Dnes je nedeľa, 24.október 2021, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Sofia Tureková: O jej modely mala záujem aj Kelly Rowland!

jún 11, 2017 - 18:49
Víťazkou prestížnej súťaže Hľadáme nové tváre módnej scény, ktorá je pravidelnou súčasťou Bratislavských módnych dní, sa v roku 2015 stala Piešťanka Sofia Tureková. U odbornej poroty vtedy zabodovala kolekciou s názvom Metamorphosis, inšpirovanou odevom v priestore. Ako jednu z hlavných cien získala Sofia možnosť predstaviť svoju kolekciu na Slovak Fahion Night v New Yorku a odvtedy jej kariéra naberá na obrátkach. Momentálne študuje na prestížnej škole v Londýne, umelecky tvorí a o jej modely mala dokonca záujem aj jedna zo zakladajúcich členiek skupiny Destiny's Child Kelly Rowland!
Foto: 

Sofia Tureková sa po výhre v projekte Nové tváre módnej scény uchytila a svoj titul obhájila. Znovu zažiarila na Bratislavských módnych dňoch jar/leto 2016, ktoré sa konali od 13. do 15. apríla v hoteli Double Tree by Hilton. Na jesennom newyorskom týždni módy sa potom minulý rok mladá slovenská návrhárka predviedla dielami z kolekcií Optimista a Metamorfózy, s ktorými si získala publikum i odbornú verejnosť. Výber z doterajšej tvorby po prvý raz uvediedla vo svojom rodnom meste slávnostným zahájením v Magna gallery pod názvom SOF.T.

Aké modely tu dnes môžeme vidieť?

Na tejto vystave som si pripravila taký výber - najlepšie z najlepšieho. Sú tu hlavne modely z Bratislavských módnych dní, ktoré som vyhrala v roku 2015 a boli pre mňa takým štartom. Je tu kolekcia Metamorfózy, Optimista, autorské práce zo Strednej umeleckej školy plus moje najnovšie kúsky z Londýna.

Momentálne študuješ v Londýne, ako sa ti tam páči?

Je to úžasné ale veľmi náročné. Na škole máme bezkonkurenčných lídrov daných odborov, je to iné, ako na Slovensku. Všetci tam sú v tom, čo robia rovnako dobrí, nie je tam závistlivosť, sú tam rovnako talentovaní ľudia, ale aj vzťahy sú už úplne iné. Škola funguje na kolaboráciach so značkami, návrhármi, profesormi a študentami. Je to veľmi príjemná zmena. Je však veľmi náročné prejsť  prvým rokom, ktorý sa volá Foundation, pretože po ukončení tohto stupňa ešte neznamená, že pokračujete ďalej. Študenti prechádzajú “sitom”. Na začiatku sa hlásilo nejakých 7000 ľudí, z ktorých na Foundation zoberú 120 a na bakalárske štúdium následne iba dvadsať z nich. Ja som rada, že som práve medzi tou dvadsiatkou úspešných a môžem pokračovať v trojročnom bakalárskom štúdiu.

Bola tvoja túžba študovať v zahraničí?

Áno bola. Žila som rok v Kanade a mala som pocit, že musím ísť do zahraničia a naberať nový pohľad na veci a získať nové kontakty. My na Slovensku sme vrámci módy extrémne lokálni. Chcela som íst von, naučiť sa niečo nové a potom sa vrátiť na Slovensko. Neviem však povedať, kedy to bude. Možno o päť, možno o desať rokov.

Kde naberáš inšpirácie? Máš nejaký návrhársky vzor?

Nerada sa inšpirujem návrhármi ani trendami. Keď vytváram kolekciu, tak koncept kolekcie trvá približne mesiac. Je to spojené s výletmi do galérii, knižníc, využívam zdroje z videí, filmov.  Jednoducho všetko, čo vidím. Niekedy to trvá mesiace, niekedy to príde len tak, avšak to sa nestáva často. Čerpám z umenia architektov, priemyslených dizajnérov, maliarov, sochárov. Tie moje veci preto niekedy pôsobia skôr, že by mohli ísť do galérie, ako na bežný deň. Zatiaľ som sa zamerala vyslovene na experimenty a hľadania svojho prúdu. 

Už máš aj zákazníkov, ktorí si od teba modely kupujú?

Áno, už teraz tieto modely predávam, ale stále na Slovensku ľudia pozerajú na to, či tie modely dokážu nosiť každý deň. Záujem bol však zo strany celebrít, napríklad naposledy som posielala troje šaty pre Kelly Rowland do L. A. Deň pred odovzdaním finálnej semestrálnej práce mi napísala jej manažérka, či jej ich viem urýchlene poslať. Popri tom, ako som dokončovala svoje projekty som ešte  teda v rýchlosti posielala šaty, ktoré boli v tom čase vo Viedni, na Slovensku ale aj v Londýne.

Kde vidíš samu seba o pár rokov?

V rodných Piešťanoch. Chodím sem veľmi často, pretože mám rada také to svoje útočisko. Raz mesačne si dávam voľný víkend doma, kedy neberiem telefóny, mám vypnutý notebook. Oddychujem, ráno idem na kávičku, sadnem na bicykel, nemám žiaden stres. Je to tu úžasné.

Bol pre teba projekt Nové tváre módnej scény a následne Bratislavské módne dni dobrým štartom? 

Ja to hovorím v každom rozhovore, že Bratislavské módne dni boli skvelým štartom. Tá výhra bol taký ten začiatok ku kontaktom, ľuďom, klientom, médiám a v neposlednom rade k cenám. Som rada, že som mala možnosť vyhrať aj zúčastniť sa BMD, ale je to aj o tej práci potom, ako sa toho človek chytí a ako pracuje.

Čo by si chcela odkázať aktuálnym uchádzačom v projekte Nové tváre módnej scény?

Myslím si, že pre potenciálneho výhercu je veľmi podstatné, aby sa vedel vyjadrovať pre médiá a ovládal jazyky. Je to veľmi náročné dávať rozhovory live a reagovať pohotovo. A taktiež by mal udržiavať kontakty, ktoré získa a neprestať tvoriť. Základom úspešnosti je ambicióznosť. 

- - Inzercia - -