a predovšetkým o tom, akým spôsobom začneme obnovovať dôveru ľudí na Slovensku vo svoj vlastný štát,“ povedal 4. marca Kiska. Ako ďalej pokračoval, nateraz vidí dve možnosti: „Rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a požiadala a získala dôveru Národnej rady SR. Alebo predčasné voľby, ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením. Je možné ich urobiť rýchlo a efektívne spolu s komunálnymi voľbami. O tom však musí rozhodnúť parlament 90 hlasmi.“

V záujme obnovy dôvery ľudí k vlastnému štátu, jeho predstaviteľom, k jeho schopnosti nás chrániť a zaistiť bezpečnosť preto začal prezident SR tento týždeň rokovania s politickými stranami o ich predstave existencie vlády, vzťahu vlády a opozície a tiež o tom, ako začať obnovu dôvery ľudí v náš štát. Zatiaľ sa stretol s predstaviteľmi Sme rodina – Boris Kollár, OĽANO a SaS. Ako dnes avizoval, v pondelok bude pokračovať v rozhovor s predstaviteľmi strán vládnej koalície.

- - Inzercia - -