Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zaostrite na problém! Nezanedbávajte starostlivosť o váš zrak!

december 30, 2018 - 17:55
Slzenie, pálenie, štípanie či neschopnosť zaostriť na premety signalizujú, že s vaším zrakom čosi nie je v poriadku. Oplaťte očiam, že vám dávajú možnosť vidieť svet, a začnite sa o ne starať skôr, ako dôjde k nenávratnému poškodeniu zraku.
Foto: 
shutterstock.com

Pocit neustálej suchosti očí môže signalizovať, že trpíte syndrómom suchého oka, infekciou či problémami s imunitou. Potenciálny problém predstavuje aj rozmazané videnie, bolesť, či vídanie škvŕn a zábleskov. „Medzi očné ochorenia, ktoré ak nie sú liečené, spôsobujú zhoršenie zraku, patrí vekom podmienená degenerácia makuly a zelený zákal (glaukóm). Náhle zhoršenie i úplnú stratu zraku často spôsobujú taktiež úrazy oka podľa postihnutia jednotlivých štruktúr oka,“ vysvetľuje MUDr. Mária Hurčíková, hlavná lekárka siete nemocníc Svet zdravia pre oftalmológiu, očné oddelenie Nemocnice Trebišov. Problémy s videním alebo postupujúce zhoršovanie zraku pacient často dlho vôbec nespozoruje. Na zhoršené videnie si jednoducho zvykne. Preto je potrebné pravidelne absolvovať preventívne prehliadky u očného lekára. Ideálna frekvencia je aspoň raz za dva roky u detí i u dospelých. „Podchytením ochorenia v počiatočnej fáze a začatím správnej a skorej liečby, mnohokrát dokážeme zachrániť zrak pred jeho ďalším poškodením a tým udržať kvalitu pacientovho života. U dospelých je prevencia mimoriadne dôležitá vo veku štyridsať rokov, keď sa začína zhoršovať pružnosť šošovky a pacient začína zle vidieť na blízko a okolo 60. roku života pre výskyt sivého zákalu, zeleného zákalu či degenerácie žltej škvrny,“ hovorí MUDr. Hurčíková.

KOMU HROZÍ ZVÝŠENÉ RIZIKO?

„Vyšším rizikom rýchlejšieho zhoršovania zraku sú najviac ohrození pacienti liečení na cukrovku, na poškodenie cievneho systému s následným krvácaním, nedokrvením očných tkanív, poruchy metabolizmu tukov, sklerózu ciev, sklerózu multiplex, arteriálnu hypertenziu, najmä ak je ich základné ochorenie nedostatočne liečené. Ľudia s nesprávnou výživou a tí, ktorí nadmerne pijú alkohol a silní fajčiari, prichádzajú o zrak oveľa rýchlejšie,“ vymenúva oftalmologička.

POMÔŽTE SVOJIM OČIAM JOGOU

Zlepšiť zrak, uvoľniť oči a zmierniť ťažkosti spôsobené únavou z práce s počítačom môžete aj sami doma pomocou očnej jogy. „Okohybné svaly, ktoré zodpovedajú za správne postavenie očí, ako aj za veľkosť zrenice oka, pracujú normálne len za predpokladu, že sú oči uvoľnené a nenamáhané. Výber vhodných cvikov, respektíve techník, je vždy nutné konzultovať s odborníkom,“ odporúča očná lekárka.

- - Inzercia - -