Dnes je sobota, 04.december 2021, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Alkohol utužuje vzťah. Tvrdia vedci

február 15, 2019 - 18:00
O dôvod viac, prečo si s partnerom zájsť na pohárik. Podľa vedcov zvyšuje rovnaké naladenie na alkohol spokojnosť vo vzťahu.
Foto: 
Shutterstock

Reč je o decentnejšom popíjaní, nie o bujarých večierkoch šesťkrát do týždňa. Tieto tvrdenia sú samozrejme podložené niekoľkoročným výskumom.

Tím znalcov z Michiganskej univerzity analyzoval údaje dovedna desaťročnej štúdie, pre ktorej potreby bolo oslovených 2 767 zosobášených párov. Všetci respondenti pochádzali zo Spojených štátov a mali vek minimálne 50 rokov. O relevantnosti účastníkov svedčila aj ďalšia podstatná vec. Dvojice spolu žili v manželstve trvajúcom v priemere 33 rokov, pričom v prípade dvoch tretín zúčastnených išlo o prvé manželstvo.

Dotazovaniu realizátormi výskumu sa páry podrobili každé dva roky. Hlavné otázky sa týkali správania partnerov v kritických situáciách, či boli vždy nápomocní, empatickí, svoju polovičku podporovali a pomáhali jej.

V množine otázok nechýbala ani tá, ktorej cieľom bolo zmapovať alkoholické návyky dvojíc. Partneri museli prezradiť, či pijú, ako často a ak áno, koľko pohárikov. Viac než polovica dvojíc potvrdila, že alkohol patrí k ich životu. Z prieskumu taktiež vyplynulo, že muži konzumovali alkohol viac a nespokojnosť vo vzťahu rástla, ak danú štafetu prevzala žena. Prieskum definitívne potvrdil, že začínajúca, respektíve už existujúca závislosť, partnerov od seba vzďaľovala.

Aký je záver?

Experti tvrdia, že mierna spoločná konzumácia alkoholu utužuje vzťah - zvyšuje totiž pocit jednoty a podporuje chvíle zábavy. Zároveň zdôrazňujú, že množstvo skonzumovaného alkoholu nemá žiadny vplyv na kvalitu manželstva. A na záver ešte jedno upozornenie. "Neodporúčame, aby ľudia pili viac alebo menili to, ako často a koľko toho vypijú," podotkla doktorka Kira Birditt.

- - Inzercia - -