Dnes je nedeľa, 25.september 2022, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Celkom iný pohľad na mandarínky. Prečo sa používajú aj v kozmetike?

november 21, 2018 - 18:00
Ich chuť milujeme, no zdravotné účinky mandarínok mnohí podceňujeme. To je chyba. Oranžové plody totiž pomôžu v boji s celulitídou, odstránia nespavosť i problémy s trávením.
Foto: 
Shutterstock

V období mandarínkovej sezóny ľudia praktizujú tiež mandarínkovú kúru, ktorá sleduje celkovú očistu tela. Jej gro spočíva v pravidelnej konzumácii 1,5 – 2 kg mandarínok počas jedného dňa v týždni. Organizmu dodáte potrebné vitamíny, vďaka vysokému podielu vody ho hydratujete a prečistíte tráviaci trakt. Nezabudnite, že ide o očistný deň, nie návod na chudnutie.

Prečo sú mandarínky zdravé?

Čo sa zloženia plodov týka, treba zdôrazniť vysoký obsah vitamínu C a bioflavonoidov, brániacich telo pred škodlivými vplyvmi z vonkajšieho prostredia. Mandarínky majú schopnosť chrániť ľadviny, cievy a blahodarne vplývajú na činnosť srdca. V mandarínkach nechýbajú ani vitamíny skupiny B, horčík, fosfor či draslík. Vláknina stimuluje činnosť tráviacej sústavy a čistí ju od nahromadených škodlivín. K ďalším zdravotným plusom mandarínok patria:

  • zmierňujú priebeh infekcií,
  • ich pravidelnou konzumáciou dodáte telu stratené minerály,
  • znižujú hladinu cholesterolu v krvi,
  • odstraňujú plynatosť,
  • riešia problém s pálením záhy.

Mandarínková kôra v kuchyni aj kozmetike

Na unikátne účinky mandarínkovej kôry sa zamerali i kozmetické spoločnosti. Na trh uviedli produkty, kde je jednou z nosných ingrediencií práve mandarínková kôra. Určené sú najmä pre starostlivosť o mastnú pleť a pokožku so sklonom k tvorbe akné. Výťažok z nej sa používa aj vo výrobkoch zameraných na zmiernenie celulitídy a strií.

- - Inzercia - -