Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Nedovoľte zbytočnému strachu vidieť za vás

august 06, 2019 - 11:00
Na akýkoľvek zásah do nášho tela sme citliví. Je to prirodzený jav. Aj preto sa desíme operácií a zákrokov. No často je neopodstatnený strach z nich jedinou prekážkou, ktorá nás delí od kvalitnejšieho a radostnejšieho života.
Foto: 

Svojím zrakom vnímame 80% všetkých informácií. Právom mu teda patrí prvenstvo v dôležitosti ľudských zmyslov. Vplyvom rôznych dioptrických chýb však môže byť okolitý svet skresľovaný. Niektorí z nás nedokážu dobre zaostriť na predmety v diaľke, iným zas robia problémy písmená tesne pred očami. Ďalším ľuďom komplikuje život tupozrakosť. Pohľad na svet skresľujú aj mnohé iné očné diagnózy, prípadne kombinácia viacerých naraz. Súčasná moderná medicína však poskytuje niekoľko bezbolestných a rýchlych zákrokov, ktoré dokážu človeku prinavrátiť zaslúženú kvalitu života. Dôležité je nebáť sa. Navyše, nie je na to dôvod.

Zázračný lúč pre všetkých

Laserové operácie sa v oftalmológii využívajú už niekoľko desaťročí. Milióny ľudí po celom svete vďaka nim zahodili dioptrické okuliare. Sú neodmysliteľnou súčasťou aj najčastejšie vykonávanej operácie na ľudskom tele vôbec – pri odstraňovaní sivého zákalu. Napriek tomu u mnohých ľudí vyvolávajú obavy a strach. Rovnakú emóciu pociťoval pred zákrokom aj tridsaťročný Lukáš, spolumajiteľ kreatívnej agentúry. „Naša spoločnosť spolupracuje s očnou klinikou, a tak som sa s problematikou laserových zákrokov mohol postupne zoznamovať veľmi podrobne. Bol som v kontakte aj so spokojnými pacientmi, ktorí mi nezávisle od seba potvrdili, že podstúpenie zákrokov bolo pre nich najlepšou investíciou a kvalita ich života sa rapídne zlepšila,“ hovorí dnes už spokojný pacient, ktorý nahovoril na rovnaký zákrok kolegov aj vlastného brata. Ale čoho sa vlastne bál? „Mal som strach z toho, že sa môže niečo pokaziť, že po operácii nebudem vidieť. Upokojilo ma však predoperačné vyšetrenie. Bolo veľmi dôsledné, dôkladné, profesionálne. Trvalo viac ako tri hodiny a keď som videl, čo všetko zákroku predchádza a ako ku mne pristupujú lekári s personálom, obavy sa razom vytratili. Navyše, ľudsky a zrozumiteľne nám doktorka Miriam Záhorcová vysvetlila, čo nás čaká,“ spomína na svoje pocity Lukáš. Dnes má opäť radosť zo slnečných okuliarov, ktorých sa nevedel dočkať, a prekvapivo sa teší aj na zimu, keď sa mu pri zmene teplôt nebudú sklíčka okuliarov rosiť a zahmlievať.

S okuliarmi sa rozhodla navždy rozlúčiť aj známa blogerka Danka Kmeťová. Vďaka tomu, že prekonala strach a prekročila hranicu zbytočných obáv, jej sebavedomie zaznamenalo pozitívne vibrácie. „Sebavedomie je v živote ženy to najdôležitejšie. Bez neho nevynikne na žene ani to najkrajšie líčenie sveta. Zo skúseností viem, že k nemu dopomáhajú drobnosti – stačí sa na pravidelnej báze začať viac venovať sama sebe, vyhradiť si viac času na relax, športovú aktivitu či veci, ktoré robíte s radosťou. Skúste sa viac pozorovať a sledovať, v akých momentoch ste šťastná, oddýchnutá a spokojná. Keď sa stotožníme s tým, aké sme, odrazí sa to pozitívne na našom vnútornom pocite sebavedomia a sebaprijatia.“ Líčenie je jej chlebíček. Často musela hľadať spôsoby, ako sa nalíčiť tak, aby výsledný efekt dobre vyzeral aj pod dioptrickými okuliarmi, ktoré striedala so šošovkami. Tie jej však spôsobovali časté nepríjemné zápaly. A uznajte, líčiť sa bez toho, aby ste na seba dobre videli do zrkadla, vie byť problematické. Túžba po bezproblémovom živote a líčení nakoniec neopodstatnený strach porazila. „Po operácii sa zmenilo všetko. Začína to vždy ránom. Zobudím sa a vidím všetko okolo seba do najmenších detailov. To je najviac, čo som si mohla priať,“ dodáva Danka.

Pohľad lekára

Obavy so strachom sú bežnou a prirodzenou emóciou, ktorá predchádza čomukoľvek novému, nepoznanému. Ľudia majú pred operáciami a zákrokmi rešpekt, avšak v prípade laserových zákrokov, napríklad na odstránenie alebo zmenšenie dioptrií, nemusí mať pacient zbytočné obavy. „Každému jednému zákroku predchádzajú prísne predoperačné vyšetrenia, výsledky ktorých rozhodnú o tom, či bude pacient vhodným kandidátom na operáciu. Na operačnú sálu sa dostane len tá osoba, ktorá splní všetky kritériá. V tom prípade už strach nie je namieste. Pacient si môže byť istý, že mu zákrok neublíži. Naopak, zlepší mu život,“ povedal MUDr. Radovan Piovarči, primár očnej kliniky NeoVízia v Bratislave, ktorý operáciu sám podstúpil. Dnešné zákroky už dokonca prebiehajú z veľkej časti bez toho, aby sa chirurg oka dotkol. Napríklad pri metóde SMILE, ktorá je známa celosvetovo. „Takmer celý zákrok  vykonáva femtosekundový laser sám. Odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť jej povrch. Lekár následne len veľmi šetrným spôsobom odstráni z rohovky drobný krúžok v tvare lentilky. Rohovka tak ostáva pevná a celistvá. Večer v deň zákroku môže pacient normálne fungovať, o sedem dní po operácii opäť športovať,“ pokračuje primár Piovarči, ktorý metódu na Slovensko priniesol ako prvý. 

Dôležité sú podľa renomovaných oftalmológov nielen vstupné vyšetrenia, ale zároveň aj prístup lekára k pacientovi. „Už počas jednotlivých vyšetrení klienta podrobne informujeme o tom, čo ho čaká, aké má výsledky a zároveň mu vysvetľujeme, ako daný zákrok v jeho prípade prebieha. Rovnaký scenár má aj rozhovor tesne pred samotným zákrokom. Opäť si spoločne prejdeme všetko dôležité a pacient dostane aj tu priestor na dodatočné otázky,“ dopĺňa MUDr. Miriam Záhorcová z bratislavskej očnej kliniky NeoVízia.

Pacienti, ktorí sa dnes na svet pozerajú novými očami, bez okuliarov alebo s výrazne zníženými dioptriami, sa nad svojimi niekdajšími obavami len pousmejú. Zhodujú sa na tom, že je dôležité počúvať svojho lekára aj na operačnej sále a tešiť sa na plnohodnotný život, ktorý ich čaká po opustení operačnej sály.

- - Inzercia - -