Dnes je sobota, 04.december 2021, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Na čo nám je umenie?

október 17, 2021 - 07:00
Vždy, keď príde na lámanie chleba, naša spoločnosť s úsmevom odstrčí umelcov do najbližšieho kúta. Veď z umenia sa nenajeme. A prežijeme aj bez neho. Je to ale naozaj tak? Nie je umenie znakom našej spoločenskej slobody?
Foto: 
shutterstock.com

Na umenie možno nazerať rozličnými spôsobmi a z rôznych uhlov pohľadu. Umenie predstavuje neoddeliteľnú súčasť spoločenského života. Každý z nás ho vníma a chápe inak. Ale vo väčšine vzbudzuje určité emócie a myšlienky, čo považujeme za jeho hlavný význam. Umenie nás osloví, keď nás donúti zastaviť sa, zamyslieť a precítiť daný okamih. Môže v nás tiež vyvolať negatívne pocity, čo je jeho prirodzenou súčasťou. Na jednej strane vnímame umenie v rozličných podobách ako pozorovatelia, pomáha nám učiť sa a pochopiť nové veci, relaxovať či rozvíjať naše intelektuálne schopnosti. Na druhej strane môžeme umenie sami tvoriť a vyjadriť tak svoje skryté nálady, názory či postoje. 

Umenie je nerozlučne späté s človekom. Už pri pravekom človeku môžeme pozorovať prvé umenie. Prečo už títo jednoduchí ľudia mali potrebu zaznamenávať svet okolo seba pomocou umenia? Svedčí to o tom, že umenie je prirodzenou súčasťou človeka a tiež jeho vnútorná intelektuálna potreba. Každá epocha až po súčasnosť predstavuje svojský štýl umenia vo všetkých smeroch. Umenie odzrkadľuje spoločensko-politickú situáciu danej doby, duchovné a intelektuálne hodnoty, pomáha nám pochopiť, aký vtedajší človek bol. 

Umenie nemá hranice. Predstavuje slobodu, radosť a pomáha nám viac spoznať samých seba. Vďaka umeniu si môžeme vytvoriť vlastný svet, je to miesto oddychu a sebarealizácie. V niektorých prípadoch nám umenie môže zachrániť život, alebo nám pomôže prekonať nejaký traumatický zážitok. Proces tvorby prebieha na vedomej, ale z veľkej časti aj na nevedomej úrovni. Tvorba umenia  tým pádom predstavuje našu cestu k sebapoznaniu. 

Častokrát sa umenie v našej spoločnosti vníma ako niečo nepotrebné, neužitočné, ako prežitok ľudstva. Nikto nevie presne definovať, čo je umenie a aká je jeho dôležitosť v spoločnosti. Keď sa pozrieme do minulosti, môžeme si všimnúť, že totalistické režimy sa vždy snažili zbaviť umenia a umelcov. Prečo? Predstavujú istú formu slobody. Ukazuje ľuďom, akí sú vo svojej podstate a vyvíja sa spoločne s nimi. Napomáha nám získať rozhľad a pozdvihuje myseľ. Počas písania týchto riadkov som sa zamyslela nad tým, aký by bol svet bez umenia. Prázdny. Bez možnosti úniku pred každodennou realitou. A ako tvrdí Mikuláš Huba, „Umenie z nás robí ľudí.“ A všetci predsa vieme, ako vyzerá svet, keď ľudia nie sú ľudskými. 

- - Inzercia - -