Dnes je nedeľa, 24.október 2021, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Pri útokoch na mesto Misráta zahynulo 30 povstalcov

apríl 10, 2011 - 22:39
Lietadlá NATO medzitým zaznamenali prvé porušenie bezletovej zóny nad Líbyou, keď odchytili jednu stíhačku povstalcov.
Foto: 
Počas útokov jednotiek líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího na mesto Misráta prišlo v sobotu večer o život najmenej 30 povstalcov. Informoval o tom ich hovorca. Povstalcov podporovali aj lietadlá NATO, ktoré bombardovali muničné sklady a početné obrnené vozidlá Kaddáfího síl. Vládne jednotky tiež zaútočili na mesto Adždábijá a donútili tak povstalcov siahnuť sa z postupu na mesto Brega a zahájiť protiútok. Znovudobytie Adždábije by poskytlo líbyjskej armáde kľúčovú základňu pre útok na de facto hlavné mesto povstalcov Bengází, ktoré sa nachádza asi 160 kilometrov východne po pobrežnej diaľnici.

Lietadlá NATO medzitým zaznamenali prvé porušenie bezletovej zóny nad Líbyou, odkedy aliancia prevzala velenie nad operáciami v krajine 31. marca. Odchytili jednu stíhačku povstalcov, ktoré vzlietla neďaleko Bengází a donútili ju pristáť. Pilot žiadny odpor nekládol, uviedlo hovorca aliancie.

Do Líbye by v nedeľu mali prísť piati africkí lídri, ktorí budú pôsobiť v konflikte ako sprostredkovatelia. Skupina vyjednávačov Africkej únie vedená mauritánskym prezidentom Muhammadom uld Abdalom Azízom už vyzvala na "okamžité zastavenie všetkých bojov, spravodlivé prerozdelenie humanitárnej pomoci a dialóg medzi znepriatelenými stranami". Navrhnúť chce prechodné obdobie, ktoré by umožnilo prijatie reforiem vo vojnou zmietanej krajine.

Autor: SITA
Foto: AP Photo/Pier Paolo Cito

- - Inzercia - -