Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zvažujete operáciu očí? Na toto si pri výbere kliniky dajte pozor

september 24, 2021 - 07:01
Do konca septembra je tu opäť možnosť zmeniť zdravotnú poisťovňu. Jedna z nich láka nových poistencov na benefit v podobe príspevku na laserovú operáciu očí. Ďalšia sľubuje očný balík. Pre ľudí, ktorí žijú s nepraktickými okuliarmi a otravnými kontaktnými šošovkami to môže byť lákavé. No dôslední by sme mali byť nielen pri výbere poisťovne, ale následne aj očnej kliniky.
Foto: 
Getlike

Zrak je naším najdôležitejším zmyslom. Skúste si na chvíľu zavrieť oči a pohybovať sa v prostredí, ktoré poznáte. Bude to náročné. Nečudo, veď práve zrakom vnímame až 80% podnetov a informácií zo svojho okolia. Starostlivosť oň by sme preto mali zveriť skutočným špecialistom a klinikám, ktoré k pacientom pristupujú zodpovedne, individuálne a ponúkajú im širokú škálu zákrokov i riešení. Nezáleží na tom, či zvažujete odstránenie dioptrií alebo máte vo svojom okolí príbuzného so sivým zákalom či inou očnou diagnózou, výber očnej kliniky si zaslúži vašu pozornosť. Lepší zrak, to je lepší život. Spolu s primárom Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovanom Piovarčim sme preto zostavili užitočné tipy, čo brať pri rozhodovaní do úvahy.

 1. Priebeh vstupného vyšetrenia

 Vyšetrenie u očného lekára nebolí. Je veľmi dôležité podstupovať ho pravidelne, pretože existuje rad niekoľkých očných ochorení, ktorých nástup necítiť. Takým je napríklad sivý zákal. Kedysi sa o tomto vekom podmienenom ochorení hovorilo, že musí dozrieť na to, aby boli jeho dôsledky odstránené. Dnes vieme, že ide o mýtus a čím skôr človek podstúpi bezpečný, bezbolestný a rýchly zákrok, tým skôr sa vráti k radostiam bežného života. Každému zákroku však predchádza dôkladné vyšetrenie. Rozhoduje totiž o tom, či ste pre vami zvolený zákrok vhodným adeptom, prípadne či nie je pre vás lepšia iná alternatíva. Takéto vyšetrenie trvá aj tri hodiny, počas ktorých by sa mal pacient dostať do rúk vzdelaných špecialistov. Čím viac ich je, tým lepšie. Zaujímajte sa o to, kto vás vyšetruje a ktoré úkony sú realizované. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré pomôže odhaliť napríklad skutočnú veľkosť dioptrií či iné skryté očné vady.

 2. Termín vyšetrenia, termín laserového zákroku

 Práve z toho dôvodu je dôležité, aby ste za žiadnych okolností neabsolvovali vstupné vyšetrenie a zákrok v jeden deň. Týka sa to najmä laserového zákroku na odstránenie dioptrií. Niektoré kliniky garantujú, že je možné podstúpiť takýto laserový zákrok a vyšetrenie naraz, no zreničkám trvá niekoľko hodín, kým sa po rozkvapkaní ustália. Až potom je bezpečné zákrok absolvovať.

 3. Nie zľavovým poukazom, nie zľavovým portálom

 Keďže zrak je naším najdôležitejším zmyslom, mali by sme mu zabezpečiť tú najlepšiu starostlivosť s tými najmodernejšími prístrojmi. Kliniky, ktoré svoje služby ponúkajú na zľavových portáloch často disponujú technickým zázemím a medicínskymi prístrojmi, ktoré sú vhodné len na jeden typ zákroku. A to je vyššie riziko. Zároveň v týchto zľavách nie je často zahrnutá napríklad pooperačná starostlivosť. Ľudia sa stretávajú následne aj s rôznymi doplatkami za iné čiastkové úkony. Dnes však existuje možnosť rozložiť si úhradu za zákroky na pravidelné splátky.

 4. Zaujímajte sa o laser

 Ak ste sa rozhodli pre laserový zákrok a hrúbka rohovky (meria sa tiež v rámci vstupného vyšetrenia) vám umožňuje podstúpiť odstránenie dioptrií, zvoľte si femtosekundový laser. Ten vám zaručí skutočne rýchly, bezbolestný a bezpečný priebeh zákroku i hojenie. Po zákroku, pri ktorom lekár použije len excimerový laser, je hojenie bolestivé a trvá niekoľko dní. Nutnosťou je nosenie slnečných okuliarov a zdržiavanie sa v tme. V prípade femtosekundového lasera už v deň zákroku môže pacient sledovať TV a pracovať s počítačom. Na druhý deň môže šoférovať. Pacientom s vysokými dioptriami alebo tenkou rohovkou je dôležité poskytnúť alternatívne riešenie, napríklad prídavnú šošovku ICL.

 5. Záruka

 Vaším odchodom z kliniky po zákroku by servis o vás skončiť nemal. Naopak. Zaujímajte sa o garancie. Dobrú očnú kliniku spoznáte tak, že vám zabezpečí napríklad bezplatné dokorigovanie dioptrií. Samozrejme, ak to predtým použitá metóda umožňuje.

- - Inzercia - -