Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nezanedbávajte očné prehliadky svojho dieťaťa!

marec 31, 2015 - 13:14
Blíži sa každoročný Medzinárodný deň mrvky, pri ktotom každoročne chcú oční lekári upozorniť zábavným spôsobom na závažnú vec - dôležitosť pravidelných očných vyšetrení u detí. Mnohé detské očné ochorenia dokážeme úspešne liečiť, len ak ich odhalíme včas. Inak môžu natrvalo poškodiť detské videnie.
Foto: 
Každý tretí rodič zanedbáva pravidelné očné prehliadky svojho dieťaťa. Takmer ďalšia tretina rodičov očné vyšetrenia nerieši. Myslí si, že zrak ich dieťaťa je absolútne v poriadku. V oboch prípadoch ide o závažné riskovanie so zdravím dieťaťa.
 
Očná chyba môže vzniknúť už za 6 mesiacov
   
Tak ako mrkva potrebuje 4 – 6 mesiacov, aby dozrela, sa môže u vášho dieťaťa rozvinúť očné ochorenie, s ktorým sa síce narodilo, no vy ste si ho nevšimli. 
Mnohé detské ochorenia dokážu lekári úspešne liečiť, len ak ich odhalia včas. Inak môžu natrvalo poškodiť detské videnie. Špeciálne opatrní by mali byť rodičia, ktorí sami trpia vysokou dioptrickou chybou, tupozrakosťou alebo škúlením. Svojmu dieťaťu odovzdali genetickú informáciu so zvýšenou pravdepodobnosťou očných chýb. 
 
 
„Napríklad tupozrakosť sa dá úspešne liečiť len kým ešte nie je ukončený vývoj zrakových funkcií dieťaťa (ideálne do 6 – 7 rokov). V mozgu sa spájajú obrazy z oboch očí a ak je obraz z jedného oka neostrý či poškodený, mozog slabšie oko ´vypína ´. Dieťa oko nepoužíva a vývoj zrakových funkcií oka sa zastaví. Oko stráca schopnosť ostrého videnia a pri silnej tupozrakosti je takmer slepé,“ vystríha detská očná lekárka NeoVízie, MUDr. Gabriela Pilková. 
 
„Rodičia by si mali pozorne všímať reakcie dieťaťa.  Nakláňa pri pozorovaní predmetu hlavičku? Pozerá sa na hračky len jedným okom? Priviera jedno očko, siaha mimo ponúkanú hračku? Na očnú chybu môže upozorniť aj to, že dieťa sedí veľmi blízko pri televízii alebo ho vyčerpáva kreslenie, prezeranie obrázkov či akákoľvek práca nablízko. Ak takéto správanie zaregistrujete a máte podozrenie na poruchu videnia, navštívte ihneď lekára. Konzultáciu s lekárom neodkladajte,“ dodáva MUDr. Pilková. 
 
 
Kedy podstúpiť prvú očnú prehliadku? 
 
  • v 6.tich mesiacoch dieťaťa – pokiaľ rodičia trpia vysokými dioptrickými chybami, tupozrakosťou alebo škúlením
  • v 3 rokoch – ako súčasť prehliadky u pediatra
  • najneskôr však pred nástupom do školy - pokiaľ sa v rodine nevyskytujú očné chyby 
 
Ako často chodievať s dieťaťom na očné prehliadky? 
 
  • 1x ročne – každé dieťa, aj to, u ktorého žiadne príznaky očnej chyby nepozorujete
  • v prípade dieťaťa, ktoré sa lieči v očnej ambulancii podľa pokynov lekára 
 
Kedy urgentne vyhľadať očného lekára? 
 
Ak u dieťaťa spozorujete zvláštne správanie: 
 
  • nakláňa pri pozorovaní predmetu hlavičku
  • pozerá sa na hračky len jedným okom
  • priviera jedno očko
  • sedí veľmi blízko pri televízii
  • vyčerpáva ho kreslenie, prezeranie obrázkov či akákoľvek práca nablízko
 
 
Podporte MrkvoVíziu 
Pripojte sa k nám a spoločne upozornime na dôležitosť pravidelných detských očných prehliadok.  Zapojte sa do výzvy Mrkvovízie, vyrobte si kolieska z mrkvy podľa návodu a zdieľajte fotografiu na Facebooku. 
 
 
Zdroj: RED

- - Inzercia - -