Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Láska až za hrob, ale...Čoraz viac Slovákov je pred svadbou ostražitých

máj 04, 2020 - 18:00
Slováci už pred sobášom čoraz častejšie myslia i na budúcnosť. Mnohí v partnerskom vzťahu kalkulujú aj s možnosťou rozchodu a s tým spojeným delením spoločne nadobudnutého majetku. Čo prezradili prieskumy?
Foto: 

Takmer 60 % nezosobášených Slovákov je za to, aby sa na financovaní spoločných vecí partneri podieľali rovnakou mierou. Štyria z desiatich ale zároveň súhlasia s tým, že kúpená vec patrí tomu, kto na ňu prispel viac. 

V drvivej väčšine prípadov sú majetkové dohody medzi partnermi iba v ústnej forme. Nájde sa však aj 12 % takých, ktorí to majú ošetrené zmluvne. 

Hraničná čiastka

Zriedkavé nie sú ani páry, pre ktoré je otázka hmotných statkov v partnerskom zväzku úplne nepodstatnou záležitosťou. Podľa prieskumu totiž 40 % respondentov pri nákupe akejkoľvek veci do domácnosti vôbec nerieši, kto si ju nechá v prípade rozchodu. U ďalších Slovákov ale hrá kľúčovú úlohu výška nimi investovaných peňazí. Pre štyroch z desiatich je hraničnou čiastkou, keď by už riešili vyrovnanie sa s majetkom pri rozchode, suma nad 200 eur. Pri kupovaní spoločnej veci do domácnosti sa pätina nezosobášených párov dohodne, čo s ňou urobia, ak sa niekedy rozídu. Keď už sa v skutočnosti vzťah rozpadol a na rad prišlo delenie spoločného majetku, väčšinou sa k tomu obaja partneri postavili férovo.

Bývalí partneri sa spravidla dohodnú

Podľa prieskumu sa tri štvrtiny z nich dokázali dohodnúť na tom, kto si čo ponechá. V polovici prípadov to dopadlo tak, že si po dohode rozdelili veci podobnej hodnoty. Ďalšia štvrtina párov sa zhodla na tom, že niektoré hodnotnejšie veci skončia u jedného z partnerov. Keď však prišlo na delenie majetku, ako je napríklad auto, práčka či televízor, ktoré sa nedali rozdeliť, rozchádzajúce páry boli prakticky nútené sa finančne vyrovnať.

Podľa prieskumu sa jeden z desiatich prípadov skončil finančnou kompenzáciou, teda, že jeden z partnerov tomu druhému vyplatil sumu, ktorú minul pri kúpe spoločnej veci. V prípade, že nemali na jeho vyplatenie dosť peňazí, niektorí siahli aj po pôžičke. Len 6 % partnerov sa nedokázalo dohodnúť a delenie ich majetku musel vyriešiť súd.

Prieskum realizovala agentúra STEM/MARK na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie 276 respondentov.

- - Inzercia - -