Dnes je streda, 10.august 2022, meniny má: Vavrinec
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pozor! Kliešte už číhajú- viete, ako sa brániť?

jún 24, 2022 - 14:00
Každý, kto posledné dni trávil v prírode, už určite zistil, že sezóna kliešťov začala. A to hneď zhurta! Prechádzka lúkou sa končí večerným vyberaním kliešťa minimálne u jedného člena rodiny.
Foto: 
shutterstock

Dôležité je kliešťa vykývať a nie vytočiť!

Použite klasickú pinzetu a skúste ho uchytiť čo najbližšie ku koži, čím znížite riziko, že by ste nevybrali hlavičku. Nepoužívajte žiadne vaty, ani krémy či oleje, ktoré môžu spôsobiť, že kliešť sa začne dusiť a vyprázdni obsah čriev. Tým sa, žiaľ, zvýši riziko nákazy ochoreniami, ktoré prenáša – lymská borelióza alebo kliešťová encafalitída a veruže aj ďalšie infekčné nepríjemnosti. Aj v tomto prípade však platí, že najúčinnejšia je prevencia. Buďte pripravení a pred odchodom z domu vždy aplikujte repelent, buď na telo alebo si ním nastriekať odev a obuv. Rýchla kontrola by mala nasledovať vždy po návrate z prírody. Skontrolujte celé telo. Kliešte sú veľmi rafinované a zahryznú sa aj na nečakaných miestach. Kliešťa treba nájsť čím skôr a hneď zakročiť. Ak je miesto vpichu aj po správnom vytiahnutí ešte niekoľko dní červené a vytvorí sa fľak, navštívte ihneď svojho lekára.

Pripravte si domáci repelent

Byť vybavený repelentom je veľmi dôležité predovšetkým, ak máte malé deti, oslabenú imunitu alebo sú dámy tehotné. Na trhu existujú rôzne prípravky. Najlepšie je použiť repelent v podobe spreja, ktorý nastriekate na oblečenie, obuv a ponožky. Priamo na pokožku aplikujte radšej prírodné prípravky, ktoré si môžete vyrobiť aj doma. Domáci recept radí prevariť liter vody s lyžicou vínneho octu a v nej nechať vylúhovať balíček sušeného tymiánu. Samozrejme, ak na babské recepty čas nie je, siahnite aj po klasickom repelente z lekárne či drogérie. Radšej byť pripravený, ako banovať.

- - Inzercia - -