Dnes je sobota, 04.december 2021, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Keď odkvitne ruža, treba si nájsť muža. Keď vás pichne trnka, zíde sa vám žienka.

august 30, 2020 - 14:00
A keď vás pri hľadaní muža pichne trnka, buďte opatrné, nie je to ten správny.
Foto: 

Tento rok ruže odkvitli veľmi rýchlo. Zopár z nich zostalo ešte v predzáhradkách obytných domov, ale aj tie už vdychujú prvý jesenný vietor s oslabenou imunitou. A ak je ruža kráľovná kvetov, nastupujú po nej krásne v štvorstupe najkrajšie jesenné kvety, chryzantémy.

Svojimi farbami ohúria nejedného človeka, či je to muž alebo žena. Snáď neexistuje farba ktorou sa nemôžu chváliť chryzantémy. Zaberajú na všetko. Ako liek na ranené srdce, dar dcéry matke a kyticu chryzantém príjme s potešením aj dáma od pána. Zatiaľ sa veľmi nenosia kvety mužom, ale myslím si, že chryzantémy sú „pánske kvety“. V obrovských trsoch ich ponúkajú obchodníci na trhoch, spomienka na zosnulých sa bez takejto kytice ani nemôže zaobísť.

Sú trochu divoké, ale nemajú tŕne. Krásavica ruža sa môže svojou krásnou „hlavou“ pýšiť s časovým obmedzením. Po troch štyroch dňoch jej krásne zafarbenie zmizne a ona skloní hlavu. Chryzantémy vydržia v kvetináčoch až do neskorej jesene, môžete ich v tomto období stretnúť naozaj všade. Keď som sa chcela zavďačiť svokre, priniesla som jej kyticu chryzantém. Už  nie je mojou svokrou a kvety sú stále svieže.

shutterstock_1788027911.jpg

Foto: 
Shutterstock

- - Inzercia - -