Dnes je sobota, 27.november 2021, meniny má: Milan
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ivan Štefanec: Som bežec na dlhé trate

apríl 23, 2019 - 11:30
Už piaty rok je slovenským poslancom v Európskom parlamente. Bojuje za kvalitné potraviny na pultoch našich obchodov či za nastolenie spravodlivosti v slovenskom poľnohospodárstve. O tom prečo je Európska únia pre Slovensko dôležitá sme sa rozprávali s Ivanom Štefancom z KDH.
Foto: 

Ľudia na Slovensku majú stále pocit, že Brusel a Európska únia sú im veľmi vzdialené. Vnímajú vysoké platy poslancov a komisárov, ale nemajú prehľad o ich činnosti. Prečo sú Európska únia a Európsky parlament pre nás, Slovákov, dôležité?
Vstupom do Európskej únie Slovensko delegovalo niektoré právomoci na európske inštitúcie. Európsky parlament slúži na to, aby bol pri rozhodovaní počuť aj hlas a názor občanov. V parlamente prijímame zákony, ktoré sa dotýkajú každodenného života ľudí. Napríklad sme zrušili roamingové poplatky, dosiahli finančné postihy za dvojakú kvalitu výrobkov a zlepšili a zjednotili ochranu spotrebiteľov pri nákupoch. Rokujeme tiež o mnohých petíciách, ako napríklad tej o zrušení striedania času, a premietame vôľu občanov do konkrétnych činov. 

Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu spravidla býva veľmi nízka, pod 20 %. Ľudia možno majú pocit, že je zbytočné ísť voliť, pretože aj tak nič nemôžu ovplyvniť. Prečo je dôležité ísť k voľbám do Európskeho parlamentu?
V Európskom parlamente nie je hlas jednej krajiny silnejší ako inej. Ani poslanci za Nemecko nedokážu nič presadiť sami, potrebujú získať väčšinu. Jednotlivec sa dokáže presadiť len vtedy, ak je schopný dohody a získania väčšiny na svoju stranu. Som rád, že sa mi to viackrát podarilo, napríklad aj pri nominovaní našich občanov Evy Sirackej a Jána Benčíka na Cenu európskeho občana. Už mnohokrát sa stalo, že sme ako zástupcovia Slovenskej republiky tvorili ten pomyselný jazýček na váhach, ktorý rozhodol o prijatí či neprijatí konkrétneho zákona. Nikdy v dejinách nemali občania Slovenska takú možnosť ovplyvňovať podobu Európy, ako majú v súčasnosti. 

Ste známy tým, že behávate maratóny. Ste aj v živote bežec na dlhé trate?
Beh ma naučil, že najlepší recept na úspech je vytrvalosť a poctivosť. Tak ako v športe, tak aj v živote vyznávam zásady fair play a úcty k súperom. Som veľmi hrdý na to, že som mal tú česť reprezentovať Slovensko na svetoznámom Maratóne v New Yorku v roku 2015. Najkrajšie zážitky mám však z domácich behov. Pravidelne absolvujem Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, Bratislavský maratón či Národný beh Devín - Bratislava, ktorý som minulý rok odbehol ako prvý dedko s vnučkou v bežeckom vozíku. Skvelú atmosféru však majú aj bežecké podujatia v menších obciach, ktoré tiež rád
navštevujem. 

bicykle.jpg

S rodinou a kamarátmi na cyklo túre okolo Vysokých Tatier

e7b337d1874f97e9f8957522b49359d4.jpg

Europoslanec pravidelne beháva maratóny vo viacerých mestách na Slovensku. Zabehol aj Medzinárodný maratón mieru v Košiciach

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02 Bratislava, IČO: 00586846

Dodávateľ:  UNIMEDIA s.r.o., Panónska cesta 7, 851 04 Bratislava, IČO: 313 80 999, DIČ: 2020306970, IČ DPH: SK2020306970

Foto: archív I.Š.

- - Inzercia - -