Dnes je nedeľa, 24.október 2021, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Svoje auto volá „šerbeľ“

marec 12, 2010 - 13:11
Frontman skupiny Vidiek, Janko Kuric, obľubuje strohé veci. Práve preto padla jeho voľba na auto Mini Cooper. Dokonca ho mal ako prvý na Slovensku! Prezradil nám, že si ním splnil svoj sen z detstva.
Foto: 
Kvôli čomu práve značka Mini Cooper?
Keď som bol malé dieťa, na povale som našiel staré mince. Jediné, čo mi napadlo, bolo vymeniť ich za malý „angličák“ s kamarátom. Bol som pyšný, keď som otcovi ukázal krásny modrý angličák Mini Cooper. Keď som sa dozvedel, že sa začal opäť vyrábať, bol som prvý na Slovensku, čo si ho objednal, a čakal som naň trištvrte roka.

Prečo modrý?
Ten angličák bol modrý s bielou strechou a diskami na kolesách.

Ste fanúšikom tuningu?
Je tuningovo doškrabaný a dobúchaný z primalých bratislavských garáží (smiech). Aj keď mám malé autíčko, často sa stáva, že prídem z obchodu a je oškreté. Ale mne to už neperkáža. Ja nemám byť otrok auta, ale auto môj.

Chodíte sa s ním „prevetrať“?

Chodím s ním občas na koncerty. Väčšinou tam sedím iba ja, dozadu sa mi zmestí len gitara a moja aparatúra. Som s ním veľmi spokojný. A najviac ma teší, že mám strešné okno, lebo neznášam klimatizáciu, a keď si ho otvorím, idem pokojne 40 – 50 km/h po dedine alebo poľnej ceste a vytešujem sa.

Aké značky áut ste už vystriedali?
S mojím bubeníkom sme si na polovicu kúpili v 80. rokoch Škodu 110 za 16 000 Kčs. Pod sedadlami sme mali vždy rozobratý celý motor, keby sa náhodou niečo pokazilo. Dokonca sa stalo, že cestou do Prahy sme urobili generálku motora niekde za Brnom. Bolo to dobré auto. Potom som mal krátko „Favoriťku“. Dlho som jazdil na Peugeote 205. Na to 5 rokov na Fiate Punto a práve vtedy sme bývali na Palkovičovej ulici a asi trikrát mi ho vykradli. Vzadu som mal reproduktory a ostali po nich iba diery, do ktorých sa vždy skryl môj pes a trčal z nich (smiech). Keď som zistil, že by sa mal vyrábať Cooper, tak som šetril. Síce je to autíčko maličké, ale je drahé a kúpil som si ho. A už ho mám 7 rokov a som s ním veľmi spokojný. Na to, ako nešetrne s ním chodím, sa čudujem, že mi vydržalo.

Obľubujete rýchlu jazdu?
Ja nie. Manželka má veľké auto a bežne sa stáva, že keď na ňom náhodou idem sám, tak na mňa trúbia. Myslel som, že asi preto, že ma poznajú a chcú ma pozdraviť. Potom som sa pozrel na tachometer a tam vidím 80 km/h po diaľnici. Ja sa rád kochám prírodou a pomaly jazdím, aby som si to vedel vychutnať a neohrozoval ani seba a ani okoloidúcich.

Mali ste už haváriu?
Podarilo sa a práve s veľkým autom. Išiel som na Kysuciach z Makova a tam je dlhý tiahly kopec. Išiel som pomaly a chcel som predbehnúť ešte pomalšieho kamionistu a pršalo. Zrazu oproti išiel kamión. Chcel som pribrzdiť a zaradiť sa. A v aquaplanningu som sa šmykol a vrátil sa s o 10 centimetrov užším autom. Ale našťastie sa nikomu nič nestalo.

Odkedy máte vodičský preukaz?

Od osemnástich, robil som si ho ešte na strednej škole a dali mi ho, keď som bol plnoletý. Začínal som so škodovkou, nemusel som sa báť, že sa niečo stane. Každému novému šoférovi odporúčam, aby nezačínal s novým autom, aby ho nemrzelo, keď ho oškrie. Nech si rok - dva pojazdí na starom a vyskúša svoje schopnosti a potom nech ide do nového.

Máte teda ešte nejaký nesplnený motoristický sen?
Ja už nechcem žiadne iné auto. Dokonca nechcem ani nový Cooper, ja chcem toto. Bodaj by mi do dôchodku vydržal. Je živé, som spokojný. Nie som typ šoféra, ktorý chce mať každý druhý rok nové auto. Veľakrát som sa pristihol, že sa pozerám, tak ako po dievčatách, aj keď som ženatý. A poviem si: To je krásne auto, ale nakoniec prídem na to, že ja mám krajšie (smiech). A toto auto sa mi páči od začiatku rovnako a nestrácam oň záujem. Je kopec áut, ktoré sú nádherné, keď sú nové, ale potom zostarnú, ale Cooper si drží pre mňa svoju eleganciu a šmrnc.

Má meno?
Niekedy má. Keď stojíme vedľa seba s manželkou, ktorá má veľké auto, tak moje vyzerá ako šerbeľ. Preto ho niekedy voláme šerbeľ.

Máte v aute niečo špecifické, talizman?
Mám tam jedine bordel (smiech). Väčšinou si napálim výber na CD a potom to švacnem do autorádia. Kúpil som si auto s dobrými reprákmi, dokúpil autorádio. Páči sa mi jednoduchá britská strohosť. Moje rádio je strohé a sparťanské ako aj toto auto. Žiadne gombíky, hlúposti, ale hrá úžasne a krásne, a preto sa mi to páči.

Odporúčate teda toto auto priateľom?

Určite áno. Ten, kto chce auto na celý život, nech si ho kúpi. Aj moja Lujza ho strašne chcela. Nabádala ma, aby som si kúpil nové a jej by ostalo toto. Ale ja som sa na to len zasmial. Toto je moje a moje zostane.

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor
Prepĺňaný naftový 1.6 R4
Zdvihový objem 1560 cm3
Výkon 80 kW/109 k pri 4000 ot/min
Krútiaci moment 240 Nm pri 1750-2000 ot/min
Karoséria
Dĺžka x Šírka x Výška 3709 x 1683 x 1407 mm
Rázvor 2467 mm
Batožinový priestor 160/680 l
Jazdné výkony
Maximálna rýchlosť 195 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h 9,9 s
Spotreba počas testu 4,5 l/100 km

Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: DANO KAPLAVKA- - Inzercia - -