Dnes je piatok, 27.máj 2022, meniny má: Iveta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V chladiarenskom aute našli viac ako 70 mŕtvych utečencov

august 28, 2015 - 10:14
Včera na rakúskej diaľnici z Maďarska do Viedne umrelo viac ako 70 utečencov. Polícia ich našla v chladiarenskom aute pri obci Parndorf v Rakúsku. Nákladné auto, v ktorom mŕtvych utečencov našli, malo logo spoločnosti HYZA, no evidenčné číslo bolo maďarské. Za zosnulých v odslúžia omšu v Dóme sv. Štefana.
Foto: 
Chladiarenské auto, v ktorom včera našla rakúska polícia desiatky mŕtvych utečencov, malo logo spoločnosti HYZA a slovenské nápisy, no evidenčné číslo bolo maďarské. Pri objasňovaní tejto udalosti je slovenská polícia pripravená v prípade potreby poskytnúť rakúskym kolegom súčinnosť a spoluprácu. Ochotu spolupracovať s rakúskymi orgánmi pri vyšetrovaní prípadu deklarovalo aj ministerstvo vnútra. "Práve tvrdý boj proti pašerákom a skupinám, ktorí neraz zneužívajú bezvýchodiskovú situáciu utečencov, je jediným riešením tejto krízy. Len tak môžeme zabrániť utrpeniu, ktorému sú títo ľudia neraz vystavovaní," uvádza sa v stanovisku rezortu. 
 
 
Utečenecká tragédia na rakúskej diaľnici z Maďarska do Viedne si vyžiadala podstatne viac obetí, ako sa doteraz predpokladalo. Z chladiarenského auta, ktoré našli vo štvrtok odstavené pri obci Parndorf, počas noci na dnes vyniesli vyše 70 tiel. Rakúska polícia pôvodne hovorila o 20 až 50 mŕtvych, ktorí sa zrejme v uzavretom nákladnom priestore zadusili. Vyšetrovatelia počet obetí spočiatku len odhadovali podľa veľkosti vozidla, keďže s vyslobodzovaním tiel začali až po jeho odtiahnutí do Nickelsdorfu pri hranici s Maďarskom. Utečenci boli podľa všetkého mŕtvi už počas prechodu hranice. Vyšetrovatelia zatiaľ odmietli potvrdiť, že sú medzi mŕtvymi aj deti. 
 
Za zosnulých migrantov sa bude slúžiť aj spomienková bohoslužba. Tá sa uskutoční v pondelok o 19.00 v Dóme sv. Štefana v srdci Viedne. Celebrovať ju bude viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn.
 
ZC, Zdroj a foto: SITA

- - Inzercia - -