Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
10 minutes
Zatiaľ prečítané

Pes je zdravý, ak má krmivo ušité priamo na mieru

september 10, 2015 - 16:40
Ročne na Slovensku dostane preukaz pôvodu asi desaťtisíc šteniat. Najpočetnejším plemenom je nemecký ovčiak a s veľkým odstupom slovenský kopov a bavorský farbiar. Medzi najplodnejšie plemená patria aj jazvečík, labrador či jorkšírsky teriér.
Foto: 
Psov s preukazom pôvodu sa vlani v Slovenskej republike narodilo asi 10 000. Suverénne vedie nemecký ovčiak. Minulý rok ich u nás na svet prišlo 1737. V roku 2013 bolo nových „vlčiakov“ presne 1800.
 
Na porovnanie, zo 155 plemien, ktoré eviduje Slovenská kynologická jednota, prišlo v SR na svet menej ako 3700 šteniat. Len jedno plemeno prekročilo tri stovky narodených zvierat: bol to francúzsky buldoček s 306 šteniatkami (324 v roku 2013). V roku 2014 sa tiež narodilo 260 belgických ovčiakov variantu malinois (277 v roku 2013), 244 čiváv (360 rok predtým), 208 boxerov (271) či 105 anglických buldogov (149).
 
Odbor poľovníckej kynológie Slovenského poľovníckeho zväzu eviduje necelých 80 plemien a za minulý rok zapísal do plemennej knihy takmer 4600 šteniat. Najplodnejšie bolo národné plemeno slovenský kopov s 482 šteniatkami (473 v roku 2013). Bavorských farbiarov sa narodilo presne 400 (425 rok predtým) a 303 hrubosrstých jazvečíkov (313 v roku 2013). Obľúbených jorkšírskych teriérov pribudlo 298 (rok predtým 273), labradorských retríverov 275 (303) alebo kavalier king Charles španielov 117 (110).
 
Preukaz pôvodu nie je zárukou stopercentného zdravia zvierat, poskytuje však záruku, že mláďatá sa rodia a vyrastajú v kontrolovaných podmienkach a dostávajú primeranú zdravotnú starostlivosť (odčervenie, vakcinácia). Pes s preukazom pôvodu majú oveľa vyššiu šancu dožiť sa staroby.
 
Royal Canin dlhodobo spolupracuje s veterinármi a chovateľmi a neustále zlepšuje svoj sortiment. Vďaka bohatým skúsenostiam spoločnosť vyvinula špeciálne krmivá radu Breed Health Nutrition, ktoré zodpovedá potrebám napríklad jorkšíra, labradora, nemeckého ovčiaka a mnohým ďalším plemenám. 
 
 
Nemecký ovčiak
 
Pôvodne toto nemecké plemeno využívali pastieri, ale vďaka jeho aktívnej povahe a potrebe stále niečo robiť si neskôr vyslúžilo čestné miesto ako služobný pes u polície, záchranárov a vojenských zložiek. Nemecký ovčiak je veľmi učenlivý, poslušný a dokáže byť skvelým strážcom. Aj keď majú veľmi dobre vyvinutú svalovinu a ich kostra je veľmi silná a pevná, genetická predispozícia k dysplázii lakťových a bedrových kĺbov prináša zníženú funkčnosť a bolestivosť týchto kĺbov. So zvýšeným fyzickým vypätím sú kĺby ešte viac namáhané a bolesť sa stupňuje. Častým problémom býva aj zažívanie, pretože v porovnaní s inými psami veľkých plemien majú oveľa citlivejší tráviaci systém, takže trpia na redšiu a nepravidelnú stolicu. Pre nízku hladinu imunoglobulínu A, ktorý je dôležitý pri boji proti infekciám, je nemecký ovčiak vystavený väčšiemu riziku rôznych ochorení. Je preto veľmi dôležité jeho slabý imunitní systém posilňovať. Ovčiaky sú tiež náchylnejší ku kožným chorobám, a to pre ich zásaditejšiu kožu.
 
Vhodné krmivo
 
Špeciálne krmivo pre nemecké ovčiaky GERMAN SHEPHERD od Royal Canin je cielené predovšetkým na výkonnosť tráviaceho ústrojenstva. Granuly obsahujú vysoko stráviteľné proteíny, ryžu  (zdroj karbohydrátov) a vlákninu psyllium, čo zaisťuje maximálnu bezpečnosť trávenia a udržuje zdravú črevnú flóru. Zloženie krmiva podporuje prirodzenú obranyschopnosť a vitalitu psov, posilňuje funkciu kože ako ochranné bariéry, udržuje krásnou srsť a zdravé kĺby, klinické príznaky dysplázie sa tým radikálne znižujú a váš ovčiak vydrží ďalej aktívny a plný života.
 
 
Labradorský retríver
 
Keď sa povie labradorský retríver, väčšina ľudí si predstaví roztomilo vypaseného psa. Pozor, mohutná stavba tela k labradorom patrí, v porovnaní s inými plemenami rovnakej váhy však ich telo obsahuje menej svaloviny a viac tuku. Aj tak je nutné predísť obezite, ku ktorej majú veľký sklon vďaka neustálej chuti k jedlu. Labrador pochádza z chladného prostredia kanadskej oblasti Newfoundland. Pre skvelé aportovacie schopnosti ho rybári využívali na donášanie rýb a postrelených vtákov z ľadovej vody. Odtiaľ si priniesli veľkú lásku k vode a plávaniu. Na život v takom chladnom prostredí musela byť prispôsobená stavba ich tela a hlavne srsť, ktorá je skutočne unikátna. Labradory majú krátke hrubé chlpy a v kombinácii s hustou podsadou slúžia ako izolácia pred chladom. Ich koža navyše produkuje veľké množstvo kožného maziva, takže voda im po srsti steká ako kačkám po perí. Labrador je plemeno náchylné k šedému zákalu šošovky a tiež má predpoklady k dysplázii bedrových kĺbov.
 
Vhodné krmivo
 
Špeciálne vyvinuté krmivo LABRADOR RETRIEVER od Royal Canin pomáha udržiavať ideálnu váhu labradora a podporuje vývoj silných kostí a kĺbov, posilňuje jeho krásnu a nepremokavú srsť a pomáha udržiavať zdravé oči (vitamín E a C). Granuly obsahujú zvýšené množstvo bielkovín (30 %) a menej tukov (13 %), unikátne sú však L-karnitínom, ktorý zaisťuje lepšie spaľovanie tukov, pes teda nepriberá a cíti sa fit. Psylium a jačmeň umocňuje pocit sýtosti, takže váš labrador je spokojný i po podaní menšieho množstva krmiva.
 
 
Jorkšírský teriér
 
Málokto vie, že tento malý psík bol využívaný anglickými baníkmi na lov potkanov a myší. Potom si ho však obľúbili dámy z vyššej spoločnosti a jorkšír vymenil banícke prostredie za navoňané vankúše. Je to veľmi živé a hravé plemeno, ktoré je známe najmä pre krásnu hodvábnu srsť a dlhovekosť. Problémom môže byť usadzujúci sa plak a zubný kameň, čo je veľmi časté vzhľadom k malým rozmerom čeľustí. V extrémnych prípadoch to vedie k veľmi bolestivému obnaženiu koreňov zubov a pes stráca chuť na jedlo. Jorkšírsky teriér je tiež veľmi vyberavý, preto treba podporovať jeho chuť, zároveň však dávať pozor na obezitu. Predídeme jej, ak pes bude mať pravidelný pohyb, ktorý tak miluje. Údržba srsti je pri tomto plemene veľmi náročná, ale nutná, aby nedochádzalo k strete lesku, lámaniu, vysušeniu či naopak k premasteniu srsti.
 
Vhodné krmivo
 
Krmivo YORKSHIRE TERRIER od Royal Canin je špeciálne navrhnuté pre jorkšírov a pomocou kombinácie borákového oleja a biotínu posilňuje mäkkosť a lesk srsti. Farbu zlepšuje patentovaná receptúra „intensive colour“. Polyfosfáty sodíka, ktoré zachytávajú vápnik prítomný v slinách, pomáhajú obmedziť tvorbu zubného kameňa a štruktúra granule mechanicky očisťuje zuby psa pri hryzení. Krmivo obsahuje prírodné ochucovadlá, aby bol uspokojený aj ten najrozmaznanejší jorkšír. Zložením prispieva aj k udržanie vitality a k povestnej dlhovekosti tohto plemena.
 
 
Jazvečík
 
Veľmi známy jazvečík sa v súčasnosti stáva stále viac obľúbeným rodinným spoločníkom. Skôr by sme ho hľadali v lese po boku poľovníka, pretože toto plemeno má výborné norovacie vlohy. Jazvečíky sú známe pre stavbu tela – krátke nohy a dlhé telo, čo je úplne ideálne pre lov v podzemných norách. Krátke a ohnuté končatiny sú výsledkom poruchy rastu kostí (chondrodystrofie), chrupavky predčasne osifikujú a kosti tak prestávajú rasť. Pre charakteristický tvaru tela je treba myslieť na jazvečíkovu chrbticu, ktorá je vystavená veľkej mechanickej námahe. Čím má zviera kratšie nohy, tým menej absorbuje nárazy, a napätie nárazu preberá práve chrbtica. Po dlhšej dobe to môže viesť k stlačeniu medzistavcových platničiek. Jazvečík patrí medzi plemená, ktorá sa dožívajú pomerne vysokého veku, takže je dôležité, aby sme stále podporovali jeho vitalitu.
 
Vhodné krmivo
 
Špeciálne pre jazvečíky je vyvinuté krmivo DACHSHUND od Royal Canin, ktoré prispieva k udržaniu zdravých kĺbov a k optimálnej hydratácii chrupaviek pomocou kombinácie glukosamínu, chondroitínu a vysokých hodnôt EPA a DHA mastných kyselín. Tým sú kĺby chránené a unikátnou formulou zloženie granúl pomáha udržať vitalitu jazvečíka počas dlhého života. Vďaka špeciálnemu krmivu si pes udrží svalovú hmotu a ideálnu váhu, je tiež redukovaný objem a zápach stolice, čo ocení každý majiteľ psa v domácnosti.
 
 
Čivava
 
Čivava sa považuje za najmenšie psie plemeno na svete. Po narodení sú veľké asi ako zápalková krabička. Preto je paradox, že meno dostali po najväčšej provincii republiky Mexiko (Chihuahua). Verí sa, že v tejto oblasti sa objavili prvýkrát ako voľne žijúce psy, ktoré domorodci postupne domestifikovali. Aj keď sú čivavy drobné, ich telo je dobre stavané. Dožívajú sa vysokého veku, pozor treba dávať v poslednej tretine života, kedy sú vystavené srdcovým a dýchacím problémom. Čivavy bývajú čisto domáce psy a často dostávajú zvyšky od stola. To však spôsobuje, že si odvyknú na granuly a nezískavajú potrebné množstvo živín a ďalších dôležitých látok. Zároveň sú veľmi vyberavé a majú sklon k tvorbe zubného kameňa, preto je nutné vybrať správnu stravu.
 
Vhodné krmivo
 
Krmivo CHIHUAHUA od Royal Canin pomáha obmedziť tvorbu zubného kameňa, obsahuje totiž polyfosfáty sodíka, ktoré zachycujú vápnik prítomný v slinách, a vďaka štruktúre granúl zároveň zuby mechanicky čistia. Pre miniatúrne čeľuste čivavy sú granuly prispôsobené veľkosťou, tvarom aj štruktúrou tak, aby sa dali bez problémov rozžuť. Navyše vybrané prírodné príchute stimulujú chuť na jedlo aj ten najmaškrtnejšej čivavy. Špeciálne zloženie krmiva zaručuje redukciu objemu a zápachu stolice.
 
 
Kavalier king Charles Španiel
 
Kavalieri boli elegantné a veľmi spoločenské psy už od pradávna. Obľúbili si ich hlavne šľachtičné, ktorým sedávali na kolenách a chránili tak dámy pred prievanom. O tom, že to bol zbožňovaný pes, svedčí aj fakt, že kavalier king Charles Španiel mal povolený vstup do anglického parlamentu a je to tak dodnes. Jeho nádherne jemná srsť má často tendenciu sa zamotávať, preto  ho treba ho aspoň dvakrát týždenne prečesávať. Starostlivosť o kavaliera nie je náročná, avšak treba si dať pozor na niekoľko vecí. Pravidelným čistením uší predídete zápalu zvukovodu, častým problémom býva aj usadzujúci sa zubný plak a vznik zubného kameňa, kavalieri tiež často trpia na ochoreniami srdca.
 
Vhodné krmivo
 
Špeciálny rad krmiva CAVALIER KING CHARLES od Royal Canin vyživuje srsť a podporuje jej farbu, tvar granúl uľahčuje uchopenie a bráni psovi, aby krmivo hltal. Svojim zložením posilňuje správne funkcie srdca a vďaka pridaniu adekvátneho množstva horčíka, sodíka, draslíka, arginínu, EPA & DHA, taurínu, -karnitínu a komplexov antioxidantov udržiava srdce vášho kavaliera zdravé. Unikátna receptúra tiež pomáha udržať ideálnu váhu psa, takže nebude trpieť obezitou.
 
 
Buldog
 
Málokto by do tohto plemene povedal, že bolo vyšľachtené na zápasy s býkmi. V súčasnosti je to mierumilovný, trochu lenivý spoločník, ktorý si tvorí k pánovi silný vzťah. Predhryz dolnej čeľuste, dozadu posunutý nos a robustné krátke telo slúžilo na to, aby bol schopný do býka sa poriadne zahryznúť a nedať sa striasť. Vzhľadom na skrátenie nosa sú však buldogy veľmi citlivé na teplo a prehriatie. pre krátku lebku a široké štvorcové čeľuste mávajú zas problém s trávením a dýchaním. Spodná čeľusť je predsunutá, čo spôsobuje horšie uchopenie krmiva a hltanie, pes teda granule nerozhryzie. Pokožka buldoga je jemne zvrásnená a záhyby sú ideálnym miestom na rozvoj rôznych kožných chorôb, takže je nutné tieto miesta pravidelne čistiť a dezinfikovať. Pre menej aktívny životný štýl majú tendenciu k nadváhe, ktorá škodí ich kĺbom.
 
Vhodné krmivo
 
Exkluzívne krmivo BULLDOG od Royal Canin podporuje vyrovnanú črevnú flóru a pomocou kombinácie prebiotík, vyššiemu obsahu vysoko stráviteľných bielkovín (L.I.P.), upravenému obsahu fermentovateľnej a nefermentovateľnej vlákniny či použitiu ryže ako jediného zdroja škrobu pomáha k optimálnemu tráveniu. Radikálne obmedzuje zápach stolice a plynatosť. Granule sú navrhnuté tak, aby tvarom uľahčovali uchopenie a podporovali psa v tom, aby ich nehltal, ale hrýzol. Udržuje tiež zdravé kĺby a zabraňuje prírastkom na hmotnosti. Špeciálne zloženie krmiva pomáha buldogom aj pri budovaní silnej obranyschopnosti.
 
 
Boxer
 
Boxery pochádzajú z Nemecka a pôvodne patrili do skupiny duričov a strážnych psov. Svoje strážcovské schopnosti teraz využívajú hlavne u polície, ale sú to ak skvelí rodinní spoločníci. Vďaka atletickej postave, typickej siluete a napätému a silnému svalstvu je toto plemeno predurčené na fyzickú námahu. Bývajú plní života, nadšení a neustále aktívni, preto sú na ich svaly a kĺby veľké nároky. Je treba dávať pozor na možné zranenia a chrániť kĺby pred zápalmi. Boxery sú náchylní na ochorenia srdca, môže dôjsť aj k zlyhaniu srdca. Hlava s krátkou lebkou a predsunutá dolná čeľusť sú dôvodom problému s uchopením potravy a rýchlosťou prijímania potravy.
 
Vhodné krmivo
 
Krmivo BOXER od Royal Canin, vytvorené špeciálne pre boxery, pomáha udržať svalovú hmotu a podporuje zdravie namáhaných kĺbov. Optimálny obsah bielkovín (26%), vysoký obsah L-karnitínu, chondroitínu, glukosamínu a omega 3 mastných kyselín (EPA a DHA) zaručuje skvelú starostlivosť o chrupavky a svaly vášho psa. Unikátny tvar granúl, navrhnutý na mieru boxera uľahčuje psovi uchopenie a podporuje rozhryzenie krmiva. Exkluzívne zloženie krmiva podporuje optimálnu funkciu srdca, pomáha udržiavať správne kontrakcie srdcového svalu a kombinácia lykopénu, polyfenolov z hrozna a zeleného čaju a vitamíny E a C dodávajú boxerovi vitalitu.
 
 
Francúzsky buldoček
 
Tento drobček je vyšľachtený z molossoidov, ktorí boli v minulosti používané ako vojnové psy loviace nebezpečnú zver. Označenie buldog vzniklo vďaka využívaniu tohto bojového plemena pri býčích zápasoch. Francúzsky buldoček má oproti svojim predkom veselú, nekomplikovanú povahu a veľmi rád sa mazná. Má, bohužiaľ, sklony k obezite a zle znáša extrémne teploty. Najčastejšími zdravotnými problémami buldočkov sú ochorenia kože.
 
Vhodné krmivo
 
Krmivo Royal Canin French Bulldog prispieva k podpořre zdravého trávenia pomocou výberu vysoko stráviteľných bielkovín. Fermentovateľné a nefermentovateľné vlákniny vyživujú črevnú flóru, regulujú trávenie a zlepšujú kvalitu stolice. Pri správnom dávkovaní krmiva bude buldoček vďaka ideálnemu obsahu proteínov (26 %) naberať svalovú hmotu, ale nie tukovú vsrtvu. L-karnitin podporuje produkciu energie vo svaloch. O citlivú kožu sa postarajú EPA a DHA mastné kyseliny. Krmivo znižuje kvasenie v črevách, ktoré býva príčinou črevných porúch, plynatosti a zápachu stolice. Špeciálny tvar granúl núti buldočka krmivo poriadne pohrýzť a teda nehltať.
 
Zdroj: ROYAL CANIN
Foto: ROYAL CANIN, Shutterstock

- - Inzercia - -