Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Keratokonus je nenápadný, ale zákerný

apríl 10, 2019 - 13:54
Je nepríjemný a dokonca môže pacientov pripraviť o zrak. Keratokonus je degeneratívne ochorenie rohovky, pri ktorom dochádza k jej vyklenutiu a zároveň k stenšeniu. O tomto ochorení sme sa porozprávali s MUDr. Adrianou Smorádkovou, očnou lekárkou a chirurgičkou z očnej kliniky NeoVízia.
Foto: 

Čo je to keratokonus?

Keratokonus je degeneratívne ochorenie rohovky, pri ktorom dochádza k jej vyklenutiu a zároveň k stenčovaniu. V dôsledku toho sa postihnutá rohovka stáva menejcennou. Pacient postupne prestáva cez túto rohovku vidieť. Poznáme štyri štádia ochorenia. Pri poslednom už rohovka zlyháva kompletne. Vyklenutie je enormné, z vnútornej strany dochádza k jej prasknutiu. Do priestoru natečie tekutina a oko prestane vidieť úplne.

Aké sú príčiny vzniku keratokonusu?

Dnes už vieme o existencii génu, ktorý je za toto ochorenie zodpovedný. Spôsobuje, že kolagénne vlákna v rohovke sú natiahnuté, a preto sa rohovka vyklenuje. Ďalšou príčinou je enormné slnečné žiarenie. Aj preto sa toto ochorenie vyskytuje v krajinách s nadmerným slnečným žiarením, nakoľko to spôsobuje poškodenie kolagénu. Preto je ochorenie typické pre krajiny Arabského polostrova, južnej Afriky a južnej Ameriky. V našich končinách sa vyskytuje sporadicky. Na Slovensku je pomer ochorenia 1:2000. Treba si všímať aj ďalšie príznaky. Pacienti liečení na keratokonus mávajú časté alergie, atopický ekzém, akné a určitý druh kožných ochorení. Všetci si zvyčajne šúchajú horné viečka a tým pádom si stav ešte zhoršujú. Tlakom na horné viečko totiž dochádza k mechanickému stresu a rohovka sa ešte viac vyklenuje.

Mali by teda pacienti, ktorí sa liečia na alergiu, ísť aj na očné vyšetrenie?

Ak cítia, že niečo nie je v poriadku a že dobre nevidia, tak určite. Alergia a keratokonus idú na 70-80% ruka v ruke.

Keratokonus postihuje skôr chlapcov alebo mužov. Prečo je tomu tak?

Mám osobnú skúsenosť s tým, že v našich končinách toto ochorenie skutočne postihuje štatisticky viac chlapcov a mužov. V krajinách, kde je enormné slnečné žiarenie, sú tieto štatistiky vyrovnané.

Keď už má pacient diagnostikovaný keratokonus, tak je nutná aj operácia. Ako prebieha?

V súčasnosti existujú tri typy operácií. Pri prvom štádiu ochorenia je to crosslinking. Metóda zabezpečí spevnenie rohovky pomocou riboflavínu, čo je vitamín a následného UV žiarenia. Nerobí sa plošne, vykonáva sa u vybraných typov pacientov, u ktorých už dochádza k poruchám videnia. Pri druhom, treťom a niekedy štvrtom štádiu sa robí implantácia špeciálnych plastových ringov do rohovky. Tieto ringy sú z tvrdého plastu a vkladajú sa do akéhosi tunela, ktorý vytvoríme použitím femtosekundového lasera. Ring rohovku stláča a stabilizuje. Vplyvom toho sa aj kolagénne vlákna stlačia k sebe a prirodzene sa zlepujú. Vznikne prirodzený crosslinking, sieťovanie. Štvrté štádium nastáva vtedy, ak rohovka úplne zlyhá. V tom prípade je už na mieste transplantácia rohovky od mŕtveho darcu.

Existuje akási prevencia pred keratokonusom?

Prevencia je určite veľmi dôležitá. Už u detí treba zachytiť sťažnosti na horšie videnie. Ak sa niečo rodičom nepozdáva, je potrebné, aby ihneď navštívili lekára. Keď už má dieťa desať rokov a viac, je vhodné sledovať, či dobre vidí a či nemá nejaké problémy. Môžu sa im totiž mýliť podobné písmenka, čísla. Stále to môže byť len astigmatizmus, ale treba to dobre sledovať. Ak už dieťa pôjde na vyšetrenie, je na lekárovi, aby odhalil možný keratokonus. V prípade dospelých treba zbystriť pozornosť vtedy, ak sa im často mení dioptria. Nie je to problém krátkozrakosti, či astigmatizmu. Oko s keratokonusom sa správa tak, že sa mu neustále mení dioptria. Okuliare má človek pol roka a aj tak dobre nevidí. Vtedy treba myslieť na to, že tam môže byť zložitejší problém.

- - Inzercia - -