Dnes je sobota, 27.november 2021, meniny má: Milan
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Veľkonočné vajce zo Slovenska putuje k pápežovi

marec 16, 2018 - 12:28
Už pred 113 rokmi si darček našiel cestu do Ríma. Vtedy plzenský ležiak odporučili pápežovi Levovi XIII. lekári ako liek. V uplynulých rokoch nechýbalo toto tradičné pivo ani pri kanonizácii pápežov Jána Pavla II. a Jána XXIII. Symbolických 2 018 fliaš prispeje k oslavám Veľkej noci vo Vatikáne aj tento rok. Pribalia k nim aj originálny dar zo Slovenska – nádherné, ručne vyrobené veľkonočné vajce z medi.
Foto: 

Vajce odnepamäti predstavovalo chaos, z ktorého vznikol svet, ale aj životnú silu, narodenie, nesmrteľnosť, návrat jari a vďaka škrupinke i pocit bezpečia. Pretože vajíčko obsahuje zárodok života, bolo v mnohých kultúrach symbolom plodnosti, života a vzkriesenia a znovuzrodenia. Veľkonočné pivo pre pápeža bude do Vatikánu slávnostne vypravené 23. marca a odovzdané spolu s darom zo Slovenska pri audiencii na Námestí sv. Petra dňa 4. apríla. V minulom roku pápež dostal unikátny desaťkilový zvon, vyrobený v zvonárskej dielni na Slovensku.

Emeritný plzenský biskup František Radkovský vo varni plzenského pivovaru požehnal v polovici februára veľkonočnú várku i suroviny. Po piatich týždňoch zrenia sa veľkonočné pivo vydá na 1 300 km dlhú cestu do Vatikánu k pápežovi, ktorý dostane aj tematický dar vyrobený na Slovensku.

Prečo práve medené?

Medené veľkonočné vajíčko, ktoré vytvára slovenský umelecký kováč Jozef Tomčala, sa odvoláva na rok 1918. V tomto roku si Slováci a Česi pripomínajú storočnicu od zrodu spoločného štátu na troskách Rakúsko-Uhorska. Meď je pre pivovar veľmi dôležitá, plzenské pivo sa totiž dodnes varí výlučne v medených varniach podľa pôvodného postupu z roku 1842. V čase vojny, keď sa všetko dostupné z kovu pretavovalo na zbrane, pivovarníci uchránili pôvodnú medenú varňu. Meď ako kov teda symbolizuje 100. výročie ukončenia vojny a 100. výročie založenia Československej republiky. A hoci dnes naše národy žijú v dvoch rôznych republikách, spoločná minulosť nás navždy spája.

Umelecký kováč Jozef Tomčala z Lehníc.

Inšpiráciou technika okúvania vajec

Kováč Jozef Tomčala z obce Lehnice neďaleko Bratislavy sa pri vytváraní ornamentov na veľkonočnom vajci pre pápeža inšpiroval technikou okúvania. Jačmenné klásky a šišky s listami chmeľu vyrobené z medeného plechu upevňuje jemnými nitmi na medené vajce. V súčasnosti sa s exponátmi okovaných vajíčok môžeme stretnúť už len v niekoľkých múzeách na Slovensku – v Rimavskej Sobote, Levicich či Košiciach.

Technikou okúvania sa tieto symboly výroby piva upevnia jemnými nitmi na medené vajce.

Foto: Pilsner Urquell

- - Inzercia - -