Dnes je piatok, 03.december 2021, meniny má: Oldrich
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Prečo kričí Oliver? Krátko o tom, ako sa nezblázniť.

november 22, 2021 - 14:00
Možno sa aj vám stalo, že ste z dôvodu choroby či karantény ostali nútene všetci doma. Nadlho. Vy s mužom zavalení prácou, deti znudené a otrávené. Ku všetkému ste narazili na kameň úrazu- deti kričia. Často. Veľmi. Práve v dobe, keď mi z kriku išla prasknúť hlava som sa zamyslela nad tým, ako si pomôcť a zistila som, že mi pomáha otočiť situáciu na žart. A tak vznikla séria krátkych rýmov o rôznych rodičovských situáciách. Nájdete sa v nich aj vy?
Foto: 
Shutterstock

Byť nútene doma môže v prvom momente znieť ako hračka a čistá pohoda. Aký problém, veď všade dobre, doma najlepšie. To vám preblesne hlavou, kým neokúsite realitu dlhotrvajúcej izolácie s deťmi. Ak sú ešte k tomu v pubertálnom veku, vyhrali ste lístky na najdivokejší MMA zápas svojho života. Naopak, ak sú malé a vy prežijete bez ujmy na zdraví, môžete svojimi technikami o zachovanie stoického pokoja obohatiť i Dalai Lamu.

Keď som sa v izolácii s rodinou ocitla ja, začala som pátrať. Čo hovoria odborníci na psychické zdravie? Čo radia? Čo je základ? Dočítala som sa, že je kľúčové staviť na pravidelný režim dní, ktorý všetkých členov rodiny udrží v pomyselných mantineloch príčetnosti. Tiež je vraj dobré nájsť si kreatívnu záľubu, lebo vytváranie niečoho hmatateľného v ľuďoch vyplavuje hormóny šťastia a zároveň je priam nutné limitovať čas strávený bezduchým sledovaním blikotajúcich obrazoviek. A tak som sa nechala zlákať, vytrhla som televízor zo zásuvky, odniesla som ho na rohožku pred dvere (lebo ďalej sme kvôli karanténe nemohli) a začala som tvoriť. Dobre, úplne tak to nebolo, ale keď som mala svoj ranný čas pre seba, ktorý trvá v priemere dve minúty, chytila som notes a pero a začala som písať čo mi prvé napadlo. A tak nejak začali vznikať krátke rýmy, o tom, čo si počať so životom.

Sadnite si, privrite oči a skúste sa na chvíľu zamyslieť, prečo kričia aj tie vaše poklady. Dokonca, ak máte práve svoju komunikatívnu chvíľku, skúste sa ich spýtať. Hoci sa väčšinou nedozviete nič, občas môže prísť v odpovedi úplný klenot. Alebo skúste niečo vytvoriť, niečo čo vám aj neskôr spraví radosť. Ak na to zrovna nemáte náladu, prečítajte si v krátkosti o kriku a ako to vidím ja.

dizajn_bez_nazvu2.png

Deti občas potrebujú len ticho.
Deti občas potrebujú len ticho.
Foto: 
Shutterstock

Prečo kričí Oliver?

Možno kričí, lebo sa chce hrať, kde je niekto koho má on rád?

Možno kričí, lebo raňajky sú preňho blé. Porozmýšľaj lepšie drobček, hladné bruško býva zlé.

Možno kričí, lebo všade niečo svieti, bliká. A on chce len potíšku pozerať sa do nočníka.

Možno kričí, lebo kamoš požičal si hrabličky. Je všeobecne známa pravda, že hrabličky spôsobujú potýčky.

Možno kričí, lebo jeho život, to je nuda. Načo všetky knihy, les a vážna hudba?

Možno kričí, lebo HNEĎ si chce dať mlieko. Sťaby v mestskom potoku, bez obmedzení samé tieklo.

Možno kričí, lebo potrebuje ďalšiu hračku. Má ich cez pol izby a ďalšie schované v obrovskom sáčku.

Možno kričí, lebo torta na obed lepšia je ako na raňajky zdravá kaša. Čo to zasa uvarila tá mamička naša?

Možno kričí, lebo dneska vonku nebol. Márne v gauči hľadá papek a blatový hrbol.

Možno kričí, lebo chce byť chvíľku sám. Netreba ho stále baviť, to je problém všetkých mám.

Verím, že ste na chvíľku vypli a oddýchli si. Skúsite dnes niečo vytvoriť aj vy?

- - Inzercia - -