Dnes je sobota, 27.november 2021, meniny má: Milan
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Uplynulo 13 rokov od smrti Jána Pavla II.: Aké boli posledné dni milovaného pápeža?

apríl 02, 2018 - 19:55
2. apríla 2005 vo Vatikáne zomrel poľský katolícky cirkevný hodnostár, pápež Ján Pavol II., vlastným menom Karol Wojtyla.
Foto: 

Aké boli pápežove posledné chvíle?

Druhého apríla o 7.30 hod. ráno bola v prítomnosti pápeža slávená sv. omša. Pri Jánovi Pavlovi II. boli jeho sekretári, arcibiskup Stanislav Dziwisz a kňaz Mieczyslaw Mokrzycki, tri rehoľné sestry a doktor Renato Buzzonetti, pápežov osobný lekár. „Pápežov zdravotný stav je veľmi vážny. Od svitania sa stupňuje strata vedomia,“ uvádzajú správy z Vatikánu.
Dav na Námestí sv. Petra rástol z hodiny na hodinu. Modlili sa, spievali, mnohí verili, že i teraz pápež chorobu prekoná. Vďaka médiám sledoval takmer celý svet takmer každú hodinu sa zhoršujúci zdravotný stav Svätého Otca a v ten deň jeho agóniu. Všetkým bolo jasné, že Ján Pavol II. zomiera v prítomnosti stoviek miliónov ľudí!
Z knihy Nechajte ma odísť. Sila v slabosti Jána Pavla II. (Lasciatemi andare. La forza nella debolezza di Giovanni Paolo II.), ktorej autormi sú kardinál Stanislav Dziwisz, arcibiskup Angelo Comastri, otec Czeslav Drazka SJ a doktor Renato Buzzonetti, sme sa dozvedeli, že posledný deň svojho života, v sobotu 2. apríla, sa Ján Pavol II. napriek ohromnému utrpeniu predpoludním lúčil s najbližšími spolupracovníkmi Rímskej kúrie a okolo 17. hod. sa modlili prvé vešpery z Druhej veľkonočnej nedele, teda z nedele Božieho milosrdenstva.

Posledné chvíle v modlitbách

Čítania hovorili o prázdnom hrobe a o Kristovom zmŕtvychvstaní, opakovalo sa slovo „aleluja“. Na záver sa modlil hymnus Magnificat a Salve Regina. Svätý Otec veľakrát pohľadom objímal prítomných ľudí zo svojho najbližšieho okolia a lekárov, ktorí pri ňom bdeli. Z Námestia sv. Petra, na ktorom boli tisíce veriacich, hlavne mládež, doliehalo volanie: „Ján Pavol II.“ a „Nech žije pápež!“ Svätý Otec tieto slová počul. Na stene oproti jeho posteli visel obraz Ecce Homo zobrazujúci trpiaceho Krista zviazaného povrazmi. Pápež sa naň počas choroby často zahľadel. Pápežove hasnúce oči spočívali aj na obraze Čenstochovskej Madony. Na stolíku mal i fotografiu svojich rodičov.
Krátko pred 19. hodinou upadol Svätý Otec do bezvedomia. Monitor ukazoval postupný zánik životných funkcií. Podľa poľskej tradície mala zapálená sviečka osvetľovať prítmie v izbe, v ktorej pápež zomieral. O 20. hodine sa pri posteli chorého začala sláviť sv. omša zo sviatku Božieho milosrdenstva. Viedol ju arcibiskup Stanislav Dziwisz v prítomnosti kardinála Mariána Jaworského, arcibiskupa Stanislava Rylku a kňaza Mieczyslawa Mokrzyckého.
Sestry z pápežovho apartmánu, niektorí kňazi a priatelia, lekári a ošetrovatelia obklopovali oltár. Poľské náboženské piesne sa spájali so spevom mládeže a zástupmi veriacich zhromaždených na modlitbe na Námestí sv. Petra. Po evanjeliu kardinál Marián Jaworski ešte raz udelil Svätému Otcovi sviatosť pomazania chorých a počas sv. prijímania mu arcibiskup Dziwisz podal  presvätú krv ako viatikum. Posledné chvíle Svätého Otca plynuli v neustálej modlitbe všetkých ľudí, ktorí boli pri ňom v nábožnom umieraní, a v spoluúčasti na modlitbe s tisíckami veriacich, ktorí sa už mnoho hodín zhromažďovali na Námestí sv. Petra.
Ján Pavol II. bol takmer do poslednej chvíle života pri vedomí a pred smrťou vypovedal slová Totus Tuus. Arcibiskup Stanislav Dziwisz povedal v rozhovore pre taliansku televíziu Canale 5: „V posledných chvíľach, keď sme boli pri ňom, videli sme, že smrť bola preňho ako prechod z jednej izby do druhej, z jedného života do druhého. V tých dňoch sme počuli všetko: námestie, modlitby, spevy, volania, prítomnosť mládeže. On si to uvedomoval, pretože bol pri vedomí do konca, takmer do konca. Takisto i v posledný deň, v sobotu, bol pri vedomí.“ Keď sa ho opýtali na posledné slová Jána Pavla II., arcibiskup Dziwisz odpovedal: „Určite Totus Tuus, osobne som to počul. A na konci, popoludní, ale to počula len jedna zo sestier, ktoré boli blízko, povedal: ,Dovoľte mi odísť k Pánovi.“ 
 
Podobné články:
 
 
 
-bv-, foto: Thinkstock a sita

- - Inzercia - -