Dnes je pondelok, 15.august 2022, meniny má: Marcela
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Príbeh Andreja z Ukrajiny: Ľudí osvietilo slnko, aby videli aká je pravda, ale za akú hroznú cenu

marec 05, 2022 - 10:00
Andrej pracuje tretím rokom na Slovensku. V jeho pohľade badať smútok, ale najmä veľké odhodlanie. „Ukrajinec svoju krajinu miluje, to máme jednoducho tu,“ a udiera si päsťou o hrudník, na mieste, kde má srdce. Udalosti posledného týždňa zamávali aj s jeho vnútorným pokojom, ale zďaleka nie natoľko, aby prepadal úzkosti či pochybnostiam.
Foto: 
shutterstock

Vyčkávanie v Ľvovskej oblasti

Andrej pochádza z Ľvovskej oblasti na západe krajiny. Vyrastal v pokoji, nič podobné ostreľovaniu doposiaľ vo svojom živote nezažil. V západnej Ukrajine sa rozpráva väčšinou ukrajinsky, niektorí aj rusky, ale nikto za to na nikoho neútočí. Doma na Ukrajine má manželku Mariju a dvoch synov. Marija nikdy nechcela z Ukrajiny odísť, na to má rodnú hruď príliš rada. Starší syn má dvadsať rokov, zatiaľ ho v armáde nepotrebujú, majú veľkú rezervu, ale keď bude treba, pôjde. Tak isto aj Andrej je pripravený kedykoľvek odísť a pomôcť záchrane svojej vlasti. Zatiaľ si však pripadá užitočnejší na Slovensku a posiela domov oblečenie a nevyhnutné potraviny. Milióny Ukrajincov pracujú všade po celom svete a plánujú sa vracať kvôli pomoci. Andrejova rodina býva v dedine pri najväčšom meste západnej Ukrajiny, Ľvove, a ich súčasný život je len o čakaní. Ísť do obchodu doplniť zásoby a čakať. Andrej bazíruje na dôležitosti zachovať si chladnú hlavu najviac, ako je to momentálne možné. Média ľuďom na začiatku tvrdili, že Rusi majú svoje cvičenia pri hranici a vrátia sa po nich domov. Nik nechcel spôsobiť paniku. „Moja manželka mi neverila, keď som jej hovoril správy, ktoré som videl v slovenských médiách. O možnosti reálneho spustenia vojny nechcela počuť ona, ani nik z môjho okolia. V 21. storočí vojna. Nemám slov na to, ako by som opísal toho, čo to spustil, “ hovorí Andrej priamo.

Vladimir Putin je pre neho teroristom

Rakety strieľajú po celej krajine, ľudia sa skrývajú v krytoch, bojujú o holý život a nik nevie, čo bude nasledovať. Aký vývoj bude vojna mať a najmä, kedy skončí. „Nepokoje na Donecku a v Luhansku sú aktívne od roku 2014, teraz sa to však rozšírilo do celej krajiny. Pokiaľ máme našu zem pod nohami a vzduch, ktorý môžeme dýchať, budeme o to bojovať. Čo máme dať ruky hore a kapitulovať? To nie je riešenie. My sme nevstúpili na ruskú zem a nezačali strieľať, Putin nás napadol, myslel si, že to bude rýchle a obyvatelia ho budú vítať s kyticami, chlebom a soľou? Prišiel som pracovať na Slovensko a neviem si predstaviť, že by som sa tu začal rozťahovať a privlastňovať si to, čo mi nepatrí. Naša krajina nemá za sebou ľahkú históriu, hladomor, Sibír, ruka v ruke samé boje, armádu máme plnú odhodlaných chlapov,“ tvrdí Andrej. V Budapešti, v roku 1994 podpísali prezidenti Ukrajiny, Ruska, Ameriky a Veľkej Británie memorandum, kde sa okrem iného zaviazali rešpektovať ukrajinskou nezávislosť a suverenitu a nepoužívať voči Ukrajine hrubú silu. V rámci tohto memoranda sľúbila Ukrajina vzdať sa svojho jadrového arzenálu a ostatné štáty jej za to mali garantovať bezpečnostné uistenia. „Zostali sme však pri našich sľuboch samy,“ povzdychne si Andrej. V Bielorusku má priateľov, tvrdí, že všetci na svete sme rovnakí, len ich prezident Alexander Lukašenko sa vyrovná Putinovi, nespraví nič bez jeho rozhodnutia. Rozšírenie konfliktu prebiehajúceho vo východnej časti krajiny nazval absolútnym skratom Vladimíra Putina. „Teraz si sňal masku a celý svet vidí, aký je to zlý a psychicky narušený človek, kde je pravda. Adolf Hitler napadol Sovietsky zväz pred osemdesiatimi rokmi 22. júna 1941 o 4:00 hod ráno a Putin to zopakoval teraz, 22. februára. Takto postupujú teroristi, ako on. Vyhráža sa západu jadrovým útokom, veď to je pre zdravého človeka nemysliteľné.“ Súčasného ukrajinského prezidenta Volodymyra Oleksandrovyča Zelenskeho považuje za rozvážneho a múdreho. „Je to Ukrajinec dušou aj telom. Za tridsať rokov samostatnosti Ukrajiny sme takého prezidenta nemali. Každý iný prezident by ušiel do Ameriky sa schovať a on zostal doma, s našimi ľuďmi. Píše novú históriu, “ dojato opisuje Andrej.

Príčiny začatia vojny

Za jeden z najväčších problémov prečo to zašlo až tak ďaleko považuje Andrej nebezpečenstvo ruskej propagandy: “Napríklad redaktor Andrej Solovjov, ktorý má vlastnú diskusnú reláciu, kde velebí Putina a tvrdí ľuďom pravidelné klamstvá a vymyslené rozprávky. V Rusku pracuje mnoho ľudí, ktorí plnia ľuďom hlavy nenávisťou a lžou, nemôžme však na celý ruský národ povedať, že sú zlí. Všade sa nájdu takí, aj takí. Len veľa ľudí verí iba propagande, nič iné nevidí. Politika je všade strašná, ale nedajme sa my ľudia zmanipulovať, pomáhajme jeden druhému, nikdy neviete, čo sa môže stať,“ vraví nám Andrej. Za zlú ekonomickú situáciu vo vlastnej krajine môže podľa neho najmä obrovská mieru korupcie a kradnutia, aj za bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Fedorovyča Janukovyča. „Máme veľa milionárov, čo si nakradli, kde sa len dalo, žijú v obrovských vilách v prímorských oblastiach a naši ľudia žijú v ťažkých podmienkach,“ objasňuje Andrej. Slovákom je nesmierne vďačný za veľkú solidaritu a podporu ukrajinskému ľudu v týchto ťažkých časoch a  verí v šťastný koniec pre jeho rodnú vlasť: „Dedo ma naučil, že sused susedovi má vždy pomôcť, treba sa vedieť podeliť tak, aby boli všetci spokojní. Veď aký majú zmysel vojny, zomierajú len nevinní. Verím, že to dopadne dobre, len každý deň prosím pána Boha, nech je to čo najskôr.“

- - Inzercia - -